“Furia wikingów”

Autor: Daniel Komorowski

Wydawnictwo Replika

Gatunek: powieść historyczna

Liczba stron: 480

Data wydania: luty 2020 r.

Zostałam przeniesiona  w czasie do czasów, które od zawsze mnie fascynowały. Autor –  jest to bardzo udany debiut, bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Dał mi książkę pełną furii, emocji, krwawych bitew, bezwzględności i odwagi wikingów. Czytanie było prawdziwą, pełną niespodzianek i brutalności przygodą. Nie mogłam się oderwać. Od samego początku, aż do końca dzieje się, oj dzieje!

    „Gniew to twoja siła”.

Ragnar jest królem Dani, ma żonę Aslaug i sześciu synów: Halfdan dwudziestosześciolatek, Ivar zwany Bezkostnym, Bjorn, Ubbe, Hvitsek i Sigurt – piętnastolatkowie i przygarnięty Aidan, traktowany jak syn. Jest walecznym, mężnym, mądrym wojem, oddanym swojemu narodowi i rodzinie. Słynie z męstwa i poczucia humoru. Pełny pasji, żądny przygód, krwi i zachłanności na nowe nieznane kraje. Jego synowie bardzo różnią się między sobą, każdy jest jednak oddany i posłuszny ojcu. Ragnar od dawna nosi się z zamiarem wyruszenia na podbój nowych i nieznanych terenów. W końcu wyruszają na wyprawę w kierunku angielskich ziem. Co ich tam spotka, czego dokonają, czy znajdą upragnione bogactwa? Koniecznie sprawdźcie, zachęcam!

Wielowątkowa, a przy tym bardzo spójna opowieść. Akcja powieści toczy się bardzo szybko, nieustannie zaskakuje i intryguje. Emocje ogromne!!! Fabuła bardzo dobrze rozwinięta, wciągająca, ani na chwilę nie daje odsapnąć. Cały czas się coś dzieje. Dynamicznie, ciekawie, ekscytująco z ogromnym zaangażowaniem autor wprowadza nas w niepokojący świat, niestrudzonych i pełnych furii wikingów. Z uwagą śledziłam ich poczynania. Wyraźnie nakreślona sytuacja jaka panuje w ówczesnym świecie. Wzajemne zależności, układy, ogromna różnica między Wikingami a resztą  świata. Ich sposób myślenia, tok rozumowania, sposób działania, mentalność. Styl autora jest niepowtarzalny, bardzo lekki i plastyczny, a przy tym pełny dobrego humoru. Który często mnie zaskakiwał, ale i dawał pomimo całej grozy powieści poczucie lekkości w czytaniu i wywoływał uśmiech. Rewelacyjnie wykreowani bohaterowie, bardzo wyraziście, realnie nakreśleni. To ludzie o nieprzeciętnych charakterach, pełni mocy, zawziętości, oddania i pasji. Zahartowani w bojach, genialni, dobrze zorganizowani stratedzy, przestrzegający prawa, posługujący się pismem – runami, w wolnych chwilach grają w gry planszowe – aż dziw bierze dla ich mądrości i sprytu. Są i tchórze pełni bojaźliwości i słabego charakteru. Samo życie. Podziwiałam ich, wzbudzali mój szacunek, a chwilami niechęć. Nie wszystkich dało się polubić. Moje serce podbił Ivar, niezwyciężony okrutnik, inteligentny, sprytny, bezwzględny, znany ze swego bystrego umysłu i ciętego języka. Jego osoba wzbudza strach, grozę i podziw.  W jego życiu pojawia się Amira.   

      „Czując zapach krwi, syn Ragnara uśmiechną się złowieszczo i ruszył dalej by zabić kolejnego wroga”.

Bardzo wiarygodnie oddany klimat tamtych czasów. Wikingowie i ich zamiłowanie do wolności, walki, niebezpieczeństwa, zahartowani w boju, niestrudzeni w poczynaniach.  Niebezpieczni, przerażający i… przystojni. To prawdziwi ryzykanci dla których śmierć z mieczem w dłoni to radosne zwieńczenie życia. Żądni chwały i śmierci z bronią w ręku –  bo wtedy droga do Valhalli  stanie dla nich otworem. A o tym marzą przez całe życie.

W powieści dominują opisy walki. Pan Daniel robi to bardzo sugestywnie, z ogromną mocą i pasją. Często miałam wrażenie, jakbym była w samym środku tych wydarzeń. Nie oszczędza nikogo i niczego. Jest krwawo, brutalnie, grabią, gwałcą, mordują. A obok pokomplikowane relacje międzyludzkie, wzajemne zależności rodzinne. Czuć mądrą miłość ojca do synów i odwrotnie. Niepowtarzalna więź między Ragnarem a Ivarem, rozumieją się bez słów. Pięknie to wyszło.  Braterska rywalizacja, o względy ojca, o prawo do tronu, o słuszność decyzji. Nieporozumienia, zazdrość, zachłanność, pogarda.  Przyjaźń między królami Dani i Norwegii, zapoczątkowana w dzieciństwie. Różne oblicza miłości, piękno prawdziwej, męskiej przyjaźni, zaufanie, szacunek. Lekceważący stosunek do kobiet, niewolnice nie warte uwagi, służą do zaspokajania potrzeb. Mrożące krew w żyłach opisy wymyślnych tortur. Głęboka, niepodważalna i niezachwiana wiara w bogów, składane ofiary. Pogardliwy stosunek  do chrześcijaństwa. Opisy przyrody, piękno tamtych krajobrazów uchwycone i oddane w całej okazałości. To i jeszcze więcej znajdziecie w tej wciągającej powieści.

Rewelacyjna powieść, mam wrażenie, że sama się przeczytała 🙂 Autor umiejętnie połączył w niej fikcję literacką z prawdą historyczną. Mam nadzieję, że Pan Daniel jeszcze nie raz mnie zaskoczy. Wiem, że niedługo ma się ukazać druga część „Furii wikingów” – czekam z niecierpliwością. Jest to też, dobra lekcja historii o tamtych, tak bardzo odległych już czasach. Za książkę dziękuję Wydawnictwu Replika. Była to niesamowita wędrówka, pełna przygód i ogromnych wrażeń. Polecam 🙂

Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

2 komentarze

Leave a Response