Unikalny tekst

“Setna królowa”

Autor: Emily R. King

Tłumaczenie: Ryszard Oślizło

Cykl: Setna królowa (tom 1)

Wydawnictwo Kobiece

Gatunek: fantastyka, fantasy

Liczba stron: 368

Data wydania: 25 stycznia 2019

Ta książka to fantastyczna przygoda, usytuowana w orientalnym klimacie. “Setna królowa” to pierwsza część cyklu. Porwała mnie w świat zupełnie różny od naszego. Pełen przemocy, dominacji mężczyzn, bezwzględnego posłuszeństwa kobiet. Jedna z nich buntuje się. Dokąd ją to zaprowadzi?

     “W świecie rządzącym przez brutalnych mężczyzn jedna kobieta położy kres krwawej tradycji”

Emily R. King jest czytelniczką wszystkich gatunków i autorką książek fantasy. Urodziła się w Kanadzie, wychowywała się w USA. Miłośniczka rekinów i wielbicielka gumisiów, w głębi serca wyspiarka i przede wszystkim matka czworga dzieci. Mieszka w południowym Utah z rodziną i kotem.

Kalinda to młoda kobieta, obdarzoną ogromną mocą. Porzucona jako niemowlę, trafia do klasztoru – Siostrzeństwa Parijany – między podobne do niej dziewczynki, podrzutki. Jej życie płynie według ustalonego rytmu. Modlitwa, ćwiczenia walki, posłuszeństwo, pokora. Odizolowane od świata i ludzi, mieszkają w klasztorze bez okien. Kalinda cierpi na dziwną przypadłość, regularnie dostaje tajemniczej gorączki, która trawi jej ciało i uniemożliwia normalne życie. Kończy osiemnaście lat, marzy o spokojnym życiu w klasztorze, w ukryciu, z dala od ludzi i niepokojącego ją świata. Nie chce być służącą, kurtyzaną, czy posłuszną żoną. Innego wyboru nie ma. Czy będzie jej to dane? 

    “Powołanie to nasza zapłata za schronienie, pożywienie, ubranie i szkolenie. To powód, dla którego nas ocalono”.

Do klasztoru przybywa potężny radża Tarek, szuka setnej – ostatniej – żony.  Dziewczęta – siostry, muszą zmierzyć się ze sobą w Powołaniu. Będą walczyć do pierwszej krwi. Walce z ukrycia przygląda się Tarek. Jego wybór, pada na  Kalindę. Ma zostać jego ostatnią żoną i zakończyć krwawą rywalizację. Jednak zanim do tego dojdzie, będzie musiała wsiąść udział w turnieju tronowym. Każda z żon i licznych kurtyzan może wyzwać ją w tym okrutnym turnieju, na śmierć i życie. Jej głęboko ukryte, tajemnicze moce, domagają się ujścia. Kali wie, że musi je ujarzmić, nauczyć się nimi posługiwać, inaczej to one zniszczą ją. Dziewczyna czuje głęboką niechęć i odrazę do przyszłego męża. Zakochuje się w kapitanie, który jest jej strażnikiem. Wie, że ta miłość jest zakazana i grozi im śmiertelne niebezpieczeństwo.

        “Nie ma dna, nie ma końca, nie ma ratunku. Zostałam powołana, by zostać rani. Królową.

Piękno siostrzanej przyjaźni i miłości. Wzajemne wspieranie się i pomoc. Jednak jest i ta gorsza strona medalu. Ciągła rywalizacja, zazdrość, przemoc, walka o dominację. Większość z nich jest w stanie zabić, aby zyskać przychylność i uznanie Tarka. Brutalne i pełne przemocy walki, często trwają wiele dni i zwykle kończą się śmiercią.  Bardzo polubiłam Kali. Dzielna dziewczyna o nieprzeciętnym charakterze, niosąca w sobie dobro, wewnętrzne ciepło, spokój i odwagę. Oddana i lojalna przyjaciółka. Mądra, harda, pomysłowa, energiczna. Jako jedyna z pośród tylu kobiet, potrafiła przeciwstawić się tyranii. Czy uda się jej? Ta walka jest bardzo niebezpieczna, a stawką jest jej życie.

Akcja rozwija się bardzo dynamicznie, zaskakuje i intryguje. Ani na chwilę nie zwalnia, nie ma mowy o nudzie. Były momenty pełne trwogi, smutku, radości. Przepełniona emocjami. Bohaterowie dobrze wykreowani, pełni pasji, woli walki. Autorka pisze bardzo płynnie i lekko, czytanie było przyjemnością. Wykreowany przez autorkę świat bardzo mnie zaskoczył. Pełen tajemnic, ukrytych zamiarów, intryg, knowań, pułapek. Szczegółowo dopracowany i przedstawiony. Bardzo wyraźnie dało się odczuć orientalny klimat. Pięknie to wyszło, bardzo realnie i naturalnie. 

Kobiety sprowadzone do roli posłusznej nałożnicy, nie mającej żadnych praw. Odizolowane, z całą masa zakazów i nakazów. Ciągła rywalizacja, zaskarbianie sobie łask pana i władcy Tarka. Przepych, dostatek, piękno na dworze Tarka. Lud żyjący w nędzy. Bogowie, kapłani, wojowniczki, magia.

Książka skierowana przede wszystkim do osób lubiących fantastyczne klimaty, zabarwione wątkiem romantycznym. Przykuła moją uwagę, świat przedstawiony przez autorkę zrobił na mnie pozytywne wrażenie. Inne czasy, inna mentalność. Zakończenie zaskoczyło mnie, mam dużą ochotę na cd. Za książkę dziękuję wydawnictwu Kobiece. Polecam 🙂

Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

3 komentarze

Leave a Response