Unikalny tekst

„Bez reszty”

Autor: Wojtek Miłoszewski

Cykl: „Kastor (Miłoszewski)” (tom 2)

Wydawnictwo W.A.B.

Gatunek: kryminał, sensacja, thriller

Liczba stron: 400

Data wydania: wrzesień 2020 r.

Intrygująca, bardzo dobra powieść kryminalna  osadzona w trudnych latach 90 – tych. „Bez reszty” to udana kontynuacja książki „Kastor”, nie trzeba znać pierwszej części, aby odnaleźć się w całości.

      „Zło siedzi w ludziach. A jego najlepszym katalizatorem jest chciwość”.

Lata dziewięćdziesiąte ubiegłego wieku to czas ogromnych przemian jakie dokonały się praktycznie we wszystkich dziadzinach życia Polsce. W końcu upada komunizm, kapitalizm zaczyna ogarniać cały kraj. Kraków jedno z piękniejszych miast w Polsce i jego ogromna różnorodność mieszkańców. Jedni w zastraszającym tempie się bogacą, inni nie mogą odnaleźć się w nowej, trudnej rzeczywistości. Są jeszcze ci co z premedytacją wykorzystują nieudolność policji, która po przeorganizowaniu, stawia pierwsze kroki.  W mieście szerzy się przestępczość zorganizowana, pojawiają nowe narkotyki. Komisarz Kastor Grudziński dość szybko odnajduje się w nowej rzeczywistości, jednak w pojedynkę nic nie zrobi. Potrzebne są nowe, skuteczniejsze metody działania, a do tego musi przekonać swoich przełożonych, co w cale nie będzie takie proste. Niespodziewanie, dochodzi do porwań dzieci. Komisarz Kastor wkracza do akcji. Czy w obliczu nawarstwiających się przeciwności, uda mu się doprowadzić śledztwo do końca?

Ciekawie, z ogromną znajomością i realizmem ukazane lata dziewięćdziesiąte w Krakowie. Kraków w całej okazałości, brudne, ciemne uliczki, zapuszczone podwórza, szemrane towarzystwo. Akcja powieści toczy się dynamicznie, zaskakuje, intryguje i niepokoi. Fabuła dopracowana w każdym szczególe, niesie spore emocje. Zaskakujący język jakim operuje autor, doprawiony dobrym humorem i ironią. Jest lekko, płynnie, prawdziwie. Ciekawe dialogi. Rewelacyjnie wykreowane postacie, zróżnicowane, barwne osobności, na wskroś autentyczne. Główny bohater komisarz Kastor – od samego początku poczułam do niego ogromną sympatię. Inteligentny, twardo stąpający po ziemi, bezkompromisowy, ze specyficznym poczuciem humoru, ma swoje wady, jak każdy z nas.

Nerwowe napicie towarzyszy nam przez całą powieść. Brutalność, okrucieństwo, walka o wpływy, pieniądze. A obok zdeterminowany, zawzięty policjant, który za wszelką cenę próbuje odkryć prawdę. Bezradność policji kontra przestępczość, która rozwija się w niepokojącym tempie. Układy, układziki, luki prawne, machlojki, przekręty, korupcja. Krzywda niewinnych dzieci. Alkohol. Ciekawy miłosny wątek umiejętnie w plątany w całość.

Unikalny, specyficzny klimat, spora dawka emocji. Wciągająca, zaskakująca powieść kryminalna. Zakończenie ogromnie mnie zaskoczyło, czegoś takiego kompletnie się nie spodziewałam! Całość czyta się bardzo szybko i przyjemnie, mam nadzieję, że to jeszcze nie koniec. Za książkę dziękuję Wydawnictwu W.A.B. Bardzo polecam 🙂

Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

1 komentarz

Leave a Response