„Mengele. Anioł Śmierci z Auschwitz zdemaskowany”

Autor: David G. Marwell

Tłumaczenie: Mateusz Grzywa

Wydawnictwo Bez Fikcji

Gatunek: literatura faktu.

Liczba stron: 452

Data wydania: 13.05.2020 r.

Do bólu prawdziwy, szokujący, bardzo przejrzysty portret doktora Josefa Mengele – nazistowskiego lekarza z czasów II wojny światowej, potwora w ludzkim ciele. Autor to człowiek, który przez wiele lat brał udział w śledztwie mającym na celu ujęcie doktora i osądzenie go za dokonane zbrodnie przeciwko ludzkości.

       “Jeżeli Auschwitz, jako miejsce, jest symbolem całego Holokaustu, to Mengele, jako sprawca, stał się symbolem Auschwitz”.

Zwyczajna niczym nie wyróżniająca się rodzina Niemiecka i on ich syn. Jak doszło do tego, że zwykli ludzie wychowali syna, który stał się człowiekiem pozbawionym ludzkich uczuć? Josef Mengele to największy zbrodniarz wszechczasów, jest też symbolem dotkliwej porażki wymiaru sprawiedliwości. Nigdy nie stanął przed sądem. Autor – historyk David G. Marwell, krok po  kroku poddał życie Mengele szczegółowej analizie. Począwszy od ukazania sylwetek rodziców, spokojne, zwyczajne dzieciństwo, szkołę, studia, rozwój kariery, służbę wojskową. Najmocniej poruszającymi momentami są chwile selekcji jakiej dokonywał w obozie w Auschwitz, całkowita decyzyjność o życiu i śmierci innych, przerażające eksperymenty. I dalej czas powojenny, kiedy to przez lata udało mu się skutecznie ukrywać. Rozszerzone na szeroką skalę poszukiwania, które w końcu doprowadziły do pewnego cmentarza w Sao Paulo w Brazylii. Wnikliwa analiza jego życia i nieudolne śledztwo, które nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Co spowodowało, że Mengele nigdy nie stanął przed sądem? Kim tak naprawdę był ten potwór w ludzkim ciele? Na te i wiele innych pytań, które nieustannie przychodzą do głowy podczas czytania, znajdziecie w tej lekturze odpowiedzi.

Mengele powszechnie był nazywany „Aniołem Śmierci”, stał się symbolem zła w czystej postaci. Wzbudza niepokój, odrazę, nienawiść. Jego niewyobrażalne, makabryczne zbrodnie dokonane przeciw ludzkości przerażają, wywołują niedowierzanie. Nigdy nie poniósł konsekwencji swych czynów. Autor dużo wyjaśnia i ukazuje przejmującą prawdę. Książka została podzielona na części, ukazuje po kolej, wszystkie etapy życia zbrodniarza. Szczegółowo ukazuje trudne i mozolne poszukiwania śledztwo. Początkowo Mengele postrzegamy jako zwykłego człowieka, lekarza zafascynowanego genetyką, ginekologią, wirusami. Żyjąc w tamtych czasach miał bardzo ułatwiony dostęp do „ciekawych przypadków” – całkowicie wykorzystał swoją szansę. Znajdziemy tu wiele ciekawostek i głęboko skrywanych tajemnic Mengele. Autor korzystał z licznych źródeł, odwiedził wiele archiwum i instytucji badawczych. Jestem pełna podziwu dla autora, dla jego pracy.

Jest to bardzo dobra, przejmująca i szokująca biografia. Obala wiele mitów, daje rzetelne, prawdziwe i bardzo zaskakujące oblicze zbrodniarza wszechczasów. Nie jest to łatwa i przyjemna lektura, wymaga od czytelnika skupienia i uwagi. Jednak zdecydowanie warto, nie da się przejść obok niej obojętnie.  Za książkę dziękuję Wydawnictwu Bez Fikcji. Była to pełna prawdy, wiarygodna lekcja historii. Bardzo polecam 🙂

Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

2 komentarze

  1. Bardzo interesuję się historią obozów zagłady i w ogóle całym holokaustem oraz zbrodniami nazistów. Czytając już wiele różnych publikacji z tego zakresu, wiem kim był Mengele, ale nie miałam jeszcze okazji czytać książki poświęconej stricte jemu – jego biografii. Ta pozycja to dla mnie lektura obowiązkowa i sięgnę po nią z pewnością. To tylko kwestia czasu.

Leave a Response