Unikalny tekst

“Wojenna korona”

Autor: Elżbieta Cherezińska

Cykl: “Odrodzone królestwo”

Wydawnictwo Zysk i S-ka

Gatunek: powieść historyczna

Liczba stron: 672

Data wydania: 29.10.2019 r.


⁣Jak zawsze Pani Elżbieta Cherezińska jet rewelacyjna! Czwarty już tom, niesamowitego cyklu “Odrodzone królestwo” mówiącej o naszych przodkach, o Piastach. Przyszło nam na nią czekać prawie dwa lata. Ale w końcu jest! Niesamowita, porywająca, gwałtowna, emocjonalna.  

Autorka bardzo wyraźne nakreśliła zarys średniowiecznej historii naszego kraju.  Bardzo ciekawie opowiedziana historia życia Władysława Łokietka, jego droga do zdobycia korony. Przebył bardzo trudną i wyboistą drogę. Jego upór, zdecydowanie i porażki, dzięki którym parł do przodu. Za główny cel stawiając sobie odbudowanie Królestwa Polskiego. Nie była to łatwa droga. Po trudnych i bardzo bolesnych kolejach naszego państwa, staliśmy się bardzo łatwym kąskiem dla innych władców Europy. Władysław próbuje połączyć siły, zawiera zaskakujące sojusze. Jan Luksemburski stał się niebezpiecznym przeciwnikiem. Krzyżacy – odwieczny nasz wróg. Intrygi, spiski, bitwy, wojny. Brutalny i pełen przemocy świat. Polityka, chrześcijaństwo, pogaństwo. Nieprzewidywalne sploty zdarzeń. 

Złożona, wielowymiarowa, przykuwająca uwagę. Początkowo bardzo trudno było mi się odnaleźć w mnogości postaci i bardzo różnorodnej wielowątkowości. Im głębiej się zagłębiałam w fascynujący świat stworzony przez autorkę, tym łatwiej i swobodniej zaczynałam się w nim rozeznawać. Muszę przyznać, że często posiłkowałam się wiedzą z “wujka” google. Życie ludzi, codzienność, zmagania z nieuchronnym losem. Romanse, sceny erotyczne, przygody. Nie ma mowy o nudzie! Rewelacyjnie wykreowani bohaterowie, postacie bardzo realne, zdecydowanie są niepodważalnym atutem powieści. Do większości z nich poczułam ogromną sympatię. Są to postacie autentyczne i wymyślone przez autorkę, na potrzeby utkania tej niesamowicie wciągającej fabuły. Przepełnione dobrym humorem dialogi. Historia opowiedziana jest z perspektywy Władysława i jego przeciwników. Daje nam to bardzo ciekawy obraz ówczesnej rzeczywistości. Pani Elżbieta pisze piękną polszczyzną, język jakim operuje jest bardzo bogaty, płynny, plastyczny, pełen licznych porównań. Autorka oprócz ogromnej wiedzy historycznej, posiada też niesamowitą wyobraźnię. Nakreśla nam sytuacje i wydarzenia bardzo realnie i wyraźnie. Okoliczności, warunki, otoczenie, konteksty, myśli i uczucia. Przez co wzbogaca i jednocześnie dodaje niesamowitego uroku i klimatu całości. Epicka, napisana z niesłabnącym rozmachem. Pięknie to wyszło!

W całość, intrygująco została wplątana szczypta magii i fantastyki. Autorka niesamowicie lekko oddaje ducha tamtych czasów. Prawda historyczna idealnie współgra z fikcją literacką. Jest to wciągający thriller, zabójczy kryminał, dobra powieść obyczajowa i historyczna w jednym. Niesamowite wrażenia i odczucia. Przepełniona ogromnymi emocjami i prawdziwą przygodą. Dla mnie rewelacja! Całość pięknie i bardzo estetycznie wydana, w twardej oprawie – robi wrażenie. Ogromnie się cieszę, że powstanie kolejna część 🙂 Za książkę dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka. Była to fascynująca, pełna niespodzianek przygoda, o której nie da się zapomnieć. Z całego serca polecam wszystkie części 🙂


Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

Leave a Response