“Nieodpowiednia dziewczyna”

Autor: J. Harrow

Wydawnictwo Zysk i S-ka

Gatunek: literatura obyczajowa, romans

Liczba stron: 328

Data wydania: 28.01.2020 r.

Bardzo udany i wciągający debiut. Jest to emocjonalna powieść obyczajowa z mocnymi erotycznymi akcentami. Mają cały świat przeciwko sobie….

     „To prawda, że człowiek musi coś stracić, żeby zrozumieć, ile to dla niego znaczyło”.

Autorka zabiera nas w dwa zupełnie różne światy. Z jednej strony spokój, stabilizacja, miłość, zrozumienie, szacunek. Z drugiej gniew, fizyczna i psychiczna przemoc, alkohol, agresja, bierność, niemoc. W takich zupełnie różnych środowiskach dorastali nasi bohaterowie. Czy osoby o tak zróżnicowanym pochodzeniu, poglądach, wzorcach mogą być ze sobą razem? Da się to zgrać, wypracować, ułożyć? Koniecznie sprawdźcie, ta powieść jest pełna szczerości, emocji i zaskoczenia. Daje odpowiedzi na trudne pytania dotyczące prawdziwego uczucia.

     „Wszyscy jesteśmy ukształtowani naszą przeszłością. Nie możemy jej zmienić ani o niej zapomnieć. Możemy jedynie sprawiać, aby każdy kolejny dzień stał się pięknym wspomnieniem – naszą przyszłością i nową przeszłością”.

Poznajemy Daniela w momencie, gdy wraz z rodzicami i siostrą przeprowadzają się do Londynu. Przez przypadek chłopak znajduje pamiętnik. Rozczytuje się w nim, jest głęboko poruszony treścią i zaniepokojony losami autorki. Mija parę lat, Daniel kończy studia, usamodzielnia się, jest w szczęśliwym związku, ma satysfakcjonującą pracę. Daniel to niesamowity facet, pełen ciepła, otwarty, szczery, spokojny, zawsze wie jak ma się zachować. Alice jego dziewczyna marzy o dzieciach, ślubie, on jednak się waha. Pod wpływem impulsu Alice koniecznie chce, aby oboje zrobili sobie tatuaż. Trafiają do studia tatuaży…  

Eve jest kompletnym przeciwieństwem Daniela. Ludzie oceniają przede wszystkim przez pryzmat wyglądu. Jej ciało pokryte jest licznymi tatuażami, niezależna buntowniczka, samodzielna, pewna siebie i wewnętrznej przekory. Jest bardzo utalentowaną tatuażystką. Jest to jej pasją i sposobem na życie. Dziewczyna jest mocno poturbowana przez zły los. Od zawsze sama musiała się o siebie troszczyć, ma za sobą trudne i bardzo bolesne dzieciństwo. Nic nigdy nie przyszło jej łatwo. Nie ufa mężczyzną, nie wierzy w miłość, zaufanie, szacunek.

Powieść, od której trudno było mi się oderwać, tak bardzo wciągnęły mnie nieprzewidywalne losy naszych bohaterów. Autorka snuje swoją opowieść w bardzo prosty sposób, lekki, a przy tym z dużą znajomością ludzkich zachowań. Czytanie było dużą przyjemnością. Fabuła wciąga, jest ciągłą niespodzianką i wywołuje ogromne emocje. Rewelacyjnie wykreowani bohaterowie. To oni są dużym atutem powieści. Autorka kreśli ich osobowości z dużym wyczuciem, empatią a zarazem mocno. Obnaża i ukazuje rzeczy, które chciałoby się głęboko ukryć przed całym światem. Szczerze, otwarcie, bez zbędnego słodzenia. Nazywa rzeczy takimi, jakie są. Narracja prowadzona jest naprzemiennie z perspektywy Evy i Daniela, dzięki czemu dokładnie widzimy, co im w duszy gra, znamy ich myśli, uczucia, pragnienia. Ciekawe i wiele wyjaśniające wpisy z pamiętnika Eve, dają nam możliwość zrozumienia i akceptacji postępowania dziewczyny. Polubiłam bohaterów, do Eve zaś poczułam ogromną sympatię. W całej historii wyczuwalne jest mocne, wzajemne erotyczne przyciąganie. Znajdziemy tutaj całkiem sporo opisów seksu, wszystko z wyczuciem, subtelnie, chwilami odważnie i z pikanterią. Pięknie to wyszło.

Bolesna opowieść o skomplikowanej miłości, która zjawia się nagle i niespodziewanie. Miłości bezwarunkowej, szczerej, przepełnionej głębokimi uniesieniami, wzlotami i upadkami. Fascynacja,  pożądanie, próba ułożenia sobie życia razem w brew wszystkim i wszystkiemu. Nie będzie to łatwe. Walka z własnymi słabościami, uprzedzeniami. Pełna obaw, strachu, niemocy przed odrzuceniem, porażką. Bolesna i tajemnicza przeszłość, od której trudno się uwolnić, burząca spokój teraźniejszości i wywołująca przykre wspomnienia. Strach przed nowym, nieznanym, przed zaufaniem. Autorka dotyka trudnych problemów. Robi to z dużym wyczuciem i energią. Pokomplikowane relacje międzyludzkie, zależności, wzajemne zadawanie ran. Nic im nie ułatwia zbudowania trwałych relacji. Czy taki trudny związek ma prawo przetrwać?  Co musi się wydarzyć, aby Eve w końcu odważyła się zaufać?

Zakończenie wywołało we mnie spore zaskoczenie i… ulgę. Mam nadzieję, że jeszcze nieraz przyjdzie mi spotkać się z powieściami autorki. Za książkę dziękuję Wydawnictwu Zysk i s-ka. Była to trudna i zarazem piękna wędrówka przez pokomplikowane uczucia, trudne relacje i ogromne emocje. Polecam 🙂

Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

2 komentarze

Leave a Response