Unikalny tekst

„Coraz ciemniej w Wartheland”

Autor: Piotr Bojarski

Wydawnictwo: Znak

Gatunek: powieść historyczna

Liczba stron: 496

Data wydania: lipiec 2021 r.

Książkę znajdziesz TUTAJ 🙂

Rewelacyjna powieść! Dała mi wszystko to, za co cenię i kocham takie historie. Przejmujący, prawdziwy obraz zwykłych i niezwykłych ludzi, którym dane było żyć w przerażających czasach. Moje pierwsze bardzo udane spotkanie z Autorem.

   „Zło, któremu trzeba się przeciwstawić. Los, którego nie można uniknąć.”

Przenosimy się w czasie, Poznań, II wojna światowa zbiera swoje żniwo. Wraz z jej wybuchem, wszystko ulega drastycznej, przerażającej zmianie. Nic już nigdy nie będzie takie samo. Do Poznania wkracza niemieckie wojsko. Namiestnik Rzeszy Arthur Greiser ma zaprowadzić nowy ład w Kraju Warty. Poznań ma być wcielony do Rzeszy, a polskość całkowicie zlikwidowana. Polacy stają się ludźmi gorszej kategorii, niechcianym, złowrogim elementem, który ma zostać unicestwiony. Arthur Greiser nie przebiera w środkach, zrobi wszystko Poznań stał się całkowicie niemiecki. Rządzi twardą, bezlitosna ręką, nazistowski terror staje się wszechobecny.

Franciszek Witaszek ma żonę i cztery maleńkie córki, jest uznanym lekarzem, będzie musiał podjąć dramatyczne decyzje, od których nie będzie już odwrotu. Wilhelmine Günther to dziewczyna, która stoi u progu dorosłego życia, początkowo nie widzi niczego złego w nowej niemieckiej polityce. Oczy otwiera jej narzeczony, Antoni, który jest Polakiem i doskonale zdaje sobie sprawę z tego, co chcą zrobić Niemcy. Antek Ślepok, woźnica ma żonę i dzieci, podejmuje ryzyko, na szali stawia nie tylko swoje życie.

     „Ale tutaj, formalnie w Rzeszy, jesteśmy banitami. Za wszystko grozi kara śmierci.”

Wielowątkowa, a przy tym bardzo spójnie opowiedziana historia. Akcja powieści toczy swoim rytmem, ukazuje przerażające wojenne lata od 1939 do 1946. Fabuła dopracowana w każdym szczególe, czuć ogromną wiedzę historyczną i pasję Autora. Niesie bardzo zróżnicowane emocje, jest idealnym połączeniem fikcji literackiej z prawdą historyczną. Styl Autora jest bardzo płynny, barwny, lekki. Umiejętnie, z wyczuciem, dbałością o szczegóły Pan Piotr oddaje atmosferę i ducha tamtych czasów. Czytanie od początku do końca – pomimo trudnych i bolesnych opisów – było prawdziwą przyjemnością. Rewelacyjnie ukazani bohaterowie, to zwykli ludzie, którym przyszło żyć w niebezpiecznych czasach. Odważni, silni, nieugięci i tchórze. Narracja toczy się z perspektywy kilku bohaterów, zarówno Niemców jak Polaków, mamy możliwość szerszego spojrzenia na przebieg wydarzeń. Zaglądamy w serca i umysły tych ludzi. Dokładnie widzimy ich wewnętrzne zmagania, rozterki, słabości i siłę.

Przejmujący, destrukcyjny wojenny obraz i jej wpływ na życie ludzkie. Ich cierpienie, ból, niemoc, przerażenie. Nieustanna walka o przetrwanie, o godność. Dramatyczne decyzje i ich nieuniknione konsekwencje. Strach o najbliższych, poświęcenie, lojalność, odwaga. Ogromna siła miłości, wzajemne wsparcie. Dobro nieustannie ściera się ze złem. Okrucieństwo, brak człowieczeństwa, przemoc, wymyślne tortury, zatracanie w fanatycznych poglądach. Dylematy moralne, wyznawane wartości, walka z okupantem. Podziemie rośnie w siłę, toczy nierówną walkę z bezlitosnym okupantem, chęć zemsty jest ogromna. Jaką cenę przyjdzie im zapłacić? Żydowskie getto, ludzkie upodlenie, obóz koncentracyjny.

Klimatyczna, mądra, wartościowa, nieprzeciętna powieść oparta na prawdziwych wydarzeniach, w której obyczajowość niesie ogromne emocje, chwilami powoduje szybsze bicie serca. Całkowicie przykuwa uwagę, trudno było ją, choć na chwilę odłożyć, tak bardzo wciągają poplątane ludzkie losy i rozwój wydarzeń, które śledziłam z niepokojem i zapartym tchem. Prawdziwa perełka, w której wszystko jest wyważone, spójne i idealnie ze sobą współgra. Powieść jest mi szczególnie bliska, mieszkam w Wielkopolsce i doskonale znam Poznań. Za książkę dziękuję wydawnictwu Znak. Bardzo polecam, była to prawdziwa uczta literacka!

Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

2 komentarze

Leave a Response