Unikalny tekst

„Odrodzone królestwo”

Autor: Elżbieta Cherezińska

Cykl: „Odrodzone królestwo” (tom 5)

Wydawnictwo Zysk i S-ka

Gatunek: powieść historyczna.

Liczba stron: 806

Data wydania: listopad 2020 r.

„Odrodzone królestwo” to piąty, finalny tom porywającego cyklu historycznego. Losy Władysława Łokietka, jego zmagania z wrogami, niepokój o losy królestwa. Autorka w fascynujący sposób przeprowadza nas przez epokę rozbicia dzielnicowego i zjednoczenia Królestwa Polskiego na początku XIV wieku.

    „Za każdym razem ojciec musiał ustąpić królowi”.

Cykl „Odrodzone królestwo” opisuje bardzo trudny i niespokojny czas w dziejach naszej historii. Władysław Łokietek to mądry król, dobry, przewidywalny strateg, mąż, ojciec. Nie daje się zwieść pozorom, kuszącym rozejmom. Szykuje się do wojny z Zakonem. Jego syn Kazimierz walczy o życie. W Malborku, po śmierci wielkiego mistrza, – który zastał zamordowany – toczy się zażarta walka o władzę. Nikt nie myśli o pokojowych rozwiązaniach, wręcz przeciwnie, Zakon tworzy wielką armię, która już wkrótce wyruszy przeciwko Władysławowi. Odnoszący sukcesy w bitwach król Luksemburski, zaczyna patrzeć na Królestwo Polskie, jak na łatwy kąsek. Wchodzi w sojusz z Zakonem, mając nadzieję na szybki podbój Polski i jej podział między sobą nawzajem. Wojna nabiera rozpędu, pożoga trwa w najlepsze. Płonie wszystko, co stanie na drodze niszczycielskiego i łaknącego sukcesu, nienasyconego wroga.

Wielowarstwowa, wielowątkowa, złożona, a przy tym bardzo spójna opowieść o średniowiecznych czasach. Całkowicie przykuwa uwagę i absorbując cały wolny czas 🙂 Im bardziej zagłębiałam się w fascynujący świat stworzony przez autorkę, tym łatwiej i swobodniej zaczynałam się w nim rozeznawać. Pani Elżbieta pisze piękną polszczyzną, język, jakim operuje jest bardzo bogaty, płynny, plastyczny, pełen licznych porównań. Autorka oprócz ogromnej wiedzy historycznej, posiada też niesamowitą wyobraźnię. Nakreśla nam sytuacje i wydarzenia bardzo realnie i wyraźnie. Okoliczności, warunki, otoczenie, konteksty, myśli i uczucia. Przez co wzbogaca i jednocześnie dodaje niesamowitego uroku i klimatu całości. Życie ludzi, codzienność, zmagania z nieuchronnym losem. Romanse, szczypta erotyki, przygody. Nie ma mowy o nudzie! Rewelacyjnie wykreowani bohaterowie, zdecydowanie są niepodważalnym atutem powieści. Są to bardzo wyraziste, barwne, niejednolite, charakterne osobowości. W bardzo ludzki sposób ukazane ich prawdziwe oblicze. Do większości z nich poczułam ogromną sympatię. Są to postacie autentyczne i wymyślone przez autorkę, na potrzeby utkania wciągającej fabuły. Bardzo spodobały mi się wątki dotyczące kobiet, było im bardzo trudno, miały gorsze warunki do skutecznego działania. Pomimo tego radziły sobie bardzo dobrze, charakterne, mądre, odważne o nieposkromionych siłach. Poruszona kwestia dziedziczenia tronu przez kobiety, jakże inaczej mogłyby wyglądać losy naszego państwa gdyby kobiety miały takie prawo.

Elżbieta Cherezińska niesamowicie lekko oddaje ducha tamtych czasów. Król Władysław to mądry władca, doskonały strateg, umiejętnie lawiruje między swoimi przeciwnikami. Trafnie oceniając, kto jest wrogiem, a kto przyjacielem, sojusznikiem. Intrygi się mnożą, niepokój narasta, w końcu długo skrywane tajemnice ujrzą światło dzienne. Wszystkie wątki zostają doprowadzone do końca. Świat chrześcijański współistnieje z pogańskim, splatając się nawzajem. Bitwy, oblężenia, używane machiny, wiarygodnie i dosadnie ukazane. W całość, intrygująco została wplątana szczypta magii i fantastyki. Czuję smutek i żal, że to już koniec. Będę tęsknić za bohaterami, w szczególności za Władkiem, Borutką, Jemiołą, Rikissą i Hunką…

Fascynująca epicka opowieść, napisana z niesłabnącym rozmachem. Prawda historyczna idealnie współgra z fikcją literacką. Jest to wciągający thriller, intrygujący kryminał, dobra powieść obyczajowa i historyczna w jednym. Niesamowite wrażenia i odczucia. Przepełniona ogromnymi emocjami i prawdziwą przygodą. Dla mnie rewelacja! Całość pięknie i bardzo estetycznie wydana, w twardej oprawie – robi wrażenie:) Była to fascynująca, pełna niespodzianek przygoda, o której nie da się zapomnieć. Za książkę dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka. Bardzo polecam cały cykl 🙂 Warto!

Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

1 komentarz

Leave a Response