Unikalny tekst

“Zemsta i przebaczenie. Narodziny gniewu.”Joanna Jax
Wydawnictwo: Videograf SA

Zemsta i przebaczenie. Narodziny gniewu” – to pierwsza część cyklu powieściowego. Saga, która zawładnęła mną, zaczarowała i oczarowała. Jak ja kocham takie powieści! Od pierwszych stron zostajemy porwani i uwiedzeni przez autorkę. Przenosimy się do czasów przedwojennych.

Joanna Jax to absolwentka Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego, pasjonuje się malowaniem na szkle. Uwielbia czytać biografie i publikować krótkie opowiadania. Na co dzień pracuje jako manager w dużej firmie ogrodniczej. Zadebiutowała powieścią “Dziedzictwo von Becków”.


Akcja powieści rozgrywa się w latach 1915 – 1940. Początkowo toczy się Chełmicach, by stopniowo przenieść się prawie na całą Europę. Miałam wrażenie, że autorka jakby dawkowała nam losy bohaterów, robiąc to z rozmysłem, nie spiesząc się. Poznajemy naszych głównych bohaterów Hankę i jej brata Emila Lewinów, Alicję Rosińską, Juliana Chełmińskiego. Pochodzą z różnych środowisk. Łączy i dzieli ich mała wioska a później miłość, nienawiść i rosnący gniew. Każdy z nich ma jakieś marzenia, plany na przyszłość.  Kierują nimi różne potrzeby i pragnienia. Ich zachowanie budzi podziw, szacunek ale i odrazę. Jednak nie mnie ich oceniać. Ich losy są w szczególny sposób ze sobą połączone i wydają się nierozerwalne. Wraz z wybuchem wojny ich dotychczasowy świat się kończy. Wszystko zostaje przewrócone do góry nogami. Zaczyna się walka o przetrwanie, walka z okupantem. Śledzimy ich losy, zmaganie z codziennością, swoim słabościami, namiętnościami. Zaczynają inaczej patrzeć na świat.

          “Sytuacja zmusiła go, aby patrzył na świat i otaczających go ludzi innymi oczami. Nic nie było takie, jakie dotychczas zdawało się być. Otwierały się drzwi, których nigdy nie chciał otworzyć, i ukazywały sprawy, których widzieć nie chciał. Czuł jakby dotychczas się oszukiwał i żył złudzeniami. Tak było wygodniej i bezpieczniej – żyć w świecie, który poukładał według swoich wyobrażeń. I nagle jakby we mgle zaczął rozpoznawać kontury i kształty, które tak bardzo nie przystawały do tego co miał w sercu. Czuł narastający w sobie gniew…”

Julian Chełmiński i Emil Lewin to bracia. Oboje są synami bogatego człowieka, Antoniego Chełmińskiego. Jednak to Julian miał szczęście być tym z prawego łoża i to on wychowywał się w zbytku i przepychu. Natomiast Emil mieszkał w biednej chacie, cierpiał głód, bicie, poniżanie. Nienawidził tego. Dzieli ich niemal wszystko. W momencie gdy Emil dowiaduje się kto jest jego prawdziwym ojcem, poprzysięga sobie, że  zemści się na bracie. I to uczucie powoduje, że staje się kim się staje. Różnią się niemal wszystkim.

Hanka Lewin to dziewczyna, której rodzice zaplanowali przyszłość – ma zostać żoną miejscowego pijaczka. Jednak Hania ma inne plany, ma ambicje i piękny głos. Postanawia zostać śpiewaczką we Warszawie. Po nagłej śmierci rodziców wraz z Alicją Rosińską – przyjaciółką – postanawiają uciec do Warszawy. Alicji pomaga babcia, która wierzy, że dziewczyna osiągnie sukces tańcząc na scenie.  Obie miały pewność, że razem dadzą sobie radę. Hania właściwie nie miała wyjścia, została sama, a Alicja pragnęła uciec od swoich uczuć, jakimi darzyła Juliana. Los  jest łaskawy dla dziewcząt. Zaczynają odnosić pierwsze sukcesy, stają się rozpoznawalne. I wszystko to kończy się wraz z wybuchem wojny…

Wielowątkowa, bardzo spójna, niesamowita saga. Przenosi nas to czasów bardzo trudnych, dramatycznych, do zawieruchy wojennej. Ukazuje do czego może posunąć się człowiek ogarnięty nienawiścią. Joanna Jax przedstawiła nam bardzo różnych ludzi, ich charaktery z wadami i zaletami, ich sposób postępowania, motywy. Skomplikowane relacje. Czym się kierowali, jakie mieli plany, marzenia, namiętności. Są bardzo dobrze wykreowani, prawdziwi, autentyczni, prawie namacalni.

W książce jest pełno tajemnic, kłamstw, niedomówień, niespełnionej i utraconej miłości. Zdrada, zakłamanie, zbrodnie, oszustwa, ale też patriotyzm, odwaga, sumienność, lojalność, poczucie obowiązku wobec ojczyzny, prawość. Bardzo przemyślana, jedna z lepszych jakie ostatnio czytałam. Dramatyczne zwroty akcji potęgowały napięcie i uczucie niesłabnącego zainteresowania. Traciłam poczucie czasu, wszystkie myśli zwrócone były na losy bohaterów. Intrygowała mnie, poruszała, emocje aż się przelewały. Dobrze, że posiadam dalsze części tej niesamowitej sagi – “Zemsta i przebaczenie”. Co dalej z naszymi bohaterami? Czy przeżyją? Czy znajdą to czego szukają? Z całego serca polecam wszystkim miłośnikom dobrych książek obyczajowych, historycznych, gdzie fikcja miesza się z prawdziwą historią a życie zatacza coraz to nowe kręgi.

Książki autorki:
  “Dziedzictwo von Becków” tom I
  “Dziedzictwo von Becków” tom II
  “Długa droga do domu”
  “Syn zakonnicy”
  “Zemsta i przebaczenie”:
       tom I   “Narodziny gniewu”
       tom II  “Otchłań nienawiści”
       tom III “Rzeka tęsknoty” 
       tom IV “Morze kłamstwa”
       tom V  “Bezkres nadziei” 
       tom VI “Dolina spokoju”
  “Zanim nadejdzie jutro”
       tom  I   “Podróż do krainy umarłych”
       cdn…
   “Czas cudów, czyli opowieści pod jemiołą”  – współpraca z innymi autorami
 Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

Leave a Response