„Ruthless People”

Autor: J. J. McAvoy

Cykl: „Ruthless Peopl” (tom 1)

Tłumaczenie: Malwina Stopyra

Wydawnictwo NieZwykłe

Gatunek: literatura obyczajowa, romans.

Liczba stron: 380

Data wydania: 08.04.2020 r.

Okrutny i bezlitosny świat mafii. Przemoc, dzikość, bestialstwo, brak ludzkich odruchów to i jeszcze więcej znajdziecie w tej porywającej książce. Aż sama się sobie dziwię, że tak bardzo wciągnął mnie ten pokręcony, brutalny świat. Jest to mieszanka powieści obyczajowej, romansu z elementami erotyku.

       „Braliśmy to, co chcieliśmy i kiedy chcieliśmy i zabijaliśmy, by to osiągnąć”.

Aby wzmocnić swoją pozycję i przede wszystkim nie pozabijać się nawzajem, dwie największe mafijne rodziny z Irlandii i Włoch, postanowiły połączyć swoje siły, swatając swoje dzieci. Decyzja zapadła, jest niepodważalna i nieodwołalna. Mija piętnaście lat młodzi w końcu muszą się poznać – ale to brzmi, muszą, – ale tak właśnie jest w tym świecie. Przed ślubem podpisują zobowiązania i tego bezwzględnie muszą się trzymać, nieważne, co przyniesie życie. Melody i Liam są to dwie niesamowite osobowości. Włoski ognisty temperament i zimne irlandzkie wyrachowanie. Bije od nich ogromna pewność siebie, żądza władzy, bezwzględność i diaboliczność. Absolutnie są siebie warci. Ona jest Szefową, która nie znosi i nie toleruje jakichkolwiek uchybień i niesubordynacji. Jest bezwzględną i zimną morderczynią, lubi zapach krwi. On ma stanąć na czele mafii – niczym się od siebie nie różnią, wręcz prześcigają w okrucieństwie. Arogancki, zarozumiały manipulant, pewny siebie i bardzo przystojny. Czy taka para ma szansę na jakikolwiek związek? Nie będzie to łatwe, żadne z nich nie będzie chciało się ugiąć przed drugim.

       „Nasza relacja będzie zwierzęca, dzika i idealna…”

Akcja toczy się głównie w Chicago, jest bardzo dynamiczna. Fabuła krąży wokół relacji naszej dwójki, ich rodziny i wzajemnych zależności panujących w mafijnym świecie. Niesamowicie ukazana historia, pełna niespodzianek i zaskakujących zwrotów akcji. Autorka stopniowo dawkuje nam przeszłość naszych bohaterów, dzięki temu zabiegowi rozbudza w nas ciekawość, dokładnie widzimy, dlaczego stali się takimi ludźmi, jakimi są. Styl Pani J.J. Mcavoy jest bardzo lekki i płynny, z poczuciem humoru, czytanie od samego początku było ogromną przyjemnością. Jest bardzo szczerze, mocno, okrutnie, chwilami miałem ciarki na plecach. Narracja toczy się głównie z perspektywy Melody i Liama – bardzo lubię taką formę narracji, dokładnie znamy ich myśli i widzimy, co im w sercu gra. A tam toczy się nieustanna walka. Kilka razy autorka ukazała perspektywę drugoplanowych bohaterów, mamy spojrzenie na pewne sprawy zupełnie z boku. Czy ich polubiłam? Cóż, oboje są bezwzględni, okrutni, zamordowanie człowieka, nieważne czy to mężczyzna, kobieta, czy dziecko, nie sprawia im żadnego problemu. Melody zdecydowanie wzbudzała we mnie negatywne uczucia. Ale do Liama poczułam nić sympatii. Trzeba wejść w ten świat, zajrzeć w ich serca, może wtedy da się to zrozumieć? Płynne dialogi, cięte riposty, wulgaryzmy – idealnie wpasowane w całość. Ostre, mocne opisy seksu, dopełniają i ukazują ich życie takim, jakie jest.

Z motywem mafijnym ostatnio spotykam się dość często – lubię tego rodzaju książki. Jednak ta zasadniczo się różni. Pierwszy raz spotkałam się z tak silną i bezwzględną osobowością w literaturze – z kobietą w roli mafiosa. Jej mroczna strona i bezwzględność przeraża. Ci ludzie wydają się być bez serca. Na zawołanie potrafią przywdziać odpowiednią maskę. Ta dwójka stanowi wybuchową mieszankę, nie cofną się przed niczym i nikim w osiągnięciu zamierzonego celu. Wzajemne zależności i układy, poszanowanie i lojalność w stosunku do rodziny. To ona zawsze i wszędzie jest na pierwszym miejscu. Trudna, bolesna przeszłość, która nie daje o sobie zapomnieć. Morderstwa, tortury, wyrachowanie, brak jakichkolwiek wyrzutów sumienia. Czy tacy ludzie potrafią kochać? Czy jest coś, co potrafi ich złamać, poruszyć serce? Koniecznie sprawdźcie 🙂

Powieść naładowana ogromnymi emocjami. Szokuje, chwilami budzi niesmak, jednak przyciąga niesamowicie. Jest brutalna, dzika, pena pasji, przeraża zachowaniem bohaterów. Ma w sobie bardzo specyficzny klimat, być może nie każdemu się spodoba. Z dużą niecierpliwością czekam na cd. Za książkę dziękuję Wydawnictwu Niezwykłe. Polecam 🙂

Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

4 komentarze

Leave a Response