Unikalny tekst

“Stylistka”

Autor: Rosie Nixon

Wydawnictwo Kobiece

Tłumaczenie: Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik

Cykl: Amber Green (tom 1)

Gatunek: literatura obyczajowa, romans

Liczba stron: 416

Data wydania: 3 kwietnia 2019

Przyjemna i bardzo lekka opowieść, przepełniona dobrym humorem i delikatnie nakreślonym wątkiem romansowym. Wielki świat mody, piękne, markowe kreacje i intrygi ludzi z czerwonego dywanu. 

Rosie Nixon mieszka w Londynie i jest jedną z redaktorek naczelnych czasopisma “Hello”. Przez wiele lat pracowała w różnych magazynach dla kobiet: “Glamour”, “Grazii” czy “Red”. Zawsze dyskretna i opiekuńcza wobec gwiazd, z którymi pracowała. Rosie dysponuje doświadczeniem, dzięki któremu napisała swoją debiutancką powieść “Stylistka”.


Przez zupełny przypadek Amber dostaje szansę, aby swoją pracę w londyńskim butiku, w którym ubierają się bogaci ludzie, zamienić na pracę asystentki sławnej stylistki mody wielkich gwiazd Mony Armstrong. To może być dla niej wielka szansa, na rozpoczęcie prawdziwej kariery w świecie mody. Amber to fajna dziewczyna, ciepła, wyrozumiała, szczera i serdeczna. Ma swoje zasady i nimi kieruje się w życiu.  Ma duże wyczucie stylu i dobry gust. Czy rzeczywistość sprosta jej oczekiwaniom?

Prawda o jej obowiązkach w pracy zostaje całkowicie zweryfikowana już po pierwszym dniu. Jej szefowa Mona to kobieta bardzo kapryśna, samolubna, irytująca, zmieniająca zdanie szybciej niż przeciąg. To z nią musi zmierzyć się Amber, jej wpadki kryć, być jej cieniem, wyprzedzać o krok. A  do tego dochodzi wielka niewiadoma o finanse. Zupełnie nie tego spodziewała się Amber po nowej pracy, do której podeszła z pełną gotowością, zaangażowaniem i ekscytacją.

       “Nie miałam najmniejszego pojęcia, co mnie czeka. Nie tak wyobrażałam sobie swoją pierwszą hollywoodzką premierę. Mona otworzyła mi drzwi i wyrzuciła z siebie instrukcje jak jakiś szurnięty sierżant prowadzący musztrę”.

Zakłamanie, udawanie, intrygi to codzienność świata do którego tak niespodziewanie trafiła Amber. Ogrom pracy i licznych zadań, jaki został zrzucony na jej barki powala, dziewczyna nie ma na nic czasu. Począwszy od jedzenia skończywszy na śnie. Rozpoczyna się sezon wielkich gal, na których gwiazdy zaprezentują się w całej okazałości na czerwonym dywanie, w strojach skompletowanych przez stylistów.

Opowieść napisana jest bardzo zabawnie i z dużym realizmem, a przy tym bardzo lekko i spójnie. Dobrze się czytało, autorka pisze bardzo ciekawie i ze znajomością tego świata. Pełna humoru, zaskakujących zwrotów akcji, wydarzeń które wywracają wszystko do góry nogami. Duże pieniądze, przepych, piękne, cieszące oko rzeczy i widoki. Ciekawy wątek romansowy, próba realizacji swoich marzeń, przyjaźnie, zwykła ludzka dobroć, poczucie przyzwoitości. A obok wyzysk, kłamstwa, zdrady, zazdrość, imprezy, skandale, plotki. Bohaterowie dobrze wykreowani, naturalni, swobodni. Nie brakuje złych charakterów, irytujących, zapatrzonych w swoją wielkość gwiazd. Mamy wgląd w świat stylistów i całego blichtru który ich otacza, pełen nerwów, pośpiechu i “humorów”. Piękne stroje, dodatki, biżuteria, buty, torebki – moda niejedno ma  imię i magiczną moc. Problemy z alkoholem, używkami, depresja, tajemnice…

Polecam wszystkim lubiącym opowieści o modzie i celebrytach. Dobrze się bawiłam w tym pokręconym świecie.  Za książkę dziękuję wydawnictwu Kobiece. 🙂

Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

Leave a Response