“Bliżej niż myślisz”

Autor: Ewa Przydryga

Wydawnictwo Muza

Gatunek: thriller psychologiczny.

Liczba strona: 320

Data wydania: 20.05.2020 r

Wciągający, mroczny thriller psychologiczny. Zostałam przeniesiona w trudny i bardzo bolesny świat Niki. Umysł lubi płatać figle, czy wszystko jest takie jak się nam początkowo wydaje?

      „Piekło jest puste, a wszystkie diabły są tutaj”.

Nika to młoda kobieta mocno doświadczona przez życie. Jej codzienność to ciągłe pasma przeciwności losu i bardzo złych wydarzeń. Zaczęło się w dzieciństwie, niespodziewanie w wypadku samochodowym ginie jej ojciec, niedługo potem, nagle umiera jej czteroletnia siostra. Nika zostaje sama z matką, która obarcza ją za śmierć siostry i całe zło tego świata. Ta kobieta systematycznie i sukcesywnie niszczy ją psychicznie. Nika jest zdana tylko i wyłącznie na siebie, kary matki są bardzo dotkliwe i wyrachowane. W jej życiu jest więcej chwil złych niż dobrych. W końcu udaje jej się stanąć na nogi. Kupuje pensjonat i odnajduje się w jego prowadzeniu. Niespodziewanie w pensjonacie zostaje zamordowana kobieta, Nika zgłasza morderstwo na policji. Niestety ta, je bagatelizuje. Nika podejmuje próbę wyjaśnienia zagadki. Nie będzie to łatwe, a przeciwności będą się mnożyć. Koniecznie sprawdźcie, dokąd zaprowadzi Nikę jej ciekawość. Demony z jej przeszłości odezwą się ze zdwojoną siłą.

       „Chwila sprzed dwóch lat jest tuż obok i ja wciąż jeszcze w niej jestem”.

Akcja powieści toczy się szybko, zaskakuje i elektryzuje. Fabuła wzbudza emocje i ciekawość. Autorka stopniowo buduje napięcie i nieustannie intryguje. Systematycznie odsłania przed nami przeszłość Niki, jej życiowe przeżycia, aż bolą. Styl autorki jest bardzo przyjemny i lekki, czytanie było przyjemnością. Poraża szczerością i wnikliwym ukazaniem ludzkiej, poranionej duszy, Bardzo realnie wykreowani bohaterowie, ludzie z wadami i zaletami, całym bagażem życiowych doświadczeń. Narracja prowadzona jest z perspektywy Niki, mamy doskonałą możliwość zajrzenia w jej serce, duszę i umysł. Jesteśmy świadkami jej wewnętrznych walk, próby odbudowania życia od nowa. Poczułam do niej ogromną sympatię. Często działała pod wpływem impulsu, co nie zawsze wychodziło jej na dobre. Wątek kryminalny idealnie wpleciony w całość, daje do myślenia.

Autorka porusza w swej powieści trudne i złożone problemy. Wyszło jej to rewelacyjnie! Ile jest wstanie wytrzymać jeden człowiek, ile musi doświadczyć zła i cierpienia? Życie Niki jest jednym wielkim pasmem nieszczęść. Nieustannie towarzyszy jej śmierć. Gdy już się wydaje, że w końcu stanie na nogi, cios przychodzi z niespodziewanej strony. Trudne złożone relacje międzyludzkie, wzajemne zależności. Próba odcięcia się od przeszłości, nieustająca walka z zatruwającymi codzienność obrazami z przeszłości. Jej matka, kompletnie nie rozumiem postępowania tej kobiety! Nika długi okres czasu spędziła na oddziale psychiatrycznym, uczęszcza na terapię, musi zażywać środki psychotropowe, stalker, tajemnice. Nieustannie musi mierzyć się z traumą z przeszłości i próbuje odzyskać równowagę psychiczną. Czy w końcu w jej życiu nastąpi spokój i stabilizacja?

Smutna i głęboko poruszająca historia. Mroczny klimat, ogromne emocje i kolejne morderstwa. Jak bardzo pozory mogą mylić? Zakończenie wyjaśnia dużo, ale nie na wszystkie pytania daje odpowiedzi. Za książkę dziękuję Wydawnictwu Muza. Była to bardzo intrygująca, zbudzająca nerwowe napięcie przygoda. Polecam 🙂

Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

4 komentarze

Leave a Response