Unikalny tekst

“Szlam”

Autor: Andrzej Mathiasz

Wydawnictwo Replika

Gatunek: kryminał, sensacja, thriller

Liczba stron:  416

Data wydania: 26.05.2020 r.

Zaskakująco dobry kryminał, mocne wrażenia i spora dawka czarnego humoru. Doznane krzywdy przed laty, zbiorą w końcu swoje żniwo.

      „Za młody, żeby zdechnąć, za stary żeby żyć”.

W Lublinie na Starym Mieście zostaje znaleziony fragment męskiego ciała, niedługo później, ktoś trafia na okaleczone zwłoki mężczyzny. Do prowadzenia śledztwa zostają wyznaczeni: prokurator Adam Szmyt, komisarz Anna Brudka i policyjna psycholog Magdalena Choroba. Początkowo trudno jest im się dogadać, jednak wspólny cel odnalezienia sprawcy makabrycznych zbrodni zaczyna ich łączyć i dopingować. Tym bardziej, że wkrótce zostaje znalezione kolejne okaleczone ciało.  Kto jest sprawcą tych morderstw, dlaczego ktoś w ten sposób okalecza mężczyzn? Czy będą kolejne ofiary? Śledczy mają trudne zadanie do wykonania.

Akcja toczy się dość dynamicznie, zaskakuje i intryguje. Fabuła wzbudza zainteresowanie i wywołuje nerwowy dreszczyk emocji. Jest przemyślana i dopracowana. Ciekawym wątkiem są przejmujące tajemnice z przeszłości naszych bohaterów. Autor snuje swą opowieść bardzo realnie, szczerze, emocjonalnie i wciągająco. Styl bardzo lekki, płynny, pełen wulgaryzmów i rubasznego, czarnego humoru. Wszystko to daje idealne, zaskakujące połączenie. Trudno oderwać się od lektury. Wnikliwie, ciekawie i bardzo realnie wykreowani bohaterowie. To ludzie o skomplikowanych osobowościach, każdy z nich dźwiga na swoich barkach bolesną przeszłość, która wraca w najmniej oczekiwanych chwilach, nie daje o sobie zapomnieć. Nie do wszystkich poczułam sympatię, nie dało się. To zwykli ludzie pełni wad i zalet.

Przejmujący i bardzo wciągający kryminał, z licznymi wątkami obyczajowymi, które stopniowo okrywają przed czytelnikiem codzienne życie naszych bohaterów. Powiązania i wzajemne zależności polityków i kościoła. Trudne i bardzo bolesne problemy: przemoc domowa, pedofilia, gwałt, aborcja. Umiejętnie „wyciszanie” spraw i niekompetencja organów ścigania. Zło, które niszczy i ma bardzo niszczący wpływ na codzienność. Jest brutalnie, krwawo, mocno, dosadnie. Przeniesienie za „karę”, ambicje, nieuchwytny, ciągle wymykający się morderca. Strach, mrok, niemoc, niepewność, sekrety. Trudne relacje międzyludzkie, intrygi, wzajemne powiązania i zobowiązania.

Powieść dała mi ogromną dawkę przeróżnych emocji. Opowiedziana historia niepokoi, pobudza wyobraźnię, wnika w umysł. Jest specyficzna, nietuzinkowa, pełna niespodzianek, zabarwiona czarnym humorem, zapamiętam ją na długo. Zakończenie bardzo mnie zaskoczyło. Za książkę dziękuję Wydawnictwu Replika. Polecam 🙂

Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

2 komentarze

  1. To teraz mam problem, bo ostatnio czytałam niezbyt pochlebną opinię o tej książce, a Ty polecasz. Nie wiem, co zrobić. Jeśli trafi się okazja jej przeczytania, spróbuję wyrobić sobie własne zdanie na temat tej książki. 😊

Leave a Response