Unikalny tekst

“Wybór M.”

Natalia Nowak-Lewandowska
Wydawnictwo:  Replika

Rewelacyjna książka, porwała mnie, czytałam zachłannie. Gwałt, odrzucenie, niemoc. Książka nie jest łatwą i przyjemną lekturą. Emocje, aż buzują. Jedno wydarzenie i całe życie całkowicie się zmienia, nic już nie jest takie samo…

         “Nie jesteś na moim miejscu, nie wiesz co czuję i nigdy się nie dowiesz… Więcej nie zniosę, słyszysz? To dotyczy tylko i wyłącznie mnie…”

Natalia Nowak-Lewandowska jest wielką miłośniczką psów, morza, ostrego rocka i jogi. Kocha miasto im większe i głośniejsze tym lepiej. Tworzone w jej głowie historie musiały znaleźć ujście, dlatego z recenzentki stała się autorką książek. Dużo mówi, jeszcze więcej słucha.

Gwałt jest zakazaną przez prawo przemocą fizyczną, seksualną. Jest niedopuszczalny i powinien być tępiony i surowo karany. Brutalna, bardzo bolesna i dotkliwa przemoc fizyczna i psychiczna. Poniżająca i upadlająca osobę gwałconą. Rany na ciele goją się, o wiele gorzej jest z tym co pozostaje w głowie. Demony wracają i nie pozwalają normalnie funkcjonować. Nie da się zapomnieć, wymazać. Zostaje na zawsze.
Michalina Domańska młoda kobieta, po skończonych studiach, znalazła pracę w dziale kadr jednej z łódzkich firm. Jest szczęśliwa, ma wspaniałego męża, który ją kocha i otacza opieką. Igor pracuje dorywczo dla lokalnej gazety i realizuje swoje projekty fotograficzne. Mają niewielu znajomych, są raczej samotnikami. Wystarcza im, ich intymny świat tylko we dwoje. Pomimo upływu wspólnie spędzonych lat, nadal potrzebują siebie nawzajem, cieszy ich własne towarzystwo, bliskość, dotyk, czułość.
W tedy tego wieczoru musiała zostać dłużej w pracy. Tym bardziej spieszyła się do domu, do Igora. Zatrzymało ją trzech, nieznanych jej mężczyzn. Wypadki potoczyły się bardzo szybko. Obudziła się w szpitalu. Początkowo niewiele pamiętała. Jednak gdy pamięć wróciła, rzeczywistość stała się koszmarem. Wszystko się skończyło… 
    “Spojrzała w dół, na swoje ciało. Na każdym jego skrawku widziała świadectwo swojego prywatnego dramatu. Dramatu, który naznaczył ją na zawsze, zamykając w ułamku chwili w swoich szponach dobrze zananą przeszłość, a otwierając coś, co będzie tylko namiastką życia, wegetacją bez przyszłości.”
Niemoc, bezsilność, upokorzenie, każdą z nas może spotkać coś podobnego. I to jest przerażające. Ból, niechęć do siebie, rozpacz. Niepotrzebne i jak bardzo krzywdzące komentarze: ” gdyby ubierała się inaczej…” “sama sobie winna”. Czy naprawdę tak myślimy? Jakim trzeba być człowiekiem, żeby tak mówić? Reakcja Igora – na to co spotkało jego żonę – wywołała we mnie ogromną niechęć do niego, rozczarowanie. Jednak więcej musicie dowiedzieć się sami.
Książka Pani Natalii, jest przede wszystkim przerażającą historią Michaliny. Ale obok niej mamy jej siostrę Małgosię i jej męża Karola. Powiem tylko, że mam nadzieję, że sprawiedliwość w końcu dosięgnie i jego. Maria – jej stosunek do córek jest odpychający. Co z niej za kobieta, matka?
 “Wybór M” – to druga przeczytana przeze mnie książka autorki, jestem nią zachwycona. Bardzo autentyczna, prawdziwa, bez zbędnych dodatków i upiększeń. Styl autorki podoba mi się, lekkość pióra powoduje, że książka sama się czyta. Zakończenie jest jedną wielką niewiadomą. Zdecydowanie chciałabym więcej. Czy Igor w końcu przejrzy na oczy?  Co z Basią – jedyną przyjaciółką Michaliny? A Małgosia, czy stanie w końcu “na nogi”? Polecam serdecznie:)

 Książki autorki:
 “Pozorność”
 Cykl: “Teoria gier”:
           1.”Układanka” 
              2. cdn
  “Głód miłości”
  “Wybór M.”
Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

Leave a Response