“Chłopiec bez przeszłości”

Autor: Karol Lipiński

Wydawnictwo AlterNatywne

Gatunek: fantastyka

Liczba stron: 276

Data wydania: 15.11.2019 r.

Kim jestem? Jak mam na imię? Co ja tu robię? Takie i podobne pytania zadaje sobie mały, zagubiony Jaś. Jego pamięć się ulotniła. Opowiedziana historia rozgrywa się w niedalekiej przyszłości.

    „Najlepszy dowód na to, że nie jesteś złym człowiekiem, to, że masz wyrzuty sumienia.”

Jaś to mały, sympatyczny chłopiec, któremu została zabrana w raz pamięcią jego przeszłość. Wie, że musi zacząć wszystko od nowa, co wcale nie będzie łatwe. Osierocony, głodny, bez dachu nad głową zostaje całkowicie sam, zdany na łaskę innych. Nie ma szczęścia, trafia na Władysława – człowieka złego i okrutnego, który ma bardzo negatywny wpływ na chłopca. Ukazuje mu świat od złej strony, na każdym kroku poniża, wykorzystuje, traktuje jak niewolnika. Bity, poniewierany i wyszydzany chłopiec nie do końca zdaje sobie sprawę, że to nie tak powinno być. Nie potrafi rozróżnić dobra od zła. Zrozumienie przychodzi z czasem. Spotkany przypadkowo Miyamoto Musashi, mistrz sztuk walki otwiera chłopcu oczy. Ma na niego dobry kojący wpływ, ukazuje mu pozytywne wartości. Życie chłopca zaczyna pozytywnie się zmieniać. Dochodzi do niego przykra prawda. Czy Jaś zrozumie, że zasługuje na coś więcej?

Autor stworzył niesamowitą, poruszającą historią, emocje podczas czytania były ogromne. Losy bezbronnego chłopca chwytają za serce. Akcja toczy się swoim tempem, zaskakuje i intryguje. Autor pisze bardzo lekko i płynnie. Niczego nie wybiela, nie tuszuje, wręcz przeciwnie niektóre sceny mrożą krew w żyłach.  Jest szczerze, dosadnie, realnie, przerażająco! Ciekawie wykreowani bohaterowie ich złożone osobowości. Zawiłe, pozbawiane uczuć relacje międzyludzkie. Zniszczenia, degradacja, poczucie beznadziei…

Brak pamięci jest przerażający. Co musiał czuć mały chłopiec, który zupełnie nic nie pamięta? Jego losy bardzo poruszają. Manipulacja, wymuszenie bezwzględnego podporządkowania, znęcanie się nad słabszym, niewinnym. Zło, brak skrupułów, obojętność i bezduszność otoczenia. Pomoc tak, ale za coś, za jakąś korzyść. Przykre to. Próba odnalezienia się w nowej, trudnej rzeczywistości. Przypadek sprawia, że jego życie zmienia się na lepsze. Chłopiec zaczyna z nadzieją i optymizmem patrzeć w przyszłość.

Powieść przepełniona mądrymi życiowymi przemyśleniami. Skłania do refleksji i zadumy. Emocjonalna, intrygująca i mocna. Głęboko mnie poruszyła. Dobro i zło. Okrucieństwo ludzi i ich przewaga nad słabszym, bezbronnym.  Opowieść ukazująca świat takim, jaki jest, jego demoralizacja, zepsucie, zniszczenie. Ale nikłe delikatnie światełko w tunelu świeci, nadzieja na lepsze jest zawsze… Czekam na cd. Za książkę dziękuję Wydawnictwu AlterNatywne. Polecam 🙂

Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

2 komentarze

Leave a Response