Unikalny tekst

„Dziki łubin”

Autor: Charlotte Link

Tłumaczenie: Anna Makowiecka-Siudut

Cykl: „Czas burz” (tom 2)

Wydawnictwo Znak Horyzont

Gatunek: powieść historyczna, saga.

Liczba stron: 608

PREMIERA już 14 października 2020 r.

Uwielbiam takie opowieści! Charlotte Link i jej rewelacyjna saga ponownie zabrała mnie w trudny, niepokojący i pełen zawirowań świat rodziny Degnelly. „Dziki łubin” to druga część trylogii. Jest to zaskakująca, pełna skrajnych emocji powieść obyczajowa z bardzo wyraźnie nakreślonym tłem historycznym burzliwej epoki XX wieku. Jej czytanie od początku do końca było o ogromną przyjemnością i niespodzianką.

    „Jutro było nieważne. A przecież właśnie jutro mogli wykrzyczeć sobie w twarz wszystko to, co ich dzieliło. Albo zginąć w wyniku uderzenia bomby…”

Kontynuacja w niczym nie ustępuje pierwszej części. Mamy rok 1938, Hitler niepodzielnie rządzi Niemcami, społeczeństwo ulega jego fanatyzmowi. Jego szaleństwo stopniowo ogarnia cały świat. Szerzą się represje, panuje antysemityzm, zakazy i nakazy. Wkrótce wybuchnie i wojna, świat ogarnie pożoga, nic już nigdy nie będzie takie samo…

Felicja nic a nic się nie zmieniła, żyje pracą, podejmuje współpracę z nazistami – z tego powodu nie ma żadnych dylematów moralnych. Interes to interes. Jej dorosłe już córki Belle i Zuzanna dobrze wiedzą, że matka pochłonięta interesami nie ma dla nich czasu. W jej życiu ponownie pojawiają się Alex Lombard – jej były mąż i Maksym Marakow – miłość jej życia. Aleks jest jej ostoją, w trudnych sytuacjach zawsze ją wspiera i otacza opieką. Maks wieczny ideolog, którego całkowicie pochłania tajemnicza i niebezpieczna działalność. Wie, że Felicja nigdy niczego mu nie odmówi. Wykorzystuje to narażając ją i jej bliskich na niebezpieczeństwo. Jednak ratuje inne niczemu niewinne życia. Którego z nich w końcu wybierze? A w tle, daleko w Prusach Wschodnich, ukochany majątek Lulinn – ostoja jej rodziny i ukochane miejsce na ziemi, do którego zawsze z ogromną przyjemnością wraca.

    „Czy do końca życia nie będę mógł uwolnić się od tej zimnej kobiety, przy której mężczyzna może tylko zamarznąć?”

Wielowątkowa, a przy tym bardzo spójna, barwna opowieść. Akcja tej części dzieje się podczas II wojny światowej w Niemczech, Prusach Wschodnich, Rosji, Francji, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych. Jest bardzo dynamiczna, zaskakuje zwrotami akcji, wielością wątków, które idealnie ze sobą współgrają i dają rewelacyjną całość. Fabuła przemyślana i dopracowana w każdym szczególe. Czuć ogromne zaangażowanie, pasję i wiedzę historyczną autorki. Liczne zdarzenia, które dotykają bohaterów wzbudzają bardzo skrajne emocje. Od wzruszenia, przez radość, smutek, niezrozumienie, irytację, złość, łzy… Jak zawsze lekkość pióra Pani Link, płynność, obrazowość, plastyczność powoduje, że w żaden sposób nie można oderwać się od lektury. Rewelacyjnie wykreowani bohaterowie, dobrzy znajomi z poprzedniej części i zupełnie nowe intrygujące postacie. Zawiłe, pokomplikowane relacje międzyludzkie. Niesamowita Felicja, pełna energii, pasji na życie i wykalkulowanej serdeczności w stosunku do ludzi. Z jednej strony jej postać drażni i irytuje a z drugiej gdzieś tam czuję podziw i sympatię dla tej kobiety. Jej losy przykuwają uwagę, a podejmowane przez nią decyzje nie zawsze wydają się słuszne. Belle w przededniu wojny poślubia starszego i poważnego Maxa Martego, wkrótce poznaje tajemniczego Andreasa i to jemu oddaje swoje serce. Rozdarta wewnętrznie, próbuje wybrać jednego z nich. Wybucha wojna, młodsza córka Felicji poślubia oficera SS.

Charlotte Ling daje nam obraz II wojny światowej widzianej z perspektywy Niemców. Zwykłe niemieckie rodziny, które muszą mierzyć się z dyktaturą Hitlera. Każdy musi się dostosować, nie ma wyboru. Widzimy zaślepienie i uwielbienie niemieckiego społeczeństwa do ich wodza, a z drugiej strony ludzie, którzy dostrzegają, w jakim kierunku to wszystko zmierza. Ich bezradność i niemoc w obliczu szerzącego się zła. Noc kryształowa. Dramat żołnierzy wysyłanych na front wschodni, krwawe walki pod Stalingradem, siarczysty mróz, głód, rany, wszechobecna śmierć. Systematyczna i bardzo skuteczna zagłada Żydów. Ruch oporu, nieugiętość, wola walki i odwaga tych ludzi. Wojna nikogo nie pozostawi bez głębokich fizycznych czy psychicznych ran. Każdy kogoś lub coś straci…

     „Byli wyrzutkami społeczeństwa, uciekinierami, ludźmi prześladowanymi”.

Niesamowita, zaskakująca, piękna, klimatyczna saga rodzinna z ciekawie i bardzo realnie ukazanym tłem historycznym. Trzyma w napięciu, wyzwala ogromne emocje, jest pełna dramatyzmu, cierpienia, miłości, pożądania, przyjaźni. Bezwzględnego okrucieństwa i bestialstwa. Zakończenie bardzo mnie zaskoczyło. Z ogromną niecierpliwością czekam na tom trzeci. Za książkę dziękuję Wydawnictwu Znak Horyzont. Była to niesamowita, pełna skrajnych wrażeń przygoda. Bardzo polecam 🙂

Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

1 komentarz

Leave a Response