“Złączeni honorem”

Autor: Cora Reilly

Wydawnictwo: NieZwykłe

Tłumaczenie: Izabela Żukowska

Seria: “Born in Blood Mafia Chronicles” (tom 1)

Gatunek: Literatura obyczajowa, romans, erotyk

Liczba stron: 286

Data wydania: 17 kwietnia 2019

“Złączeni honorem” to rewelacyjna książka! Moje pierwsze spotkanie z autorką zaliczam do zdecydowanie udanych. Niesamowite emocje, świat mafii, intrygujący bohaterowie i ogrom seksu. Tego możecie się spodziewać po tej powieści. Główna bohaterka staje się pionkiem w grze o władzę, czy tylko?

Cora Reilly jest autorką romansów erotycznych i powieści z gatunku New Adult. Pisarka jest miłośniczką wegetariańskiego jedzenia, wina oraz książek. Nie ukrywa, że ma ogromną słabość do literackich postaci “złych chłopców”. Marzy o podróży dookoła świata.

Ojciec Arii, szef chicagowskiej mafii, zaręcza swoją piętnastoletnią córkę, wbrew jej woli, z najstarszym synem szefa nowojorskiej Cosa Nostry. Jej mężem ma zostać Luka – “Imadło”, nazywany tak od momentu zmiażdżenia przeciwnikowi gardła. Ich małżeństwo ma pogodzić zwaśnione rody i stworzyć wspólny front przeciw rodzącym się coraz to większym wpływom  z zewnątrz. Data ślubu zostaje wyznaczona, odbędzie się gdy Aria skończy osiemnaście lat. Dziewczyna jest załamana. Jednak wie, że w świecie w którym się urodziła i wychowała panują takie a nie inne reguły. Jej zdanie się nie liczy. Ich małżeństwo jest dokładnie przemyślaną transakcją i nie ma od niej odwrotu, jest to sprawa honoru. 

      “W naszym świecie kobieta należała do swojego męża: byłą jego własnością, z którą obchodził się, jak mu się podobało”.

Świat mafii, mroczny i ciemny, morderstwa, krew, samosądy. W tym świecie nie ma miejsc na uczucia, litość, emocje. Panują tu twarde zasady, od których nie ma żadnych ustępstw i taryfy ulgowej. Słabi giną, liczą się pieniądze i władza. Erotyka, sceny łóżkowe dominują w całej książce i o dziwo wcale mi nie przeszkadzały. Autorka opisała je bardzo emocjonalnie, dosadnie, momentami subtelnie, za chwilę pełne brutalności i nie powstrzymanej niczym żądzy.

Pierwszoosobowa narracja Arii dodaje książce dużej wiarygodności. Mogłam wczuć się w jej położenie i z nią toczyć boje z przeciwnościami losu jakie zgotowało jej życie. Bardzo ją polubiłam, to ciepła i serdeczna osoba, zwłaszcza w stosunku do swojego rodzeństwa. Z pozoru Aria wydaje się kruchą, delikatną dziewczyną, posłuszną woli ojca, a później podporządkowana całkowicie mężowi, przed którym czuje tylko strach. Czy tak jest rzeczywiście? Aria ma w sobie ogromne pokłady siły i samozaparcia, a także coś co ma każda kobieta – intuicję – i to ona jej podpowiada jakim człowiekiem jest jej mąż. Czy to tyran i despota, potrafiący z zimną krwią zabić człowieka? Czy może w głębi serca i on szuka miłości? Tak łatwo jest się pomylić w ocenie drugiego człowieka.

Zdecydowanie największym atutem opowieści są bohaterowie. Bardzo wiarygodni, autentyczni, wyraziści. Autorka umiejętnie uchwyciła i oddała ich osobowości. Napięcie wzrasta w miarę czytania. Aria i Luka to głównie wokół ich postaci toczy się akcja książki. Ich wzajemne relacje już po ślubie. Uczucie, które nieśmiało zaczyna między nimi się rodzić. Aria jest pełna obaw i nadziei. Czy u  męża gangstera, o tak złej reputacji, znajdzie miłość i szczęście. A on bezwzględny morderca, niedostępny, zimny, sprawujący całkowitą kontrolę nad swoją własnością – żoną. Dokąd ich to zaprowadzi? Przed nimi długa, pełna zawirowań droga.

    “Małżeństwo ze mną uwięziło cię w mafii. Dopóki żyję, krew i śmierć będą nieodłącznymi elementami twojego życia”.

Emocje wirują w całej opowieści. Bezsilność, strach, przerażenie, złość, nienawiść. Pełno w niej smutku, obawy. Olbrzymie rozczarowanie w stosunku do rodziców. Nieśmiało rodząca się nadzieja, zaufanie, rozkosz. Manipulacje, bezwzględność, posłuszeństwo, presja. Początek drastycznych zmian, okaleczenia, blizny. Samokontrola i siła charakteru. Przeczytałam z niesłabnącym zainteresowaniem i ciekawością. Zastałam zaskoczona, czułam nerwowe napięcie wywołane specyficznym klimatem panującym w powieści. Iskierka nadziei delikatnie zaczęła się tlić. 

Miłość i nienawiść walczą ze sobą w całej opowieści. Bardzo silne uczucia, ich siła jest porażająca, niszczy i oczyszcza. Czy w tym zakłamanym świecie, pełnym przemocy i bezwzględności jest szansa na prawdziwą, wierną, czystą i piękną miłość? Koniecznie sprawdźcie, namawiam. Za książkę dziękuję wydawnictwu NieZwykłe. Już z niecierpliwością czekam na dalszy ciąg. Polecam gorąco 🙂


Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

Leave a Response