Unikalny tekst

“Egzotyczny ptak”

Autor: Magdalena Kozioł

Wydawnictwo WasPos

Gatunek: literatura obyczajowa, romans

Liczba stron: 516

Data wydania: 9 sierpnia 2019


Jest to moje pierwsze spotkanie z autorką, uważam je za bardzo udane. “Egzotyczny ptak” to powieść, która głęboko mnie poruszyła, swoją prostotą, dosadnością, szczerą prawdą. Trudno było choć na chwilę ją odłożyć, tak bardzo zaintrygował mnie los głównej bohaterki. Chyba każdy z nas, ma w sobie takiego egzotycznego ptaka. Ile osób żyje w zamkniętych klatkach, czy uda im się wyfrunąć, uciec od swego oprawcy, odzyskać wolność i spokój?

“Ścieżki życia są często mocno poplątane”.

Poznajemy Lenę, młodą śliczną kobietę, zajmującą się domem, matkę trzyletniej Marysi, żonę Grzegorza. Kobieta jest niewolnikiem swojego pana i władcy – męża. Spokojna, uległa, posłuszna, ma w sobie ogromne poczucie winy wpajane jej przez lata. Bita, poniewierana, gwałcona, poniżana, niszczona fizycznie i psychicznie. Taki los zgotował jej człowiek, który obiecywał jej miłość, wierność, szacunek. Jej dzieciństwo było początkiem, teraz jest ciąg dalszy. Razem z matką i starszym bratem, przeżywali piekło na ziemi – sprawcą był ojciec alkoholik – człowiek, który powinien ich kochać i chronić bezwarunkowo. Matka nie potrafiła uwolnić się od ojca. Lena próbuje walczyć. Największą jednak walkę, musi stoczyć sama ze sobą. Ile i jak długo jest w stanie znosić taką codzienność? Jej mąż to tyran i sadysta. Od lat znęca się nad żoną, ma ja za nic niewartą osobę, traktuje jak służącą. Jest kapitanem, służy we wojsku, ma szerokie znajomości. Wie jak je wykorzystać przeciwko żonie. Straszy ją, odebraniem praw do dziecka. W pewnym momencie Lena poznaje Michała, sympatycznego młodego mężczyznę. Czy on stanie się jej podporą, a może czymś więcej?

    “Muszę przerwać ten czarci krąg. Najpierw ojciec, teraz mąż niczym się nie różnią od siebie”.

Nasza Lena miewa dziwne i niepokojące sny, zapada w dziwne stany, boi się o swoje zdrowie. Wszystkie te znaki są zwiastunem ogromnych zmian jakie wkrótce mają nastąpić w jej życiu. Anioły, przeznaczenie, głęboka modlitwa wspierają Lenę, dodają jej sił by stawić czoła przeszłości, teraźniejszości i z podniesioną głową ruszyć do przodu. Zaakceptować to co nieuniknione i na co nie mamy wpływu. Niekonwencjonalność i tajemnicza aura, parapsychologia towarzyszą nam przez całą powieść. Pełna kolorów i odcieni szarości.

       “Póki nie skonfrontujemy się z demonami z przeszłości, one będą mieszkać w zakamarkach naszej duszy”.

Akcja toczy się bardzo szybko i cały czas zaskakuje. Od samego początku wyczuwalne jest delikatne napięcie, które stopniowo wzrasta. Autorka ani na chwilę, nie daje nam odetchnąć. Serwuje nam całą masę wydarzeń, które głęboko poruszają i wywołują ogromne emocje. Bardzo plastyczny, lekki język, powodował, że zatraciłam się w tej poruszającej opowieści. Sporadycznie, podczas lektury gościł na mojej twarzy uśmiech. Przeważał smutek, niedowierzanie, groza, strach, ogromny żal i współczucie. Bohaterowie wykreowani przez autorkę to postacie bardzo realne, prawdziwe, charakterne, a przy tym bardzo różnorodne, wyjątkowe, tajemnicze. Każdy z nich wnosi coś istotnego do powieści. Nie wszystkich polubiłam, do niektórych poczułam wręcz odrazę. Narracja prowadzona jest z perspektywy głównej bohaterki, przez co mamy dokładny wgląd w jej serce i duszę. Dane jest nam poznać każdy szczegół z jej życia. Co momentami przeraża. Ogrom zła, nienawiści, przemocy, ściera się z miłością, szacunkiem, nadzieją, dobrocią. Jest to powieść wielowątkowa w której wszystkie wątki, na koniec idealnie się ze sobą łączą. 

Autorka porusza bardzo trudne, bolesne tematy. Przemoc w rodzinie, alkoholizm, gwałty. Pokomplikowane relacje międzyludzkie, tajemnice z przeszłości, zemsta. Układy na najwyższych szczeblach władzy, przekupstwa, korupcja, bezwzględność. Opowieść o trwałych śladach, jakie pozostawia na całe życie, koszmarne dzieciństwo. O trudnych decyzjach i ich konsekwencjach. Bezwarunkowej miłości do córeczki, to ona daje siłę, aby przeciwstawić się przemocy, złu i wyrwać się z piekła, które zgotowali najbliżsi. Nigdy nie jest za późno, aby zacząć wszystko od nowa…

    “Świat się nie skończył przez ten ostry zakręt, na którym aktualnie się znajdujesz. Potrzeba tylko czasu i cierpliwości do życia, ono wtedy odpłaci się tym, co dasz od siebie”.

Ta oryginalna, fascynująca i bardzo emocjonalna opowieść, wywarła na mnie głębokie wrażenie. Wiem, że tak szybko o niej nie zapomnę, za mocno mną potargała, wryła się serce. Zakończenie przyniosło mi sporą ulgę, ale i głęboki, nieutulony żal. To nie tak powinno być!  Niepokojąca i  bolesna, pomimo tego dająca nadzieję. Niosąca przesłanie, że trzeba walczyć o swoją godność, niezależność, spokój. Zmusza do głębokiej zadumy i refleksji nad życiem, codziennością, przeznaczeniem. Za książkę dziękuję Wydawnictwu WasPos. Była to trudna, skomplikowana wędrówka przez ludzkie udręczone dusze. Koniecznie muszę przeczytać inne książki autorki.  Z całego serca polecam 🙂

Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

2 komentarze

Leave a Response