Unikalny tekst

„60”

Autorka: Magdalena Pyznar

Wydawnictwo Otwarte

Gatunek: literatura obyczajowa, romans

Liczba stron: 352

Data wydania: maj 2022 r.

Książkę znajdziesz TUTAJ 🙂

Rewelacyjny, niejednoznaczny, odważny, mroczny debiut. Niesamowicie wciąga, wzbudza sprzeczne emocje, a dreszczyk napięcia wzrasta w miarę czytania.

   „Każdy nasz krok niesie jakieś konsekwencje. Jedne przynoszą pozytywy, inne mogą zniszczyć nam życie.”

Walerija jest rosyjską modelką, finalistką „Models On”, jej życie jest bardzo intensywne. Ciągle w biegu, od imprezy do imprezy, nie stroni od alkoholu, mocniejszych używek i przygodnego seksu. W social media ma tysiące fanów, pokazuje tam swoją codzienność. Podczas jednej z wielu imprez poznaje tajemniczego mężczyznę, który ratuje ją z opresji.  Między nią, a Dawidem aż wrze od nadmiaru emocji i wzajemnego pożądania. Po spędzonej nocy, obydwoje są pewni, że ta znajomość będzie dalej się rozwijać. Niestety Dawid ma wiele do ukrycia, nie żyje zgodnie z prawem. Jeden z jego współpracowników decyduje się na współpracę z prokuraturą. Dawid musi uciekać z kraju, zafascynowany Walerią proponuje jej wspólny wyjazd. Ta kierowana uczuciami zgadza się. Na miejscu Dawid odkrywa przed nią karty. Dziewczyna ma podjąć decyzję: zostaje z nim, będzie wobec niego lojalna i porzuca swoje dotychczasowe życie, albo każde idzie w swoją stronę. Jaką decyzje podejmie Walerija?

   „Czasami większym koszmarem jest sama sytuacja niż próba powrotu po niej do normalnego życia.”

Powieść całkowicie przykuwa uwagę, tutaj nic nie jest takie jak nam się początkowo wydaje. Wielowątkowa akcja powieści toczy się dynamicznie i intryguje. Fabuła dopracowana w każdym szczególe, niesie ogromne, skrajne emocje, ukazuje pokomplikowane relacje międzyludzkie, narkotyczny półświatek i prokuratorskie śledztwo. Autorka – jest to debiut – zadziwia lekkością, naturalnością pióra, czuć szczerość i realizm opowiedzianej historii. Pani Magdalena nie owija w bawełnę, jest mocno, dosadnie, chwilami mrocznie i zaskakująco. Narracja toczy się naprzemiennie z kilku perspektyw, mamy możliwość szerszego spojrzenia na rozwój wydarzeń. Rewelacyjnie wykreowani bohaterowie, to ludzie, którzy mają niejedno na sumieniu, charakterne, silne, złożone osobowości. Trudno mówić o sympatii do nich. Walerija na pozór silna i pewna siebie, zwraca uwagę mężczyzn, a w głębi siebie czuje się słaba i złamana. Została bardzo skrzywdzona, ma koszmary, jest zbyt łatwowierna, zamknięta w sobie i naiwna. Współczułam jej, ale nic ponadto, nie potrafiłam jej zrozumieć. Dawid to gangster z krwi i kości, jego uczucie do Walerij wydaje się prawdziwe. I Adam początkowo bardzo intrygująca postać, jednak wraz z rozwojem wydarzeń, gdy poznajemy jego prawdziwe oblicze, wzbudzał we mnie wstręt, niechęć, przerażenie. Ofiara zamieniła się w sprawcę.

Relacja naszych bohaterów nie jest łatwa, zarówno Walerija jak i Dawid mają za sobą mroczną przeszłość i bolesne życiowe doświadczenia, które kładą się cieniem na teraźniejszości. Niby są ze sobą szczerzy, jednak niepewność i brak zaufania robi swoje. Między nimi wibruje pożądanie, coś ich do siebie przyciąga. Jednak czy to miłość?

Mroczna, duszna, naładowana negatywnymi emocjami atmosfera dominuje w całej powieści. Obyczajowość, wątek romansowy, kryminalny, dramatyczne chwile. Przestępczy półświatek, wzajemne zależności, depcząca po piętach prokuratura. Nie liczy się prawda, liczą się wyniki, szansa na awans i sprawowanie władzy. Wzbudzający przerażenie i niechęć świat modelingu. Seks, przemoc, alkohol, narkotyki, łatwa kasa. Intrygi, kłamstwa, patologiczny półświatek, uzależnienie, gwałty, pedofilia. Głęboko ukrywane tajemnice, ból, niepewność…

Rewelacyjna, mroczna, niejednoznaczna historia. Przez powieść się płynie, niepokój wzrasta w miarę czytanie. Przyciąga i odpycha jednocześnie. Szokujące wydarzenia mrożą krew w żyłach, a obok spora dawka erotyzmu. Zakończenie bardzo mnie zaskoczyło, a liczne pytania bez odpowiedzi dają nadzieję, że ciąg dalszy nastąpi. Za książkę dziękuję wydawnictwu Otwarte. Bardzo polecam.

Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

2 komentarze

Leave a Response