Unikalny tekst

“Chciwość”

Autor: Marc Elsberg

Tłumaczenie: Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska

Wydawnictwo W.A.B.

Gatunek: kryminał, sensacja, thriller

Liczba stron: 464

Data wydania: 30. 10. 2019 r.

 Bardzo realna wizja naszej przyszłości. 

    “Przetrwać z maksymalnym zyskiem. Ale to przecież żadna tajemnica”.

Kryzys ogarnia cały świat. Jest coraz gorzej, ludzie wychodzą na ulice, protestują, wybuchają zamieszki. Bankrutują banki, przedsiębiorstwa, chaos, zamieszanie. Nasilają się konflikty na arenie międzynarodowej. Tylko nieliczni, najbogatsi są zadowoleni z takiej sytuacji, bezkarnie czerpią z niej korzyści. W Berlinie zostaje zwołany szczyt największych mocarstw świata. Głowy państw mają zastanowić się jak uzdrowić sytuację i nie dopuścić do całkowitego załamania gospodarki na świecie. Tylko jeden człowiek może załagodzić sytuację. Jest nim laureat Nagrody Nobla z ekonomii Herbert Thompson. Ma wygłosić mowę dotycząca uzdrowienia beznadziejnej sytuacji na świecie. Niestety komuś bardzo zależy aby nie dopuścić go do głosu. Dochodzi do tragicznego w skutkach wypadku. Policja ma jednego świadka zdarzenia, który czy tego chce czy, nie zostaje wciągnięty w niebezpieczną grę, w której stawką jest życie. Komu zależało na likwidacji noblisty? Czy uda się zapanować nad ogarniającym świat kataklizmem?

Akcja toczy się szybko, zaskakuje, wywołuje nerwowe napięcie. Wielowątkowa, o dołującym  mrocznym klimacie. Autor snuje swą opowieść bardzo przekonująco. Ukazał poruszą wizję przyszłości. Matematyczne i ekonomiczne zagadnienia mogą trochę zniechęcać, czy nużyć, jednak patrząc na całość są one bardzo potrzebne i dobrze wpasowane w całość. Watek kryminalny bardzo intrygujący, nieprzewidywalny. Znajdziemy tu także sporo polityki. Bohaterowie to prawdziwa mieszanka ludzkich osobowości i charakterów. Krótkie rozdziały powodowały duży komfort czytania. Jak dla mnie trochę dużo dziwnych zbiegów okoliczności. 

Powieść bardzo niepokojąca, na wskroś realna, mocna. Zmusza do zastanowienia i chwili refleksji. Mam co do niej bardzo mieszane uczucia. Były momenty bardzo wciągające od których trudno było się oderwać i fragmenty, które nużyły. Całość oceniam jednak dobrze i polecam wszystkim lubiącym zagadnienia z matematyki i ekonomii, wciągający kryminał i nerwowość thrillera. Za książkę dziękuję Wydawnictwu W.A.B. Była to bardzo niepokojąca wędrówka po świecie elit i nas zwykłych ludzi. Jest to dobry materiał na film sensacyjny 🙂

Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

2 komentarze

Leave a Response