Unikalny tekst

„Mrok we krwi”

Autor: Paweł Kopijer

Cykl: „Trylogia Mitrys” (tom 1)

Wydawnictwo PANKO

Gatunek: literatura fantasty

Liczba stron: 316

Data wydania: lipiec 2020 r.

Pozytywne zaskoczenie. Intrygująca powieść fantasty, pierwszy tom trylogii „Mitrys”.

Świat podzielony na dwa zupełnie odrębnie funkcjonujące kontynenty Amadalu i Elise. Przenosimy się na kontynent Elie, gdzie po śmierci króla, trwa zażarta bratobójcza walka o władzę. W kraju panuje niepokój, chaos i coraz większy podział. Magia jest zakazana. Poznajemy Skrę, młodą dziewczynę, adeptkę magii, jest wybrana. Jako jedna z nielicznych ma dar, może władać magią. Z powodzeniem przechodzi kolejne zadania i rytuały, które zbliżają ją do zrealizowania marzeń. Skra od zawsze chciała zostać szamanką. W końcu jej się udaje, przyjmuje nowe imię Winea. Noran to młody, bezwzględny, płatny zabójca. Ma moc, której tak naprawdę do końca nie rozumie. Wszelkie zasady ma za nic, zwraca na siebie uwagę niecodziennym wyglądem, dlatego nieustannie skrywa swoją twarz pod kapturem. Obydwoje zostają wysłani na niebezpieczną misję, od której powodzenia zależą losy świata. Nie znają się, nie mają pojęcia o swoim istnieniu a jednak, tych dwoje łączy dziwna więź. Czy im się uda? Czego doświadczą?

Niepokojący, dziwny świat. Akcja powieści stopniowo nabiera rozpędu, toczy się dwutorowo, zaskakuje i intryguje. Fabuła wzbudza emocje, czujemy stopniowo narastające napięcie, jest dopracowana w każdym szczególe. Autor pisze lekko, przyjemnie i obrazowo. Posługuje się prostym, płynnym językiem, wykreowany przez niego świat wydaje się bardzo realny. Rewelacyjnie wykreowani bohaterowie, bardzo barwne, harde, nieoczywiste osobowości. W Winei i Normanie pod wpływem przeżyć i wydarzeń, których są świadkami, następuje stopniowa przemiana. Bardzo różnią się od siebie, ona jest tą jaśniejsza stroną życia, w nim nieustannie kryje się mrok. Do obojga poczułam sporą sympatię. Śledzimy ich losy naprzemiennie i jednocześnie wgłębiamy się w świat, w jakim przyszło im żyć. Na uwagę zasługują bardzo obrazowe opisy walk, pobudzające wyobraźnię.

Zaskakujący świat pełen magii, królewskich intryg, knowań, polityki, brutalności i tajemnic. Magiczne, przepełnione mrokiem stworzenia. Plemiona, grupy społeczne ich odrębność mówienia. Dwuśwait i panujące w nim zasady. Trudne wybory i ich konsekwencje. Odkrywanie prawdy o sobie, szukanie własnego ja. Odpowiedzialność, zmaganie się z powierzonym zadaniem.

Magiczny świat pełen mroku i niepokoju. Prawdziwe fantasty, nie jest to lektura łatwa, wymaga uwagi. Dobrze mi było w tym świecie. Ciekawie, niepokojąco, intrygująco. Opowieść ma duży potencjał. Zakończenie pozostawia pewien niedosyt. Pozostawia czytelnika z całą masą pytań. Czekam na kolejny tom, polecam.

Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

Leave a Response