“Próba życia”

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

Autor: K. A. Figaro

Cykl: “Prosty układ” (tom 3 )

Wydawnictwo Lipstick Books

Gatunek: literatura obyczajowa, romans

Liczba stron: 336

PREMIERA 12.02.2020 r.

To już trzeci tom o trudnych i bolesnych życiowych zawirowaniach Łucji i Dymitra. Co takiego tym razem autorka zgotowała naszym bohaterom? Czy znajdą w końcu to, czego w życiu szukają?

    „Nie sądziłam, że pożądanie i namiętność staną się moimi wrogami”.

Życie ma się tylko jedno i to jak nim kierujesz, jakie decyzje ponosisz w dużej mierze zależy tylko i wyłącznie od ciebie. Ale ich konsekwencje nigdy nie są do przewidzenia.  Łucja i Dymitr wchodzą w układ. Tylko czysty seks, bez uczuć, bez zobowiązań, zimna kalkulacja. Ale czy nad uczuciami da się zapanować? Łucja zakochuje się, wie, że nie powinna. Jednak uczucie jest silniejsze, dziewczyna nic nie może na nie poradzić. Dymitr ze zimną kalkulacją i bez cienia uczuć, czy jakiejkolwiek wrażliwości posądza dziewczynę o najgorsze. Ta długo walczyła z aroganckim i nie do ruszenia murem, jaki on wniósł między nimi. Gdy orientuje się, że spodziewa się dziecka, a on kolejny raz raczy ją epitetami, od których brak jej tchu, postanawia uciec. Wie, że nigdy nie zapomni, ale chce wraz z dzieckiem uwolnić się od toksycznej miłości i spróbować żyć z dala od Dymitra. Według mnie jest to jedna z lepszych decyzji w jej życiu. Czy jednak żyjąc osobno mogą zapomnieć, ułożyć sobie życie, doświadczyć w końcu spokoju i szczęścia?

Łucja to spokojna, pełna ciepła i radości życia dziewczyna. Przed Dymitrem wszystko układało się dobrze. Skończyła studia, znalazła, pracę, planuje przyszłość. Jak każda młoda kobieta marzy o miłości, stabilizacji, bliskości, zaufaniu. I wtedy w jej życiu pojawia się on, Dymitr. Niszczy wszystko jak tornado, nie ma zahamowań, żadnych skrupułów, wywraca jej życie do góry nogami. Nic już nigdy nie będzie takie samo. Tan facet nie potrafi i nie umie okazywać uczuć, nigdy nie kochał, dla niego liczy się tylko seks. Arogancki, pewny siebie, zimny, wyrachowany. Nie liczy się z nikim i z niczym. Każdą próbę okazania mu pomocy odrzuca z zimnym i nieprzyjemnym wyrachowaniem. Wszystko wskazuje na to, że znalazł się na równi pochyłej. Czy się stoczy? Co jeszcze autorka zgotuje swoim bohaterom? Koniecznie sprawdźcie!

       „Miałem dosyć kobiet, one służyły mi tylko do zaspokajania potrzeb, do niczego więcej!”

Akcja toczy się swoim tempem, wciąga i zaskakuje. Autorka pisze bardzo przyjemnym, lekkim językiem. Czytanie było przyjemnością. Retrospekcje Dymitra wzbudzały we mnie współczucie i chociaż częściowe zrozumienie jego postępowania. Nie miał w życiu lekko, jego dzieciństwo to koszmar. Jednak miał tyle szans, aby wyjść, uwolnić się od przeszłości, przyjąć ofiarowaną mu niejednokrotnie pomoc. Nie robi tego i ten wybór będzie kosztował go bardzo dużo, jeżeli nie wszystko. Główni bohaterowie to postacie ciekawie wykreowani. Bardzo różne osobowości, które jednak coś intensywnie do siebie przyciąga. Narracja prowadzona jest naprzemiennie z perspektywy Łucji i Dymitra. Co daje nam możliwość zajrzenia w ich myśli, serca i duszę. Widzimy, czym się kierują w życiu, dlaczego tak, a nie inaczej postępują. Powieść przesiąknięta jest erotyką, głównie w wykonaniu Dymitra i jego zmienianych jak rękawiczki panienek. Autorka robi to mocno, dosadnie, pikantnie.

Powieść przykuła moją uwagę, emocje, jakie mi towarzyszyły podczas czytania były bardzo duże i zarazem bardzo sprzeczne. Chwilami miałam ogromną ochotę potrząsnąć Dymitrem, wykrzyczeć mu w twarz, co robi ze swoim życiem? Dlaczego tak bardzo lekceważy i ledwo toleruje innych?  Jest bardzo pogubionym człowiekiem, nie ma wyznaczników moralnych. Dla niego liczy się tylko seks, alkohol, adrenalina i dobra zabawa. Nie potrafi, albo nie umie przyznać się przed samym sobą jak ważną osobą dla niego stała się Łucja. Jakie to przykre… Autorka porusza trudne i bolesne tematy, wychodzi jej to dobrze. Skomplikowane relacje międzyludzkie, próba poskładania życia po bolesnych doświadczeniach na nowo. Trudne decyzje i ich konsekwencje. Tęsknota, strach, ból, niemoc, złość, nienawiść. Paranoje, dziwne obsesje, odrzucanie każdej pomocy, zatracenie się w negatywnych emocjach, nieuchronność stoczenia się na dno.

Wciągająca i poruszająca historia dwojga pogubionych serc. Muszę przyznać, że zakończenie przewidziałam. Nie wiem czy jest dobre, na pewno trudne i mam nadzieję, że nieostateczne. Za książkę dziękuję Wydawnictwu Lipstick Books Była to trudna próba życia. Nie wszystkim udało wyjść się z niej obronną ręką. Polecam 🙂

Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

3 komentarze

Leave a Response