„Prawda i kłamstwa”

Autor: Caroline Mitchell

Tłumaczenie: Ewa Wojtczak

Wydawnictwo Zysk i S-ka

Gatunek: kryminał, sensacja, thriller

Liczba stron: 386

Data wydania: 11.02.2020 r.

Moje pierwsze bardzo udane spotkanie z autorką. Zaskakująco dobry thriller psychologiczny, który od samego początku do końca trzyma w napięciu. Prawda zaskakuje, jest zupełnie inna niż nam się początkowo wydaje.

     „Człowiek musi być najsilniejszy wtedy, gdy czuje się najsłabszy.”

Amy jest uznanym i szanowany komisarzem policji, kieruje grupą specjalną do zadań o dużym rozgłosie medialnym. Niedawno pochowała adopcyjnego ojca, to dzięki niemu trafiła policji, poszła w jego ślady. Właśnie otrzymała kolejną, niełatwą sprawę. Zginęła piętnastoletnia córka znanej prezenterki telewizyjnej. Są bardzo realne podejrzenia, że dziewczyna została porwana, liczy się czas. Uwagę Amy rozprasza niepokojący list z więzienia. Kobieta dowiaduje się, że jest biologiczną córką Lilian Grimes psychopatycznej, seryjnej morderczyni – zwanej Bestią. Ten list całkowicie odmieni jej życie, demony z przeszłości powrócą ze zdwojoną siłą. Amy będzie musiała zmierzyć się z trudną, mroczną przeszłością. Była wtedy małą, zaledwie czteroletnią dziewczynką, niewiele pamięta, jednak przebłyski powracającej pamięci przerażają…, Dlaczego matka Amy niespodziewanie wyjawiła prawdę o jej pochodzeniu, dlaczego przerwała milczenie? Czy Amy podejmie grę Bestii?

Akcja powieści toczy się dynamicznie, nieustannie zaskakuje. Fabuła ciekawie skonstruowana, przemyślana, niesie ogromne emocje, wzbudza zainteresowanie. Styl autorki bardzo lekki, przyjemny, stopniowo budowane nerwowe napięcie, powoduje, że trudno oderwać się od lektury. Częste wędrówki Amy do przeszłości idealnie uzupełniają całość, powodują, że wszystkie elementy układanki wskakują na swoje miejsca. Rewelacyjnie wykreowani bohaterowie, charakterne, realne osobowości. Mamy możliwość spojrzenia na wydarzenia przedstawione w powieści z różnych perspektyw, co daje nam bardzo realny i wnikliwy obraz całości. Amy to bardzo ciekawa i intrygująca postać. Świadomość, że w jej żyłach płynie krew psychopatki bardzo ją niepokoi, nie daje spokoju. Widzimy jej wewnętrzną walkę, rozterki, obawy. Nic już nigdy, nie będzie takie samo. Uwagę zwraca postać Lilian Grimes bezwzględnej, do szpiku kości złej, pozbawionej ludzkich uczuć kobiety. Jej osoba bardzo mnie irytowała, jej zachowanie, robienie z siebie osoby pokrzywdzonej, jej postrzeganie własnych zbrodniczych czynów, manipulacje. Aż się we mnie gotowało.

Z pozoru para, jakich wiele, bardzo przyjazna i kochająca dzieci. A prawda przeraża. Ich bestialstwo, okrucieństwo, gwałty, znęcanie się psychiczne i fizyczne kończąc na zakopywaniu zwłok w przydomowym ogródku. Małe niczemu niewinne, bezbronne dzieci. Poruszająca historia Amy i ciekawe wątki poboczne, tworzą idealną, zaskakującą całość. Skomplikowane relacje międzyludzkie, niewyjaśnione sprawy, tajemnice z przeszłości, głęboko ukryte żale. Trudne wybory i ich konsekwencje. Przemoc domowa, gdzie poszkodowanym jest mężczyzna. Nie zawsze mężczyzna jest tym, który krzywdzi. Adopcja, miłość, szacunek do adopcyjnych rodziców, chęć poznania tych biologicznych. Bolesne i przerażające obrazy z przeszłości. Ludzkie dramaty.

Mocna, klimatyczna, mroczna, dająca spory dreszczyk emocji. Powieść ma w sobie elementy przykuwającego uwagę kryminału, zaskakującego thrillera i odkrywającą brutalną prawdę o ludzkich poczynaniach powieść obyczajową. Zakończenie wywołało we mnie spore zaskoczenie, nie tego się spodziewałam! Za książkę dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka. Polecam 🙂

Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

4 komentarze

Leave a Response