Unikalny tekst

„Złączeni pokusą”

Autor: Cora Reilly

Cykl: „Born in Blood Mafia Chronicles” (tom 4)

Tłumaczenie: Anna Kuksinowicz

Wydawnictwo NieZwykłe

Liczba stron: 276

Data wydania: 27.05.2020 r.

Ponownie z dużą przyjemnością przeniosłam się w pokomplikowany, trudny i niebezpieczny świat sióstr Scuderi. Aria i Gianna w końcu odnalazły swoje szczęście, wydają się być pogodzone i w pełni zadowolone z tego, co przyniósł im los. Trzecia z sióstr Liliana wkracza w trudny wiek, niejednokrotnie będzie musiała się ugiąć pod despotycznym ojcem, który nie patrzy na szczęście swoich dzieci, tylko własne cele.

      „W tym domu nie ma niczego dobrego. Wszędzie gdzie nie spojrzeć, jest tylko mrok, choroba, nienawiść i strach”.

Liliana wkracza w dorosłość, zaczyna dostrzegać rzeczy, które wcześniej jej umykały, albo, na które w swej dziecięcej naiwności nie zwracała uwagi. Zaczyna z całą jaskrawością widzieć, w jakim świecie przyszło jej żyć. Terroryzowana przez swojego ojca, nie wie, co to wolność, swoboda, znajomi, dyskoteka. Ma być we wszystkim uległa i poddana woli ojca. Opiekuje się umierającą matką, którą ojciec skutecznie odizolował od wszystkich. Ich relacja w tej trudnej sytuacji bardzo się ociepliła, Liliana zaczyna rozumieć postępowanie swojej matki. Postanawia pójść za jej radą i dać głos sercu. Od lat kocha się skrycie w Romero, który jest „tylko” żołnierzem Luki i ochroniarzem jej siostry. Czy ta dwójka ma jakiekolwiek szanse na szczęśliwy związek? W tym świecie kobiety same nie decydują o wyborze męża. Czy jej ojciec mafijny consigliere z Chicago, już kogoś dla niej znalazł? Jakie to wszystko trudne i pokręcone.

Romero jest posłusznym i oddanym żołnierzem mafii z Nowego Jorku. Służba w mafii jest dla niego najważniejsza, oddaje się temu całkowicie. Skrycie kocha się w Lilianie wiedząc, że nie ma żadnych szans, aby ta została jego żoną. Wie, że gdyby uległ pokusie, rozpęta się piekło, jego czekałaby pewna śmierć, a ona zostałaby zhańbiona. Wojna między mafijnymi rodzinami byłaby nieunikniona.  

Akcja powieści toczy się dynamicznie, nieustannie zaskakując czytelnika. Fabuła niesie ogromne emocje, intryguje i wywołuje napięcie. Śledzimy rozwijającą się relację i zakazane uczucie między Lili a Romero. A w tle umiejętnie wplecione wątki jej sióstr i ich mężów. Pani Cora daje nam niesamowitą, bardzo przyjemnie i lekko napisaną historię mafijnej rodziny. Trudno jest się oderwać, jest bardzo autentycznie, zdecydowanie, chwilami zuchwale. Ta część tak jak i poprzednie jest dokładnie przemyślana i dopracowana w każdym szczególe. Absolutnie nie ma mowy o nudzie! Niepodważalnym atutem powieści są bohaterowie. Złożone, trudne, charakterne, a przy tym bardzo intrygujące osobowości. Narracja toczy się z perspektywy naszej dwójki, zaglądamy w ich serca i umysły. A tam toczy się ciągła walka między powinnością, lojalnością, a uczuciem, które wybuchło z ogromną siłą, niczym tornado. Opisy seksu z wyczuciem, subtelnie oddają to, co się dzieje między bohaterami. Jak mają przestrzegać zasad, kiedy ich miłości w żaden sposób nie da się okiełzać, ujarzmić, ona po prostu się stała? Pięknie to wyszło 🙂

       „Wykopałem grób sobie i jej, ponieważ nie potrafiłem zapanować nad własnym fiutem, sercem i umysłem”.

Pani Cora cały czas trzyma bardzo wysoki poziom, ani przez chwilę nie miałam wrażenia, że ta część odstaje, czy jest gorsza od pozostałych. Mafia jej sposoby działania przerażają i budzą ogromny niepokój, taki jest ich świat. Ale bezwzględność, okrucieństwo i wyrachowanie ojca Lilii – twardego i bezlitosnego mafiosa – w stosunku do własnej rodziny, budziła we mnie ogromne przerażenie, niemoc i sprzeciw. Mam nadzieję, że w końcu dostanie to, na co zasłużył. Piękno i ogromny niepokój zakazanego uczucia. Pożądanie, namiętność, miłość. Trudne relacje rodzinne, zaufanie, posłuszeństwo. Zrozumienie i akceptacja dokonanych wyborów między siostrami, wzajemne wsparcie i oddanie.

Rewelacyjnie opowiedziana historia, trzyma w niepewności i daje ogromne emocje. Z niecierpliwością czekam na kontynuację, zakończenie wskazuje, że w kolejnej części nie będzie miło, ani przyjemnie. Za książkę dziękuję Wydawnictwu NieZwykłe. Polecam całą serię 🙂

Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

3 komentarze

Leave a Response