“Ucieczka z kraju kobiet”

Autor: Dominik Wang

Wydawnictwo AlterNatywne

Gatunek: powieść przygodowa, fantastyka

Liczba stron: 220

Data wydania: 08.11.2019 r.

Czy wyobrażacie sobie świat bez mężczyzn? Ja zdecydowanie nie. Jednak autor tej wciągającej historii jest innego zdania. Rozpościera przed nami wizję świata, w którym niepodzielnie królują i rządzą kobiety. Tytuł idealnie oddaje treść.

        „Kobiety rządzą i to są rządy słuszne – czy to się komuś podoba czy nie”.

Jest rok 314, kobiety objęły dowodzenie we wszystkich dziedzinach życia. Mężczyźni to ginący gatunek, są eksponatami w zoo. Panuje przekonanie, od lat wpajane wszystkim uczennicom, że mężczyźni to było zło wcielone. Nie nadawali się do niczego pożytecznego. Chamscy, złośliwi, próżni, niechlujni, bezwzględni, perfidni, kłamliwi. Nie wszystkim jednak podoba się zaistniała sytuacja. Są kobiety, które pragną wolności i równości dla wszystkich. Zostaje zawiązana tajna organizacja Wolny Świat. Młode, empatyczne dziewczęta wstępują do organizacji nie zgadzając się na taki porządek świata. Podejmują ogromne ryzyko niosąc pomoc mężczyzną. W tym świecie istnieją odgórnie ustalone zasady i reguły. Ich złamanie grozi poważnymi konsekwencjami. Czy jednak rzeczywiście świat z mężczyznami byłby lepszy? Dziewczyny mają sporo dylematów i pytań. Nie znają innego świata, otoczone, na co dzień kobietami, podejmują jednak ryzyko. Udaje im się uwolnić pięciu z nich i wraz z nimi uciekają w nieznane. Podobno istnieje Archipelag Wysp Szczęśliwych, gdzie panuje szczęście, miłość, równość i wolność, to tam podążają. Trafiają do pełnego tajemnic i reliktów HERstorii podziemia. Ich śladem podąża Franceska, funkcjonariusza, która wykazuje się dużą gorliwością i pragnie awansu. Jak to wszystko się skończy? Czy uda im się uciec, co spotkają na swojej drodze? I kim właściwie jest Franceska? Koniecznie sprawdźcie, zaskoczenie gwarantowane 🙂

       „Widoczny jest tutaj zespół Tuhaj-beja, czyli dzikiego, agresywnego samca alfa w stadzie”.

Akcja powieści toczy się w miarę szybko, intryguje. Pomysłowość i wyobraźnia autora zaskakuje. Snuje on swoją opowieść w bardzo realny sposób. Wizja ukazanego świata jest bardzo prawdziwa, dosadna. Autor zadbał o szczegóły, detale, które chwilami zadziwiały. Pan Dominik pisze bardzo płynnie, konkretnie. Czytanie było przyjemnością i ciągłą niespodzianką. Bohaterowie pełni poświęcenia, pasji, pragnący wolności. Jednak chciałabym ich lepiej poznać – tego mi zabrakło.

        „Chłopcy znikali w czeluściach instytucji zajmującej się sterylizacją i przystosowaniem społecznym”.

Wizja tego świata zatrważa. Zupełnie inna perspektywa, inne zwyczaje, inna, obca HERstoria wymyślona na potrzeby budowy żeńskiego świata. Nauczanie w szkole nieprawdy, przeinaczanie faktów, rzekomo cały zbiór kulturowy, wszelkie osiągnięcia we wszystkich dziedzinach życia, książki, obrazy, muzyka jest autorstwa kobiet. Sterylność, zdrowa żywność, nieokazywanie uczuć, donosicielstwo, sumienne wykonywanie swoich obowiązków, posłuszeństwo, kary. Niepokojący klimat jest obecny w całej powieści.

Daje do myślenia, wywołuje refleksje, co by było gdyby… Nie chciałabym takiego świata. Za książkę dziękuję Wydawnictwu AlterNatywne. Była to ciekawa, a zarazem trudna wędrówka przez tereny, które budziły nie zawsze miłe emocje. Polecam 🙂

Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

2 komentarze

Leave a Response