Unikalny tekst

“Zemsta i przebaczenie. Dolina spokoju.”


Joanna Jax
Wydawnictwo: Videograf SA

“Zemsta i przebaczenie. Dolina spokoju” – VI ostatnia, niestety już część. Wszystkie utrzymane są na niezwykle wysokim poziomie. Całość idealnie współgra ze sobą.  Emocje, napięcie trzymają do samego końca. Pięknie… Każdy z bohaterów po skończonej wojennej zawierusze, próbuje odnaleźć swoje miejsce na ziemi, swoją dolinę spokoju. Czy to się uda? Czy jest to możliwe?

Joanna Jax to absolwentka Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego, pasjonuje się malowaniem na szkle. Uwielbia czytać biografie i publikować krótkie opowiadania. Na co dzień pracuje jako manager w dużej firmie ogrodniczej. Zadebiutowała powieścią “Dziedzictwo von Becków”.

Nastał rok 1947, to już dwa lata od zakończenia wojny. Polacy stopniowo podnoszą się po okrutnej  wojennej rzeczywistości. Warszawa po tragicznym upadku powstania, podnosi się z gruzów. Miasto zaczyna tętnić życiem, każdy chce żyć, każdego dnia wyrastają nowe budowle, odbudowano mosty, komunikacja działa coraz sprawniej. Wszystkich łączy wspólny cel – przywrócenie Polsce stolicy.

Nasi bohaterowie próbują odbudować swoje życie na nowo, odnaleźć się w nowej, wcale nie lepszej rzeczywistości. Czy podołają, znajdą siły? Nic nie jest już takie jak było. Rozmiar zniszczeń jest powalający. Smutek, tęsknota, kłamstwa, zazdrość, nadal dominują. Czy znajdą wreszcie upragniony spokój?

Julian, Alicja, Hanka, Emil, Igor, Sergiusz i Walter są rozproszeni po całym świecie.  Julian z Weroniką mieszkają w Lozannie, wiodą pozornie szczęśliwe, ustabilizowane życie. W ich małżeństwie nie dzieje się dobrze. Julian staje się zgorzkniały, nie potrafi dostrzec jasnych stron życia, jakby przygniatał go jakiś ciężar. Alicja, jakże okrutnie została doświadczona przez los. Robi wszystko by przeżyć, by wydostać się z piekła na ziemi, jakim jest Kołyma. Miłość do najbliższych daje jej ogromną siłę do walki o przetrwanie i nadzieję na lepsze jutro. Hanka, po ucieczce z kraju, dotarła do Londynu, gdzie odniosła sukces, ma pieniądze. Dociera do niej w końcu, że splendor i bogactwo są jedynie złudzeniem szczęścia. Brakuje jej miłości – Igora. Igor dostał się do Stanów, odnalazł rodziców, ma do wykonania kolejne zadanie. Jest szpiegiem. Ma nadzieję, że to już ostatni raz. A potem stanie się w końcu wolnym człowiekiem. Odnajdą się z Hanką i zaczną wspólne życie. Sergiusz “Kary” – opiekuje się synkiem Alicji. Niestrudzenie wierzy w szczęśliwy powrót Alicji z łagrów z dalekiej Syberii. Walter von Lossow, robi to co lubi i w czym jest dobry, zostaje dziennikarzem. W Berlinie spotyka Renatę Zoll. Emil – człowiek, który tyle złego wyrządził innym w swoim życiu – zakochuje się. Czy spotka go to na co zasłużył?

   ” Są granice ludzkiej podłości, których się nie przekracza. Bo jeśli się to uczyni, przestajesz być człowiekiem”.


Jak potoczą się dalsze losy naszych dobrych znajomych? Czy odnajdą szczęście, spokój, miłość? Autorka ukazała, trudną powojenną rzeczywistość nowego ustroju. Na jego tle bezmiar ludzkiej tragedii, walkę o codzienność, miłość, lepsze jutro. Ogrom gniewu i nienawiści, chęć zemsty i  bezmiar zła, kłamstwo i nadzieję, by w końcu dotrzeć do doliny spokoju. Całość niezwykle przejmująca i bardzo wiarygodna. Akcja toczy się bardzo szybko, dynamicznie, cały czas trzyma w napięciu, zaskakuje. To był niesamowity, niezwykle przejmujący, emocjonalny, niezapomniany czas – z sagą “Zemsta i przebaczenie”. Szkoda, że to koniec…

Najlepsza literatura dla mnie to taka, po przeczytaniu której w żaden sposób nie mogę przestać o niej myśleć, nie mogę zapomnieć, niczym zagłuszyć, która trwa i siedzi we mnie. I taka właśnie jest dla mnie cała saga “Zemsta i przebaczenie”. Polecam wszystkim, bez wyjątku, to była prawdziwa uczta literacka.
Książki autorki:

  “Dziedzictwo von Becków” tom I
  “Dziedzictwo von Becków” tom II
  “Długa droga do domu”
  “Syn zakonnicy”
  “Zemsta i przebaczenie”:
       tom I   “Narodziny gniewu”
       tom II  “Otchłań nienawiści”
       tom III “Rzeka tęsknoty” 
       tom IV “Morze kłamstwa”
       tom V  “Bezkres nadziei” 
       tom VI “Dolina spokoju”
  “Zanim nadejdzie jutro”
       tom  I   “Podróż do krainy umarłych”
       cdn…
   “Czas cudów, czyli opowieści pod jemiołą”  – współpraca z innymi autorami

Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

Leave a Response