Unikalny tekst

“Bezdomna”

Katarzyna Michalak
Wydawnictwo: Znak Literanova

Bezdomnych ludzi widzimy coraz częściej na naszych ulicach. Unikamy ich, bo są brudni, bo żebrzą, po pijani, bo śmierdzą. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się co spowodowało, że on czy ona trafili na ulicę? Raczej mało o tym myślimy, uciekamy zajęci swoją codziennością. Katarzyna Michalak w swej książce “Bezdomna” pokazuje co spowodowało, że główna bohaterka – Kinga – trafia na ulicę. I nie jest to przyjemna opowieść, nie kończy się happy endem.
Katarzyna Michalak należy do najbardziej wszechstronnych polskich pisarek. Swobodnie porusza się między takimi gatunkami jak powieść obyczajowa, sensacja, erotyk, fantasty. Urodziła się w 1969 r. w Warszawie. Z wykształcenia jest lekarzem weterynarii. Jej debiut literacki to “Poczekajka” wydana w 2008 r. Mieszka w wymarzonym domku gdzieś na mazowieckiej wsi. Jest mamą dwóch chłopców.
Poznajemy Kingę Król młodą kobietę, która jest bezdomna i ma zamiar odebrać sobie życie. Jeszcze niedawno miała męża, dom, rodzinę, dobrą pracę, całe życie przed sobą. Dorastała w normalnej, kochającej się rodzinie, ma siostrę. Rodziców stać było na przyzwoite wykształcenie córek.  Jednak skończyła studia, znalazła dobrą pracę, wyszła za mąż za Krzysztofa. Wydawało się, że prowadzi spokojne, szczęśliwe życie. Co takiego wydarzyło się w jej życiu, że trafiła na oddział psychiatryczny a później na ulicę? Dlaczego  rodzice odsunęli się od niej? Kolejne próby samobójcze. Czarek miłość jej życia, który potrafi tylko ranić. Czułam współczucie do Kingi, było mi jej po prostu żal. Była bardzo osamotniona w swym cierpieniu, niemocy. Została odtrącona przez najbliższych i pozostawiona sama sobie.
Joanna Reszka, samotna kobieta, dziennikarka, lubiąca wypić jednego lub dwa… Przypadkowo we wigilię poznaje Kingę. Kierowana współczuciem, litością, a może okazją na sensacyjny temat, który da jej nagrodę i  pieniądze? Postanawia jej pomóc. Zabiera ją do siebie do domu, próbuje ułatwić jej odbudowanie życia na nowo. Po mimo jej pozytywnego zachowania w stosunku do Kingi czułam do Joanny dużą niechęć. 
        “Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. Może bowiem okazać się, że znalazł się na dnie przez nieszczęścia, chorobę bądź ludzką podłość, zaś tobie los – jako lekcję pokory – szykuje podobną niespodziankę” 
Autorka porusza w swej powieści bardzo trudne tematy bezdomność, depresję poporodową, psychozę poporodową, przemoc, dzieciobójstwo. Ukazuje dziennikarzy, media ich pazerność na sensację, byle dorwać temat, który dobrze się sprzeda. Nie patrząc kompletnie na ludzi. A co z dziennikarską etyką zawodową? 
Książkę czyta się błyskawicznie. Wywarła na mnie duże wrażenie i dość mocno zagrała na emocjach. Autorka ukazała jak łatwo zniszczyć cudze życie, jak niewiele potrzeba aby osądzić i wydać wyrok. Nie boi się poruszać trudnych, niewygodnych tematów. Mimo dużej ilości przedziwnych zbiegów okoliczności, książkę czytało się bardzo dobrze i z niesłabnącym zainteresowaniem. Wywołuje emocje od złości po bezradność. Zmusza do zastanowienia i zadumy. Zachęcam do zapoznania się  z tą poruszającą opowieścią.
Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

Leave a Response