„Punkt zero”

Autorzy: Thomas Enger, Jørn Lier Horst

Tłumaczenie: Milena Skoczko

Cykl: „Blix i Ramm na tropie zbrodni” (tom 1)

Wydawnictwo Smak Słowa

Gatunek: kryminał, thriller, sensacja

Liczba stron: 442

Data wydania: czerwiec 2020 r.

Zaskakująco dobry thriller skandynawski, napisany w duecie przez Jørna Lier Horsta i Thomasa Engera. Autorzy łączą rzetelne śledztwo kryminalne, prowadzone szczegółowo krok po kroku z dużą dawką energii. Jest to początek bardzo dobrze zapowiadającej się serii.

Sonja Nordstrøm była królowa długodystansowych biegów nie pojawia się na promocji swojej autobiografii. Emma Ramm znana blogerka zjawia się u Sonji, zastaje otwarte drzwi i dziwną kartkę z numerem startowym 1. Inspektor Aleksander Blix nie potrafi odciąć się od przeszłości, wciąż nawiedzają go dramatyczne wspomnienia z akcji policyjnej sprzed dziewiętnastu lat. Ma poprowadzić śledztwo w sprawie zaginięcia byłej królowej biegów. Aleksander i Emma muszą połączyć siły, aby znaleźć sprawcę. Morderca wymyślił misterny plan, liczne tropy pojawiające się w różnych, niespodziewanych miejscach nie ułatwiają pracy śledczych. Morderca przeraża swoim okrucieństwem, rozpoczyna się wyścig z czasem, a zagadki się mnożą. Znajdowane są kolejne ciała celebrytów…

Policyjne śledztwo trwa w najlepsze, akcja toczy się dynamicznie, zaskakuje łamigłówką. Tajemnice, niewiadome, nerwowe napięcie, zastanawiające motywy. Blogerka i policjant łączą swoje siły w prowadzeniu śledztwa.  Wkrótce okazuje, że jest ono całkiem udane i przynosi efekty. Łączy ich więcej niż nam się początkowo wydaje. Autorzy mają bardzo przyjemny i lekki styl – dobrze wyszła im współpraca. Jest bardzo realnie, dosadnie, szczerze, mało przewidywalnie. Emocje podczas czytania były ogromne. Dobrze wykreowani bohaterowie ciekawe, charakterne, wiarygodne osobowości. Ukazane dwie perspektywy przebiegu akcji – blogerki i policjanta – dają nam szersze i wnikliwsze spojrzenie na wiele aspektów śledztwa i ich prywatne życie. Postać mordercy zaskakuje, jego ponura przeszłość, bezlitosny sposób rozumowania i postępowania budzi niepokój. Misternie ułożony plan zostaje stopniowo wdrażany w życie.

Specyficzny klimat, tajemnicze zbrodnie, misternie uknuty plan. Niszczące demony z przeszłości, walka z samym sobą. Bardzo dobrze skonstruowany, zajmujący kryminał, z zaskakującym finałem. Nie zawsze sława idzie w parze z bezpieczeństwem. Za książkę dziękuję Wydawnictwu Smak Słowa, czekam na ciąg dalszy, miałam wrażenie, że autorzy dopiero nabierają rozpędu. Polecam 🙂

Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

2 komentarze

Leave a Response