Unikalny tekst

„Ostatnie lato Wandalów”

Autor: Jakub Urbańczyk

Wydawnictwo Zysk i S-ka

Gatunek: fantastyka

Liczba stron: 464

Data wydania: czerwiec 2020 r.

Bardzo lubię powieści, które podparte są tłem historycznym. „Ostatnie Lato Wandalów” jest rekomendowane przez Elżbietę Cherezińską – a książki tej Pani bardzo sobie cenię – dlatego bez zastanowienia skusiłam się na tę pozycję. I co dostałam?

Przenosimy się do czasów dawno minionych, jest rok 556. Autor daje nam opowieść o czasach mało znanych, czasach jeszcze przed przyjęciem chrztu przez Polskę. Zaskakujący i bardzo ciekawy obraz tamtych czasów. Kraj ciągnący się między Odrą a Wisłą jest piękny i urodzajny. Lasy porośnięte bujną roślinnością, w których nie brakuje dorodnej zwierzyny. Uprawne pola, łąki, szlaki kupców. Opowieść o tworzeniu się nowego początku, stary władca umiera, przychodzi nowe. Spadkobierców jest kilku i każdy ma nieposkromioną ochotę na władzę. Synowie, córka Wanda, a i możni nie pozostają obojętni, każdy chce coś dla siebie.

Bohaterowie zaczerpnięci z legend i podań, Wanda, co nie chciała Niemca, niezłomny Krak, który swe rządy sprawował na Wzgórzu Wawelskim, smok wawelski. Wandalowie i plemiona z nimi sąsiadujące. Akcja powieści toczy się dynamicznie, nie brakuje intryg, namiętności i nerwowego napięcia.  Styl autora jest bardzo przyjemny, lekki i obrazowy. Czytanie od początku do końca było przyjemnością, niespodzianką i niewiadomą. Czuć ogromną pasję, serce i pracę, jaką autor włożył w swoją powieść. Opowieść została podzielona na cztery części, cztery pory roku, jest to bardzo ciekawy i korzystny zabieg autora. Bohaterowie ciekawie, niejednoznacznie i wiarygodnie wykreowani. Szczególną sympatię poczułam do Wandy, silnej i niezłomnej kobiety. Niestety później pod wpływem różnych wydarzeń Wanda się zmienia.

Trudne, codzienne życie w osadach i na dworze. Zwyczaje, obyczaje, wierzenia, zabobony, dawni bogowie. Zauroczenie, namiętności, wewnętrzne przemiany, jakie dokonują się w ludziach pod wpływem emocji, czynów, zamiarów, ambicji. Szczęk oręża, barbarzyńskie, brutalne zwyczaje. Walka o tron, nadchodzące chrześcijaństwo, magia. Piękne bardzo plastyczne opisy przyrody, autorowi udało się stworzyć bardzo specyficzny klimat.

Bardzo dobra powieść z elementami fantastyki. Wizja tak bardzo odległego już świata stworzona przez autora przypadła mi do gustu. Jak było naprawdę? Tego tak naprawdę nikt do końca nie wie, a Pan Jakub wykreował swoją wizję bardzo przekonująco. I jak sam twierdzi zbyt mało wiemy o tamtych czasach, aby stworzyć opowieść opartą na faktach historycznych. Duży plus za dodatek i przypisy, warto do nich zajrzeć. Za książkę dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka. Była to niesamowita, zaskakująca i wciągająca przygoda. Polecam wszystkim, którzy lubią wycieczki do przeszłości  🙂

Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

2 komentarze

  1. Z jednej strony bardzo mnie ciekawi ta książka. Legendy, podania, całe to tło historyczne – kuszą mnie i to mocno. Jednak te elementy fantastyki mnie mocno zniechęcają. Pomyślę jeszcze nad książką.

Leave a Response