Unikalny tekst

„Przyrodnia siostra”

Autor: Jennifer Donnelly

Tłumaczenie: Marta Faber

Wydawnictwo Zysk i S-ka

Gatunek: literatura młodzieżowa.

Liczba stron: 396

Data wydania: wrzesień 2020 r.

Każdy z nas zna historię o Kopciuszku. Autorka poszła o krok dalej wzięła pod lupę przyrodnie siostry, w szczególności jedną. Co z tego wyszło? Jeżeli lubicie piękne i mądre baśnie, koniecznie sprawdźcie.

     „Poczucie winy niczym wąż owinęło się wokół jej serca.”

Piękna Elle ma dwie przyrodnie siostry, Isabellę i Oktavię. Niestety los nie był dla z nich łaskawy. Zostały pozbawione urody i wdzięku. Kiedy u ich bram zjawia się prawdziwy książę, dziewczyny robią wszystko aby założyć pantofelek na nogę. Nawet za cenę okaleczenia się. Wiedzą, że mają jedyną szansę na odwrócenie swojego losu. Pomimo ogromnej determinacji, nie udaje się. To Elle spełni swoje marzenia. Poniżona i boleśnie poraniona na ciele i duszy Isabelle nie może pogodzić się z porażką. Waha się, pogodzić się z przykrą rzeczywistością, czy walczyć o swoje szczęście?

Nasze przeznaczenie, czy mamy na nie wpływ? Akcja powieści toczy się swoim rytmem, jest zmienna i zaskakująca. Trudno cokolwiek przewidzieć. Fabuła niesie emocje i ma ukryte drugie dno. Pisarka nie skupia się na księżniczce, na jej dobroci, ale na ciemnej stronie życia. Umiejętnie wzbogacona fabułę szczyptą magii i specyficznego humoru. Styl autorki jest bardzo lekki, prosty, plastyczny. Czytanie od początku do końca było przyjemnością. Całość jest dopracowana i przemyślana w każdym szczególe. Bardzo dobrze i ciekawie wykreowani bohaterowie, barwni, niejednolici, złożone osobowości. Isabelle to ta gorsza, brzydsza, gnębiona przez matkę przybrana siostra, jest główną bohaterką tej intrygującej baśni. Chce odmienić swój los. Stanie się popychadłem w rękach Przeznaczenia i Szansy, czy obierze własną drogę?

Despotyczna matka, która na siłę, za pomocą córki chce spełnić swoje marzenia, wygórowane ambicje. Zazdrość, zawiść, niechęć. Potrzeba akceptacji, poczucia własnej wartości. Chęć kochania i bycia kochanym. Każdy z nas powinien dążyć do tego aby spełniać się w życiu i samodzielnie nim kierować. Piękno siedzi w każdym z nas, nie tylko ma odbicie w wyglądzie zewnętrznym. Opowiedziana historia ma wiele wspólnego z naszą codziennością.

Powieść przykuwa uwagę. Autorce udało się stworzyć odpowiedni, baśniowy, trochę mroczny klimat. Jest swoistym przypomnieniem dzieciństwa, bajka o Kopciuszku była jedną z moich ulubionych. I teraz w dorosłym życiu dostałam ciekawe, inne, wartościowe jej przypomnienie. Zakończenie okazało się sporym zaskoczeniem i oczywiście nie zabrakło morału. Za książę dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka. Polecam dużym i małym, każdy znajdzie w niej coś ciekawego dla siebie 🙂

Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

1 komentarz

Leave a Response