Unikalny tekst

“Zemsta i przebaczenie. Bezkres nadziei”.

Joanna Jax
Wydawnictwo: Videograf SA

Zemsta i przebaczenie. Bezkres nadziei” – tom V. Saga o wielkiej sile miłości i niezachwianej przyjaźni, żądzy zemsty, niszczącej nienawiści, bardzo realistycznie wpleciona w historie Europy XX wieku. Wojenna zawierucha dobiega końca. Przychodzi nowe. Czy będzie lepiej? Wreszcie normalnie? Bezkres nadziei istnieje, dopóki trwa życie.

Joanna Jax to absolwentka Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego, pasjonuje się malowaniem na szkle. Uwielbia czytać biografie i publikować krótkie opowiadania. Na co dzień pracuje jako manager w dużej firmie ogrodniczej. Zadebiutowała powieścią “Dziedzictwo von Becków”.

Akcja tej części rozgrywa się w 1945 i 1946 roku. Tragiczny koniec Powstania Warszawskiego. Warszawa zrównana z ziemią, liczba ofiar niewyobrażalna. Polacy trafiają spod jednej okupacji w drugą. Odchodzą pokonani i znienawidzeni Niemcy, nastają Sowieci. Powrotu do starego systemu już nie ma. Nasi bohaterowie żyją, każdy z nich toczy swój bój o przetrwanie, odnalezienie się w rzeczywistości, która okazuje się zupełnie inną niż oczekiwali. Zostają rozrzuceni po całym świecie. Odnieśli dotkliwe rany fizyczne i psychiczne. Czy uda im się odnaleźć w tej powojennej rzeczywistości? Odbudować normalność? 

    ” Każdy człowiek będzie nosił w sobie bliznę do końca swojego żywota, i nawet jeśli świat się  kiedyś opamięta, te blizny pozostaną w ludzkich duszach na zawsze.”

Alicja zostaje lekko ranna, udaje jej się dostać do synka. Niestety trafia w ręce NKWD, torturowana, głodzona, niszczona psychicznie i fizycznie, traci nadzieję. Zostaje skazana na dwadzieścia lat łagrów. Ten wyrok jest jak kara śmierci. Trafia na Kołymę. To czego tam doświadcza jest straszne, porażające, nieludzkie. Czy da radę, czy znajdzie w sobie siłę, żeby żyć? Czy wyrwie się z tego piekła? Spotyka ją wielka niesprawiedliwość, tak wielki czuję żal, że tyle zła ją spotkało.

       “Czas, gdy załamana krzyczała w sądzie, złorzecząc Bogu i ludziom minął. W tej okropnej podróży coś w niej pękło i sama nie mogła pojąć, dlaczego w niej – zniszczonej duchowo kobiecie – obudził się egoistyczny potwór. A to dawało jej nadzieję, że wyjdzie z tego piekła cało.”

Sergiusz – jego bezradność, wielkie oddanie i miłość do Alicji. Bardzo go polubiłam, jego podejście do życia, odwagę, sposób myślenia. Miłość do Mateusza. Julian podczas powstania zostaje ciężko ranny. Tuła się po niemieckich stalagach. Odnajdują się z Weroniką i ostatecznie lądują we Szwajcarii. Próbują żyć, ale demony przeszłości nie dają o sobie zapomnieć i żyć spokojnie. Bardzo mnie rozczarował, nie tego się po nim spodziewałam. Hance – dzięki Alicji, wraz z dziećmi, udaje się dostać do Londynu. Pierwsze tygodnie są dla niej bardzo trudne. Odnajduje swojego męża, rozwodzi się, zaczyna śpiewać, życie zaczyna się toczyć spokojnie. Tylko dotkliwa tęsknota za ukochanym… 
Emil po ucieczce z walczącej Warszawy, wraca. Zajmuje się szabrem, zastaje sługusem nowej władzy. I znowu wychodzi ze wszystkiego obronną ręką. Potrafi się idealnie wpasować w nowy układ. Był jak chwast, który szybko wyrastał w każdym nowym otoczeniu. Czy sumienie w końcu go ruszy, odezwie się? Tyle zła, czy wszystko ujdzie mu płazem? Dla Igora służba przestaje stanowić sens życia. Wiara w ideały równości i braterstwa, przez to, czego doświadczył i czego był świadkiem, rozpłynęły się jak w mgle. Tęsknota za Hanką, aż boli. A nadzieja, że wciąż go kocha, jest jak balsam na jego poranioną duszę. Dostaje kolejne zadania do wykonania. Czy jest jeszcze choć cień nadziei, że będą razem z Hanią? Zaimponował mi.

W takim miejscu jak Kołyma, każdemu tępi się wrażliwość. Bezduszność i obojętność jest wszechobecna. Walka o przeżycie, zobojętnienie, katorżnicza, wyniszczająca praca, głód, beznadzieja.

          “W tym miejscu człowiek był bezsilny nie tylko wobec surowego klimatu, dziesiątkującego osadzonych, ale także wobec systemu, który zesłał ich w to miejsce. Tak zwana resocjalizacja polegała chyba tylko na tym, by człowiek przestał być człowiekiem”.

Akcja w tej części, aż galopuje, szokuje i zaskakuje. Porusza najczulsze struny wyobraźni,  pokazuje, że nadzieja umiera ostatnia. Dawka emocji jest ogromna. Literatura najwyższych lotów, obok której nie sposób przejść obojętnie. Wykreowane postacie są bardzo realne, naturalne, wiarygodne. Historię opowiedzianą przez Panią Joannę, cechuje ogromny ból i cierpienie, pełno w niej gniewu i nienawiści, tęsknoty i kłamstwa. Piękna męska przyjaźń, pomimo tylu różnic. Głęboka i bezwarunkowa miłość matki do dziecka, dająca niesamowitą siłę i odwagę do przetrwania, do walki o życie. Nikczemność i łajdactwo. Honor i oddanie. Lekkość pióra autorki, powoduje, że książki wręcz same się czytają, są dopieszczone i ciągle mi mało. Pięknie. Dziękuję Pani Joanno. Polecam wszystkim i każdemu z osobna. Niesamowity kawał, prawdziwej, naszej historii. Historia zwykłych ludzi opowiedziana niezwykle. Jestem pod olbrzymim wrażeniem całości.Książki autorki:

  “Dziedzictwo von Becków” tom I
  “Dziedzictwo von Becków” tom II
  “Długa droga do domu”
  “Syn zakonnicy”
  “Zemsta i przebaczenie”:
       tom I   “Narodziny gniewu”
       tom II  “Otchłań nienawiści”
       tom III “Rzeka tęsknoty” 
       tom IV “Morze kłamstwa”
       tom V  “Bezkres nadziei” 
       tom VI “Dolina spokoju”
  “Zanim nadejdzie jutro”
       tom  I   “Podróż do krainy umarłych”
       cdn…
   “Czas cudów, czyli opowieści pod jemiołą”  – współpraca z innymi autorami

Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

Leave a Response