Unikalny tekst

“Będziesz moja”

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

Autor: Diana Brzezińska

Wydawnictwo Otwarte

Gatunek: kryminał, sensacja, thriller

Liczba stron: 474

Premiera: 18 września 2019

“Będziesz moja” to zdecydowanie bardzo udany debiut i pierwsza część nowej serii kryminalnej. Opowieść porwała mnie w swój pogmatwany, pełen niespodzianek i kryminalnych zagadek świat. Znajdziemy tu nierozwiązaną sprawę z przed lat. Kolejne ciała rudowłosych kobiet, które wskazują na seryjnego mordercę. Intrygujący początek współpracy profilerki i śledczego. Zapowiedź gorącego romansu i  całkiem fajną – no prawie – ekipę śledczą.

         “Sprawca przestanie zabijać dopiero wtedy, kiedy go złapiemy”.

Ada pracuje w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Szczecinie jako psycholog.  Niestety nie przepada za swoją pracą, a jej szef ledwo ją toleruje. Jest bardzo inteligentną, spostrzegawczą, niedocenianą, młodą, rudowłosą kobietą. Notorycznie się wszędzie spóźnia, kocha seriale kryminalne. Ma niesamowicie cięty język, jej riposty – rewelacja. Jest mężatką, czy szczęśliwą? Cóż, jej mąż oczekuje od niej aby była, pachniała, zajmowała się domem, ledwo toleruje jej pracę. Między nimi ciągle dochodzi do gwałtownych kłótni, w jego mniemaniu żona powinna być uległa i we wszystkim posłuszna mężowi. Czy ten związek ma szansę na przetrwanie? Jak długo Ada będzie tolerowała zachowanie męża – zazdrośnika? W końcu, w pracy zostaje zauważona i doceniona, ma być profilerką w toczącej się sprawie seryjnego mordercy. 

       “Zupełnie nie wiedziała, czego chce, dokąd zmierza jej życie ani jak naprawić to co było zepsute”.

Podkomisarz Krystian Wilk to prawdziwe ciacho i notoryczny podrywacz. Jest bratem bliźniakiem Przemka, z wyglądu są prawie identyczni, różnią się całkowicie charakterem i podejściem do życia. Skończyli studia prawnicze, jeden pracuje w policji, drugi w prokuraturze, współpracują ze sobą. Krystian ma niewyparzony język, jest bardzo ambitny, chwilami arogancki, pewny siebie. Lubi pracować swoimi metodami, a przy tym jest bardzo skuteczny. Bardzo lekko traktuje kobiety, zmienia je jak rękawiczki. W końcu trafia na Adę, która zdecydowanie i z dużym poczuciem humoru odrzuca jego propozycje wylądowania w łóżku.  Zaczynają współpracę, na początku ich relacje są dość mocno napięte. Stopniowo  dogadują się, a nawet w pewien sposób zaczynają się uzupełniać, mają podobne poczucie humoru.  Jak rozwinie się ta relacja, czy Ada zdoła oprzeć się Krystianowi? Śledztwo trwa, zaczyna robić się niebezpiecznie…

        “Czuł, że stanowi dla niego wyzwanie, a właśnie tego stale poszukiwał”.

Akcja toczy się szybko, zaskakuje i przyciąga uwagę. Wątek kryminalny bardzo ciekawie skonstruowany. Autorka ma zdecydowanie bardzo lekkie pióro, czyta się z przyjemnością  i zainteresowaniem. Bywały momenty przerażenia, wzruszenia i głośne wybuchy śmiechu. Bohaterowie rewelacyjnie, bardzo realnie wykreowani, ludzie  z krwi i kości, pełni pasji, namiętności, charakterni. Narracja prowadzona jest z perspektywy Ady i Krystiana, dzięki czemu mamy swobodny wgląd w ich serca i umysły. Doskonale wiemy dlaczego tak, a nie inaczej postępują, co nimi kieruje. Przy tej dwójce nie można  się nudzić! Nic tu nie jest przekombinowane, czy posłodzone. Dużym atutem powieści są płynne, pełne swobody i humoru dialogi – riposty, zawsze w punkt. Podobało mi się. 

Kryminał, który bardzo wciąga, seria brutalnych morderstw kobiet budzi strach. Morderca przy każdej ofierze zostawia pewien ślad, a znajdowane kobiety mają zmasakrowane ciała. Skrupulatne śledztwo stopniowo posuwa się do przodu. Wszystkie tropy wskazują, że sprawcą jest psychopatą, który nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć cel. A co jest jego celem? Pojawiają się kolejne tropy. Zaczyna się walka z czasem. Czy ekipa śledcza zdąży na czas? Oprócz intrygującego wątku kryminalnego znajdziemy tu kawał dobrej obyczajówki, romansu i trochę psychologii. Ciekawe i poplątane życie bohaterów, pokomplikowane relacje międzyludzkie. Przeszłość, która bardzo rzutuje na teraźniejszość. Zazdrość, chęć dominacji, przyjaźń, szacunek i miłość braterska.  Napięcie, ogrom emocji i ciekawość dalszych losów bohaterów. 

Jest to książka z tych, które ciężko odłożyć przed końcem. Jestem pod dużym wrażeniem. Z niecierpliwością czekam na dalszy ciąg, wszystko wskazuje na to, iż będzie się działo… Za książkę dziękuję Wydawnictwu Otwarte, była to niesamowita, elektryzująca, wywołująca nerwowy dreszczyk, pełna emocji powieść. Polecam 🙂


Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

6 komentarzy

  1. Kryminały to nie moja specjalność, jednak… Zaczynam się wahać, czy nie sięgnąć po taką książkę. To przez tę recenzję jestem skłonna przekonać się do kryminałów.

Leave a Response