Unikalny tekst

“Królowa marionetek”

Autor: Mateusz Stypułkowski

Wydawnictwo Wydajemy Ksiażki

Gatunek: fantastyka

Liczba stron: 180

Data wydania: 13.11.2019 r.

Zaskoczyła mnie to powieść. Jest pełna mroku, niepokoju, tajemniczości i brutalności.

     „Przemiana, jaka zaczęła dokonywać się na jego oczach, zaprzeczała wszelkim znanym mu prawom natury”.

Eryk to bardzo przeciętny facet. Pracuje w korporacji, ma bardzo monotonne, nudne, przesiąknięte rutyną zajęcie.  Męczy go, nie daje satysfakcji. Aby jakoś funkcjonować wypija ogromne ilości kawy. Jest bardzo pasywny, nie ma w sobie nadziei na coś nowego, ciekawego. Niespodziewanie dostaje ataku serca. Gdy się w końcu wybudza, jego zdziwienie nie zna granic. Nic nie jest takie samo. Obraz zza szpitalnego okna przeraża. Wszystko wygląda tak jakby miało miejsce ogromne trzęsienie ziemi, albo przeszedł inny kataklizm. Jest bardzo zdezorientowany i zaniepokojony. Zostaje wbrew swej woli i możliwości jakiegokolwiek wyboru przenoszony w coraz to nowe miejsca, o których nigdy wcześniej nie słyszał. Na swojej drodze spotyka dziwnych ludzi. Czy to wszystko jest na jawie, czy nadal pogrążony jest w głębokim śnie? Przez całą książkę przewija się intrygująca, dziwna, budząca lęk postać kobiety. Przybiera przeróżne postacie. Kto to jest? Czego oczekuje od Eryka? Jak to wszystko się skończy?

Jest to powieść wielowątkowa, w której akcja toczy się szybko, nieustannie zaskakuje. Wraz z Erykiem przemieszczamy się w coraz to nowe, ciekawe i niepokojące miejsca. W każdym z nich panuje nerwowe, dziwne napięcie, jakby oczekiwanie na coś, lub kogoś. Zło wisi w powietrzu. Autor pisze językiem bardzo obrazowym, budzącym napięcie. Drastyczne, pełne przemocy, krwi, śmierci, obrazy. Główny bohater to postać, której zdecydowanie nie polubiłam. Wydawał mi się nijaki, bez charakteru i własnej woli.

      „Jestem wyrzutkiem. Jestem tą częścią twojej świadomości, której się skrycie obawiasz”.

Książka wciąga, przykuwa uwagę i bardzo niepokoi. Przesiąknięta tajemnicami, niedopowiedzeniami, strachem, ciemnością i nieznanym. Pełna przygód, dziwnych wydarzeń, które przerażają i zastanawiają. Dokąd jeszcze poprowadzi nas autor? Uczucie, jakie dominowało podczas czytania to ciekawość i nerwowe napięcie. Emocje towarzyszyły mi od początku do końca, były bardzo skrajne. Daje do myślenia. Za książkę dziękuję Wydawnictwu Wydajemy Książki. Polecam osobą lubiącym niewyjaśnione tajemnice, koszmary i nadchodzącą apokalipsę 🙂

Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

1 komentarz

Leave a Response