Unikalny tekst

“Nigdy nie wygrasz”

Autor: Karolina Wójciak

Wydawnictwo: NieZwykłe

Gatunek: Thriller psychologiczny, sensacja

Liczba stron: 474

Data wydania: 14 maja 2019

Chyba każdy z nas marzy o wielkiej wygranej. Większość wysyła kupony lotto z nadzieją, że akurat to on będzie tym szczęśliwcem. Czy jednak rzeczywiście taka wygrana przyniesie nam szczęście, bezstresowe pełne luksusu i wygody życie? Maja – główna bohaterka “Nigdy nie wygrasz” bardzo boleśnie odczuła swoją wygraną.

 “Przez pieniądze będziesz płakać bardziej, niż z ich braku”.

Karolina Wójciak jest absolwentką warszawskiej SGH, nigdy jednak nie odnajdywała się w biurowcach i pracy zgodnie  z wykształceniem. Po wyemigrowaniu z rodziną do Kanady rozwinęła się artystycznie, założyła firmę i pracuje jako fotograf. Pisze od zawsze, “Nigdy nie wygrasz” jest jej czwartą powieścią.

Poznajemy Majkę kobietę po trzydziestce, która w swoim życiu w przeszła bardzo dużo, jej dzieciństwo było koszmarem. Jest nieśmiała, wrażliwa, uczynna i łagodna. Jej życie to pasmo porażek, cierpienia  i odrzucenia. Jest bardzo samotna, poniewierana i wyśmiewana przez znajomych. Pracuje jako kelnerka, mieszka w piwnicy w hotelu. Uważana jest za dziwaczkę. Pewnego razu staje się świadkiem zabójstwa, co jeszcze mocniej pogarsza i komplikuje jej sytuację życiową. Niespodziewanie wygrywa 40 milionów złotych, staje się milionerką. Towarzystwo w jakim obraca się Majka jest mocno podejrzane, a ona tak bardzo łaknie towarzystwa, życzliwych jej osób, że nie zwraca uwagi na to z kim się zadaje. Złe wybory jakich dokonuje, powodują, że jej życie nabiera zupełnie niespodziewanych obrotów. Klocki domino ruszyły i nic nie jest wstanie ich powstrzymać. Czy pieniądze, które wygrała dadzą jej szczęście, czy zazna w końcu życzliwości, przyjaźni, miłości? U jej boku pojawia się Adam, człowiek, który ją oczarował. Czy jego zamiary są szczere i uczciwe?

 “Zauważyłam, że ludziom łatwiej jest mówić złe rzeczy niż komplementy. Łatwiej jest skrytykować niż podziękować. Potępić niż pomóc. Doświadczałam tego codziennie. Bardzo chciałam, by ludzie mnie doceniali, ale nie miałam dla nich żadnej wartości, więc się nie wysilali”.

Darek to facet jakiego nie jedna kobieta chciałaby mieć u swojego boku. Jest dziennikarzem, pracuje w lokalnej telewizji i gazecie, ale marzy mu się coś więcej. Jest oddanym, kochającym mężem i ojcem. Dobry, spokojny, cierpliwy, życzliwy. Mieszkają na wsi, czuje się tam stłamszony i niedoceniony. Przez przypadek zyskuje szansę aby spełnić swoje marzenia. Robi reportaż o ludziach, którzy wygrali duże pieniądze. Poznaje Nelę – dziewczynę, która pomaga mu w realizacji reportażu. Dokąd zaprowadzi go pogoń za marzeniami. Na szali będzie musiał położyć rodzina albo praca.

 “Zadowolona spojrzała na mnie z miłością. Nie mogłem jej powiedzieć, że miałem w dupie i remont, i ten dom, i wakacje za granicą. Chciałem innego życia, a teraz ugrzązłem na dobre”.

Opowieść przedstawiona jest naprzemiennie z perspektywy Mai i Darka, by na koniec wszystkie wątki stworzyły idealną całość. Dzięki czemu widzimy dokładnie co nimi kieruje, dokąd zmierzają. Znamy ich myśli, uczucia, motywy postępowania. Da dwójka kompletnie się różni, mają inne podejście do życia, inne oczekiwania, marzenia. Majka to bardzo dziwna kobieta. Książkę skończyłam i w dalszym ciągu nie wiem czy ją lubię. Jest bardzo podatna na wpływy, nie umie powiedzieć nie. Jej łatwowierność i uległość bardzo mnie irytowała. Jednak patrząc na jej życie z boku, czy można ją winić?


Książka ukazuje bardzo wyraźnie naszą polską rzeczywistość. Akcja gna do przodu, cały czas trzyma w napięciu. Intryga goni intrygę. Bardzo dopracowana, wnikliwie przedstawiona. Autorka pokazała jak bardzo pieniądz potrafi zmienić człowieka i  nie jest to pozytywna zmiana. Wszelkie wartości zostają zatracone, ginie zdrowy rozsądek i dobro. Zostaje zaślepienie, które prowadzi do nieszczęścia. Bohaterowie, których pani Karolina stworzyła to bardzo przeciętni, zwykli ludzie, a obok członkowie mafii, bezwzględni ludzie dla których życie ludzkie nie ma żadnego znaczenia. Ich głęboko przemyślane osobowości są bardzo realne, prawdziwe. Poraża szczerością obnażając najgorsze ludzkie instynkty. 

Powieść porywa od samego początku, jest niezłą lekcją życia. Ogromne emocje grały we mnie podczas czytania, od złości po łzy. Autorka ukazuje życie takim jakie jest, niczego nie wybiela, nie tuszuje. Pokazuje zachłanność, zazdrość, nienawiść, zemstę. Książka jest porywającym thrillerem psychologicznym, znajdziemy w niej wątki kryminalne, sensacyjne, romantyczne i odrobinę erotyki. Morderstwa, tajemnice, zakłamanie. Pokazuje ludzkie słabości, pogoń za pieniądzem, władzą, uznaniem. Nie przypuszczałam, że ta opowieść tak bardzo mnie wciągnie. Akcja ani na chwilę nie zwalnia, zaskakuje, wywołuje zdumienie i smutek… Nie ma mowy o nudzie. Jednak bywały momenty, że musiałam ją odłożyć i “przetrawić” to co przeczytałam. Ani na chwilę pani Karolina nie odpuszcza, daje nieźle popalić swoim bohaterom i nam czytelnikom. Brutalna, mocna, chwilami krew się lała. Wstrząsnęła mną, zagrała mi na nerwach.    

Niesie przesłanie jak bardzo można się zatracić i nisko upaść w pogoni za kasą. Za książkę dziękuję wydawnictwu NieZwykłe była to niesamowita, pełna pasji, żądzy i niespodzianek przygoda. Zakończenie wywołało we mnie spory szok. Polecam gorąco 🙂


Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

2 komentarze

Leave a Response