Unikalny tekst

„Mój książę”

Autor: Julia Quinn

Tłumaczenie: Katarzyna Krawczyk, Wiesław Lipowski

Cykl: „Bridgertonowie” (tom 1)

Wydawnictwo Zysk i S-ka

Gatunek: literatura obyczajowa, romans.

Liczba stron: 488

Data wydania: 8 stycznia 2021 r.

Przyjemny romans historyczny napisany w stylu Jane Austen, od którego trudno było się oderwać. Świat londyńskiej elity, z jednej strony subtelność i urok z drugiej intrygi i kłamstwa. Serial, który powstał na podstawie powieści jest już dostępny w serwisie Netflix.

    „Łudziła się samolubnie, że potrafi go uzdrowić, wyleczyć jego duszę”.

Daphne to pełna wewnętrznego uroku, serdeczna, inteligentna, pozytywnie nastawiona do życia dziewczyna. Bardzo chciałaby kochać i być kochaną. Jest najstarszą z córek i czwartą z ośmiorga rodzeństwa. Niestety nie ma szczęścia w miłości. Mężczyźni z jej otoczenia traktują ją jak dobrą koleżankę, a nie kobietę, z którą chcieliby spędzić życie. W jej życiu dużo zmienia po poznaniu księcia Simona. Książę w najbliższej przyszłości nie zamierza się żenić. Niestety natarczywe mamuśki, podsuwające mu panny na wydaniu bardzo uprzykrzają mu życie. Daphne zawiera układ z księciem. Mają być parą na pokaz. On będzie jej adoratorem, a ona przez jego obecność ma zwrócić na siebie uwagę potencjalnych kandydatów na męża. Plan wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla obojga. Wszystko przebiega zgodnie z planem, do czasu…

Londyn XIX wiek, świat pełen przepychu, wyższa sfera w pełnej krasie. Gdzie na porządku dziennym panują intrygi, plotki, flirty. Losy arystokratycznej rodziny Bridgertonów. Akcja powieści toczy się spokojnie, niesie emocje. Fabuła dopracowana, wzbudza ciekawość. Autorka umiejętnie i z wyczuciem potrafi oddać klimat tamtych czasów. Jest żartobliwie, lekko i przyjemnie. Rewelacyjnie ukazani bohaterowie – to oni są niepodważalnym atutem powieści. Poznajemy ich myśli, uczucia, widzimy wewnętrzne rozterki, zmagania. Młodziutka Daphne jest inteligentna, ma swoje zdanie, ciekawe podejście do życia, spore poczucie humoru, jawnie wyznaje pewne wartości. Zapewne te cechy odstraszają potencjalnych kandydatów do jej ręki. Nie łatwo będzie im sprostać. Książę Simon to bardzo przystojny, uparty, pewny siebie mężczyzna, ma za sobą trudną przeszłość. W ich świecie wiedzie prym fałsz, zakłamanie, obłuda, pozory, książę tym gardzi, nie chce za żonę pustej lalki. Bardzo polubiłam naszych bohaterów, dobrze mi było  w ich świecie. Wyszukana konwersacja, zabawne dialogi i cięte riposty, często wywoływały mój śmiech.

Z ogromnym zainteresowaniem śledziłam losy naszej pary, znajdziemy tu całkiem sporo gorących scen. Oczyma wyobraźnie widziałam piękne sale balowe, oszałamiające kreacje pięknych pań. Miłość, namiętność, radości i smutki. Wyższe sfery i ich specyficzny, dumny sposób bycia. Kłamstwa, intrygi, targowisko próżności, zaloty. Miłość i zemsta, co okaże się silniejsze? Pięknie ukazana, serdeczna relacja między rodzeństwem.

Bardzo dobrze opowiedziana historia miłosna osadzona w ciekawych realiach. Może i jest dość przewidywalna, lekka, jednak czytanie jej od początku do końca była ogromną przyjemnością i skuteczną odskocznią od codzienności. Za książkę dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka. Dobrze było mi w tym tak zupełnie innym, wręcz nierealnym świecie. Jestem ciekawa kolejnych tomów, polecam 🙂 Książkę znajdziesz TUTAJ 🙂

Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

2 komentarze

Leave a Response