“Dopóki śmierć nas nie rozłączy”

Autorki: Anna Tuziak, K. C. Hiddenstorm, Małgorzata Kasprzyk, Ewa Pirce, D. B. Foryś, Francesca Vulneratus, Lilianna Garden, Noemi Vain, Rain Winter, Camille O’Naill, Kamila Malec, Ana Rose, Emilia Szelest, Anna Fobia, Ludka Skrzydlewska, Anna Langner, Aga Kalicka, Magdalena Lisiecka, Justyna Szumańska

Wydawnictwa WasPos

Gatunek: opowiadania

Liczba stron: 488

Data wydania: 14.02.2020 r.

Różnorodność opowiadań zawartych w tej antologii czyni ją niepowtarzalną i pełną niespodzianek. Jej premiera miała miejsce w Walentynki, co idealnie wpasowało się w treść. To właśnie Walentynki są motywem przewodnim tej antologii.

     „Nie możemy wybrać, kogo kochamy. Tak samo jak nie decydujemy, kiedy ktoś odejdzie z naszego życia. Możemy tylko kolekcjonować wyjątkowe chwile, licząc, że pozostaną z nami już do końca”.

Dziewiętnaście autorek i tyle samo wciągających opowiadań. Motywem przewodnim jest miłość i jej różne oblicza. Świat wykreowany przez autorki ma bardzo nastrojowy klimat, a przy tym jest szczery i niepowtarzalny. Bywa spontaniczny, sentymentalny, lekki, by po chwili stać się agresywnym, zachłannym nieobliczalnym. Opowiadania bardzo różnią się między sobą, zaskakują zwrotami akcji, nerwowym napięciem, oczekiwaniem na coś nowego. Mamy, w czym wybierać, czym się delektować. Każdy znajdzie coś dla siebie. Uniwersalność treści jest ogromna. Od miłości szczerej, prawdziwej, oddanej po zazdrość, agresję, obsesję, miłość rodzicielską, homoseksualną i tą w świecie fantazji. Opowiadania są krótkie, ale bardzo treściwe i wymowne. Emocje ogromne, często bardzo sprzeczne. Nieraz żałowałam, że to już koniec, chciałam więcej. Zwłaszcza w chwilach, gdy zaczynałam czuć sympatię do bohaterów, a historia wciągała, emocje buzowały i… ja pozostawiana w wewnętrznym niedosycie.

Zaskakująca mieszanka różnych gatunków literackich. Znajdziemy tu dobrą obyczajówkę, romans, porywającą, mroczną fantastykę, mafijny niebezpieczny świat, thriller. Antologia ta daje nam pewny, nieduży, chociaż bardzo istotny przedsmak tego, co potrafią wyczarować swoim piórem autorki. Warto!

Autorki poruszają trudne życiowe problemy, pokomplikowane relacje międzyludzkie. Znajdziemy szczęście, radość, spełnienie, a obok zdradę, zazdrość, rozpacz. Pożądanie, fascynacje, miłosne uniesienia. Ukryte pragnienia i marzenia. Smutek, radość, zawiedzione nadzieje, wiarę w przyszłość, tajemniczość. Sprzeczności i zależności. Ludzką dobroć, przebiegłość, zło. Miłość do zwierząt. Niebezpieczny i pełen mroku świat mafii, fantastykę w niesamowitym wydaniu. Złożoność ludzkich charakterów, poplątane losy, wzajemne zależności. Miłość niejedno ma imię, a jej różne oblicza znajdziemy w tej antologii. Pięknie to wyszło!

Większość opowiadań skradła moje serce – ale, to rzecz gustu, nastroju, emocji. Dostarczyły mi wzruszeń, radości, intrygowały i dawały do myślenia. Dochód ze sprzedaży tej książki, będzie w całości przeznaczony na cel charytatywny – IOP w Otwocku – Fundacja Rodzin Adopcyjnych. Za książkę dziękuję Wydawnictwu WasPos. Była to ciekawa wędrówka przez krainę pełną uczuć, miłosnych uniesień i wzajemną fascynację. Polecam 🙂

Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

2 komentarze

Leave a Response