Unikalny tekst

„Wigilijne opowieści”

Autorzy: Milena Wójtowicz, Katarzyna Berenika Miszczuk, Martyna Raduchowska, Agnieszka Lis, Agnieszka Litorowicz-Siegert, Jacek Galiński, Alek Rogoziński, Małgorzata Oliwia Sobczak, Magdalena Majcher, Jagna Kaczanowska, Karolina Głogowska, Tomasz Betcher

Wydawnictwo W.A.B.

Gatunek: opowiadania

Liczba stron: 432

Data wydania: listopad 2020 r.

Mega pozytywne zaskoczenie. Wzruszające, pełne ciepła opowiadania i przepisy na pyszne potrawy w wykonaniu autorów, a to wszystko otoczone świąteczną magią.

    „To były najlepsze święta od lat.”

Antologia dwunastu opowiadań i dwanaście dań – ta liczba wydaje się nieprzypadkowa, odpowiada ilości potraw na stole podczas wieczerzy wigilijnej. Każde opowiadanie kończy się przepisem. Mamy tu tradycyjne dania świąteczne: śledzie, karpia, barszcz, trochę słodkości, a nawet ajerkoniak. Autorami są dobrze nam znani polscy pisarze, którzy dzielą się z czytelnikiem swoim spojrzeniem na święta. Dobrze mi było w tym świecie.

Dwanaście poruszających, pięknych opowiadań. Każde z nich niesie coś dobrego, wzruszają, przykuwają uwagę, intrygują. Fabuła większości z nich wzbudza ogromne emocje, trudno jest się oderwać. Świat wykreowany przez autorów jest bardzo różnorodny, niepowtarzalny. Pełen spontaniczności, romantyzmu, napięcia. Każdy z nich ma swój pełen pasji i niepowtarzalności styl i to nadaje wyjątkowości tej antologii i ogromną frajdę podczas czytania. Szczerość, prostota i zaangażowanie bije z każdego z nich. Tylko czasami czułam żal, że to już koniec. Zwłaszcza w momencie, gdy zaczynałam lubić bohaterów, historia wciągała, emocje buzowały i… pozostawał jakiś wewnętrzny niedosyt, chciałoby się więcej. Duży przekrój ludzkich osobowości, charakterów, złożone, barwne postacie. Ludzie z krwi i kości z wadami i zaletami. Samo życie.

Wszystkie opowiadania łączy nastrojowy, świąteczny klimat i przepisy na potrawę wigilijną. Dostajemy wspaniały pakiet, a w nim opowiadania obyczajowe, trochę fantastyki, duchy, diabła, komedię kryminalną. Czas cudów i spełniania marzeń. Różne odcienie i barwy miłości. Docenianie tego, co mamy, wybaczenie, pojednanie, zrozumienie. Bolesna strata, trudne decyzje i ich konsekwencje. Zabójstwo, skrywane tajemnice. Radości i smutki, chwile pełne szczęścia, bólu i cierpienia. W niektórych znajdziemy cząstkę siebie.

Opowiadania są emocjonalne, wzruszają, zaskakują, bawią, niosą ciepło i nadzieję. Dużym atutem jest ogromna uniwersalność. Mamy, w czym wybierać, czym się delektować. Każdy znajdzie coś dla siebie. Opowiadania są krótkie, a przy tym bardzo treściwe, wymowne. Ich różnorodność i wielotorowość jest bardzo duża. Ta antologia skutecznie pozwoli nam oderwać się od naszej trudnej rzeczywistości. Za książkę dziękuję Wydawnictwu W.A.B. Polecam wszystkim, warto 🙂

Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

1 komentarz

Leave a Response