Unikalny tekst

„Wstęga Möbiusa”

Autor: Roman Konik

Wydawnictwo Replika

Gatunek: sensacja, kryminał

Liczba stron: 336

Data wydania: wrzesień 2020 r.

Niepokojąca, bardzo wciągająca i zaskakująca opowieść. O ciężkiej, nieuleczalnej chorobie umysłu i pełnym mroku, bezwzględności i okrucieństwa przestępczym świecie.

     „Są tacy, z którymi nigdy nie powinno się zadzierać… Są bardziej niebezpieczni niż można przypuszczać”.

Adrian i Bernard to bliźniacy, nie mieli łatwego życia,  wychowywali się w domu dziecka. Są sierotami i całkowicie od siebie się różnią. Adrian jest chory, cierpi na zespół aspergera, jego choroba uniemożliwia mu normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Jego odrzucenie, brak akceptacji popycha go w mroczną stronę świata przestępczego. Jest nieprzeciętnie inteligentny, ma rewelacyjną pamięć i wyostrzone zmysły, potrzebuje rutyny. Zawsze i wszędzie może liczyć na pomoc brata. Jego nieprzeciętność powoduje, że na dobre rozgościł się w przestępczym świecie. Awansuje, jego władza sięga coraz dalej, począwszy od zwykłych alfonsów, na politykach i urzędnikach skończywszy. W końcu trafia na godnego siebie przeciwnika. Co z tego wyniknie? Koniecznie sprawdźcie, warto!

Złożona, chora osobowość. Dokąd jest w stanie posunąć się chory człowiek, który ma w sobie ogromne ambicje i jest żądny władzy? Akcja powieści toczy się dość szybko, wzbudza ciekawość i intryguje. Fabuła niesie emocje, niepokoi, jest przepełniona mrokiem. Poszczególne wątki łączą się, tworząc spójną, dopracowaną całość. Styl autora jest lekki, jednocześnie bardzo plastyczny i wyrazisty. Jest realnie, szczerze, wiarygodnie i mocno. Profesor Roman Konik posiada ogromną wiedzę o ludziach z zaburzeniami psychicznymi, co wykorzystał przy pisaniu książki, szerokie spektrum choroby aspagera. Wyszło mu to rewelacyjnie. Bardzo dobrze wykreowani bohaterowie, skomplikowane, trudne osobowości. Mamy wyraźnie ukazany świat postrzegany oczyma osoby chorej, to do czego jest wstanie posunąć się taki człowiek. Przede wszystkim jednak to, jak bardzo niszczy ona samego chorego. Adrian jest niesamowity, początkowo wzbudzał we mnie sympatię. Jego postać wywołuje bardzo skrajne odczucia, szokuje, niepokoi, chwilami wzbudza niechęć.

Mroczna strona ludzkiego oblicza, zło w czystej postaci. Zorganizowana  przestępczość, korupcje, szantaże, wymuszenia, prostytucja. Skorumpowanie policji, dążenie do władzy za wszelką cenę, nie bacząc na konsekwencje swoich czynów. Samotność, patologiczna, trudna osobność. Chora, nieposkromiona ambicja.

Opowiedziana historia jest bardzo klimatyczna, mądra, zaskakuje, intryguje, przykuwa uwagę.  Daje do myślenie, nie pozostawia obojętnym. Jest to powieść, którą trudno dopasować do jakiegoś gatunku. Jest tu sensacja, kryminał, powieść psychologiczna. Zakończenie bardzo mnie zaskoczyło. Za książę dziękuję Wydawnictwu Replika. Bardzo polecam 🙂

Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

1 komentarz

Leave a Response