Unikalny tekst

„Dziewczyny w przestworzach”

Autor: Noelle Salazar

Tłumaczenie: Urszula Gardner

Wydawnictwo Kobiece

Gatunek: powieść obyczajowa, historyczna.

Liczba stron: 456

Data wydania: listopad 2020 r.

Przejmująca historia o nieustraszonych, mądrych, odważnych kobietach. Wyraźne spojrzenie na prawdziwą, ale mało znaną historię. Pilotki Kobiecych Sił Powietrznych – ich zdumiewająca historia.

      „Nawet najczarniejszy dzień może przynieść nieco światła”. 

Wojna trwa w najlepsze, jest rok 1941. Poznajemy Audrey Coltrane dziewczynę, której największym marzeniem jest wzbić się w przestworza i polecieć. Jest bardzo bystra i ciekawska, to ojciec wprowadza ją w tajniki pilotażu. Wkrótce zapisuje się na kurs dla instruktorów latania na Hawajach, gdzie wraz z przyjaciółmi spędza miło i beztrosko czas. Niestety, cały spokój w jednej chwili, burzy atak na bazę Pearl Harbor przez Japonię. W tym ataku Audrey traci kogoś bliskiego, dziewczyna nie załamuje się, jej ból i cierpienie staje się motorem napędowym do działania. Podejmuje odważną decyzję, która zmieni wszystko w jej życiu. Zostaje wcielona w szeregi korpusu pilotek sterujących samolotami bojowymi…

Bardzo dobra znajomość tematu, dynamiczna akcja i emocjonująca fabuła spowodowały, że czytanie od początku do końca było ogromną przyjemnością. Autorka pisze bardzo lekko i przyjemnie, jest realnie i szczerze. Czuć ogromne zaangażowanie i wiedzę historyczną Pani Noelle Salazar. Pięknie i z wyczuciem oddany wachlarz emocji, jakie targają naszymi bohaterami. Rewelacyjnie wykreowane postacie, to ludzie pełni pasji, wewnętrznej siły i samozaparcia. Narracja toczy się z perspektywy Audrey, dzięki czemu mamy dokładny wgląd w jej myśli, serce i uczucia. Widzimy, dlaczego tak, a nie inaczej postępuje, czym się w życiu kieruje. Losy Audrey splatają się z losami innych kobiet z korpusu. Jej oczyma widzimy, z czym, na co dzień musiały zmagać się te niesamowite, dzielne i odważne kobiety.

       „Strach, który mnie ogarnął, nie miał równych sobie”.

Bardzo wyraźnie ukazana dyskryminacja kobiet w wojsku. Podejście mężczyzn do roli, jaką kobieta powinna pełnić w życiu. Postrzegana przede wszystkim, jako żona i matka, nigdy żołnierz. Na każdym kroku te niesamowite kobiety, musiały udowadniać swoją wartość, pracować ze zdwojoną siłą, aby zasłużyć na szacunek i poważanie. Niejednokrotnie odnosiły sukcesy w działaniach wojennych. Powieść przepełniona radością, miłością, cierpieniem. Dążenia do realizacji swoich marzeń i pasji. Pełna determinacji i samozaparcia walka o trudnej, bolesnej drodze do upragnionego celu. Pomimo nieustających przeszkód, przeciwności losu i walce z własnymi słabościami.  Działania wojenne, które są tłem dla głęboko poruszającej historii miłosnej. Przyjaźń, miłość, niemoc, dotkliwe i bardzo bolesne straty.

Rewelacyjny debiut! Przejmująca powieść obyczajowa z ciekawie ukazanym tłem historycznym. Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, przeżyciami kobiet – pilotek samolotów bojowych w czasach II wojny światowej. Wzruszająca historia o miłości, odwadze i sile kobiet. Zostanie we mnie na długo. Za książkę dziękuję Wydawnictwu Kobiece. Z całego serca polecam 🙂

Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

2 komentarze

  1. Bardzo ciekawa tematyka. Myślę, że odnajdę się w tej książce, bo odpowiada mi czas akcji, a na dodatek kiedyś sama marzyłam o lataniu. To może być dla mnie prawdziwa uczta literacka.

Leave a Response