“Przestań się zamartwiać”

Autor: Joanna Godecka

Wydawnictwo Muza

Gatunek: poradnik

Liczba stron: 224

Data wydania: 22.01.2020 r.

Widzicie świat w czarnych, ponurych barwach? Jeżeli tak mam coś dla Was.

Ostatnio na naszym czytelniczym rynku coraz częściej pojawiają się przeróżne poradniki dające nam rady, podsuwające pomysły jak sobie radzić z trudną rzeczywistością. Jak ogarniać chaos, pozbyć się przeróżnych złych i destrukcyjnych emocji? „Przestań się zamartwiać” zaskoczyła mnie, powiedziałabym takim spokojem, szczerością i prostotą.

    „Bezpieczeństwo, poczucie tego, że świat nam nie zagraża”.

Joanna Godecka jest terapeutką, konsultantką i komentatorką zagadnień związanych z praktyką obecności, relakcjami, poczuciem własnej wartości, samooceną kobiet.

Autorka napisała swój poradnik czerpiąc inspiracje z własnych trudnych życiowych doświadczeń. Opiera się na własnych i nie tylko lękach, sytuacjach stresujących i próby przełożenia swoich słabości w siłę. Wyraźnie stawia nacisk na to, aby budować w sobie poczucie bezpieczeństwa.

Pani Joanna wprowadza nas w zawiłości i zależności walki o wewnętrzny spokój. Robi to bardzo przyjemnie i przejrzyście. Czytanie jest przyjemnością i wytchnieniem. Bez zbędnego moralizatorstwa, pouczania, czy narzucania. Omawia sposoby działania, które mają przywrócić, albo zbudować na nowo utracone poczucie bezpieczeństwa. Jest ono tak bardzo istotne i potrzebne w naszej codzienności. Gdy je posiadamy, lęk nie ma do nas dostępu. I chyba oto w tym wszystkim chodzi. Bez ograniczeń, odważnie, z uśmiechem iść do przodu.

       „Nie możliwe jest, aby jednocześnie się martwić i czuć bezpiecznie”.

Czym jest lęk? Jaką funkcję pełni w naszym życiu? Dlaczego przejmujemy się drobiazgami? Ciągle towarzyszące nam czarnowidztwo, uczucie niepokoju. Zaburzenia lekowe, jak sobie z nimi radzić? Pierwszym krokiem, aby odbudować poczucie bezpieczeństwa jest założenie, że go nie posiadamy. A co dalej? Autorka pokazuje i wyjaśnia jak odbudować poczucie bezpieczeństwa. Czy wiecie, że częstym powodem braku poczucia bezpieczeństwa jest przejęcie wzorców od rodziców…  Coś w tym jest. To nam zdarza się przesyłać naszym dzieciom komunikat nieadekwatny do zaistniałej sytuacji. Nasze lęki i strachy nie jako przerzucamy na nie, a one je chłoną, przyswajają i koło się zamyka. Postrzeganie otoczenia, jako nieżyczliwego, zawistnego. Ciężko sobie z tym radzić. Nieufność, obawa przed tworzeniem stałych związków. Jeżeli czujemy się spełnieni, bezpieczni to mamy w sobie siłę, odwagę i radzimy sobie w życiu. Jak to osiągnąć, wypracować? Kreatywność, próba wychodzenia ze swojej strefy komfortu, możliwość ciągłego rozwoju. Unikanie kolejnych sytuacji kojarzonych z lękiem powoduje, że przybiera on na sile. To wszystko i jeszcze więcej znajdziecie w tym mądrym poradniku. Mam nadzieję, że umocni on Was w poczuciu bezpieczeństwa. Emocje, konsekwencje, kompromis, metody relaksacyjne.

Wypracowanie nowego sposobu zachowania będzie wymagało dużego nakładu pracy. Nie jest łatwo zmienić, wykorzenić siedzące w nas stereotypy. Ale spróbować zawsze warto. Są sposoby, aby powstrzymać proces zamartwiania się. Ta pozycja ma nam w tym pomóż. Znajdziemy tu cenne rady jak sobie pomóc. Za książkę dziękuję Wydawnictwu Muza. Była to potrzebna i warta naszego zaangażowania próba zmierzenia się z własnymi lękami. Wiem, że jeszcze do niej wrócę. Polecam 🙂

Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

2 komentarze

Leave a Response