Unikalny tekst

“Z każdym oddechem”


   

                                                                                                                                                               
Nicholas Sparks 
Wydawnictwo:  Albatros

Nicholas Sparks to niekwestionowany “król prozy obyczajowej”. Jego książki przyciągają, kuszą i  niezmiennie wywołują wzruszenie. I tak właśnie jest z jego najnowszą książką “Z każdym oddechem”. Książka wciąga już od pierwszej strony, losy bohaterów śledzimy z niesłabnącym zainteresowaniem i zaniepokojeniem. Piękna książka o miłości.

Nicholas Sparks to amerykański powieściopisarz i scenarzysta, autor licznych światowych bestsellerów, z których sześć zostało zekranizowanych. Jest mężem i ojcem pięciorga dzieci. Mieszka w New Bern w Północnej Karolinie w USA.

Poznajemy Hope i Tru. Dwoje ludzi, którzy spotkali się przypadkowo. Ona przyjeżdża na ślub swojej przyjaciółki, a on w tym samym czasie przylatuje z Zimbabwe, aby poznać swojego biologicznego ojca. Wpadają na siebie na plaży. Wybucha między nimi nagle i nieoczekiwanie wielkie uczucie. Sami są nim zaskoczeni. Dzieli ich bardzo dużo, każdy ma swoje życie, obowiązki. 
Hope skończyła właśnie 36 lat. Sześć lat temu poznała Josha – chirurga ortopedę – zakochała się i od tego czasu są razem. Jednak nie zawsze między nimi jest dobrze. Czasami czuje, że jest tylko dodatkiem do jego życia. Pod wieloma względami jej życie ułożyło się szczęśliwie. Ma kochających rodziców, dwie siostry, ukończyła wymarzoną szkołę i pracuje na oddziale ratunkowym. Jej  marzeniem jest posiadanie upragnionego dziecka… 
   
          “Nie wyobrażam sobie, że mogłabym nie być matką… noszenie w sobie istoty ludzkiej, wydanie jej na świat, obdarzenie miłością, która ma jakąś pierwotną siłę… to takie głębokie odczucia”.
Tru niespodziewanie i po raz pierwszy przyjechał do Stanów. Skłoniła go do tego prośba, od człowieka, który twierdzi że jest jego ojcem. Jest on ciężko chory, zostało mu niewiele życia. Bardzo chce przed śmiercią spotkać się z synem. Tru wiedzie spokojne życie w Zimbabwe. Pracuje jako przewodnik w rezerwacie przyrody, ma syna, jest rozwiedziony. Jego pasją jest rysunek, ma ogromny talent.
Kochają się, czują że są dla siebie stworzeni. Jednak jest coś co powoduje, że nie mogą ze sobą być.  I to ona podejmuje taką decyzję. Ich rozstanie jest pełne dramatyzmu i jest nieodwołalne. Czy to wszystko się tak skończy? Czy taka miłość, jak im się przytrafiła jest skazana na nieoczekiwany i definitywny  koniec? Koniecznie musicie się tego dowiedzieć. Zachęcam – warto.
          “Człowiek mocno kochany ma siłę, człowiek mocno kochający jest odważny”.
Samotnie stojąca na plaży skrzynka pocztowa, nazywana Bratnią Duszą – to miejsce niesamowite i przyciągające turystów. Stoi tu od dawna, umocowana na drągu. Jest niczyja. Do niej mogą zajrzeć wszyscy i każdy może zostawić w niej wiadomość – list, pocztówkę, kartkę. Każdy może taką wiadomość przeczytać. Pozostawione informacje, listy, zwierzenia są bardzo różne. Historie miłosne, tragiczne, wesołe z różnym zakończeniem. Jest to bardzo zaskakujące i intrygujące. A może jest to miejsce, które po latach ponownie połączy naszych bohaterów?
Trudne wybory, kto z nas przed takimi nie staje? Miłość czy poczucie obowiązku i chęć posiadania dzieci? Głos serca czy rozsądku? Bardzo trudne decyzje. Książka bardzo wciąga, przyciąga, czytało się bardzo szybko, sama nie wiem kiedy skończyłam. Pięknie i subtelnie oddana miłość, prawdziwa, gorąca, namiętna, jedyna.
Autor porusza w niej wiele trudnych problemów. Różne oblicza miłości, śmiertelną chorobę, silną chęć posiadania dzieci, samotność, zdradę. Miłość pełną radości i spełnienia a obok pełną bólu, żalu i rozpaczy. Miłość rodzicielską, która powoduje że nasze marzenia i pragnienia odsuwamy na bok. Przyjaźń, poczucie obowiązku wobec najbliższych. Bardzo emocjonalna i wciągająca. Polecam.


Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

Leave a Response