Unikalny tekst

„Czarownica”

Autor: Anna Klejzerowicz

Cykl: „Czarownica” (tom 1)

Wydawnictwo: Replika

Gatunek: literatura piękna

Liczba stron: 264

Data wydania: styczeń 2021 r.

Książkę znajdziesz TUTAJ 🙂

Moje kolejne spotkanie z autorką i ponowne pozytywne zaskoczenie. Pani Anna porusza szereg ważnych i trudnych „stron życia”, robi to zwyczajnie, tak swojsko. Klimatyczna, ciepła, wzruszająca powieść obyczajowa, niesie emocje i nie pozostawia obojętnym.

     „Ludzie nie lubią dotkniętych przez los…”

Michał jest po czterdziestce, ma za sobą nieudane małżeństwo, jego pozycja zawodowa jest stabilna. Od jakiegoś czasu pragnie zmian, marzy mu się domek na wsi. W końcu jego marzenia zaczynają przybierać realny kształt. Kupuje działkę, zaczyna budować dom, porzuca życie w mieście i rozpoczyna spokojne życie na wsi z dala od miejskiego pośpiechu i ciągłego gwaru. Na jego drodze staje tajemnicza kobieta Ada, Michał jest nią zafascynowany. Ich sąsiedzka relacja zaczyna się zmieniać w coś więcej. Do ich ustabilizowanego życia niespodziewanie wkracza siedmioletnia, przerażona dziewczynka, Małgosia…

    „Nie wolno dopuszczać, żeby zdominowała nas przeszłość, bo rezygnacja z pełni życia, ze wszystkimi jej konsekwencjami, może na zawsze pogrążyć człowieka w emocjonalnym letargu”.

Przenosimy się na wieś, gdzie życie toczy się zupełnie innym rytmem od miejskiego pośpiechu. Towarzyszy nam piękno przyrody, cisza, spokój i zwierzęta. Akcja powieści toczy się swoim rytmem, chociaż są momenty, gdy znacznie przyspiesza. Ciekawy pomysł na fabułę, która jest bardzo emocjonalna. Autorka pisze lekko, płynnie, czuć szczerość i realizm przedstawionej historii. Narratorem powieści jest Michał to z jego perspektywy widzimy otaczający świat i śledzimy przebieg wydarzeń. Ciekawie, prawdziwie ukazani bohaterowie. To ludzie po przejściach, z „okazałym” bagażem życiowych doświadczeń. Mają wady i zalety, są tacy swojscy, naturalni. Samo życie. Zarówno do Michała, jak i Ady poczułam dużą sympatię, jednak moje serce całkowicie skradła Małgosia. Ta bezbronna dziewczynka w swoim krótkim życiu przeszła bardzo dużo, bezgranicznie kocha zwierzęta, ma z nimi niesamowity kontakt.  

     „Jedynym kloszem Małgosi, w którym się schroniła, był jej własny świat”.

Autorka porusza cały szereg trudnych, życiowych problemów. Robi to z wyczuciem i empatią. Życie na wsi toczy się innym, spokojniejszym rytmem, ale ludzie są tak samo okrutnie doświadczani przez zły los. Zwykli ludzie ich codzienne troski i zmartwienia, wspierają się nawzajem. Bezinteresowna pomoc, serdeczność, szacunek. Pragnienie miłości, czułości, spokoju, zrozumienia, obecności drugiego człowieka. Ale i niezgoda, alkohol, obojętność wobec dziecka. Czarujące, naturalne opisy przyrody, ogromna bijąca na każdym kroku miłość i poszanowanie do zwierząt. Pięknie to wyszło!

Wciągająca, klimatyczna, mądra powieść obyczajowa. Otulona ciepłem i spokojnym, pięknym wiejskim klimatem. Ukazuje poplątane, trudne życiowe ścieżki. Niesie nadzieję i wiarę w drugiego człowieka. Czekam na kolejne części. Za książkę dziękuję wydawnictwu Replika. Bardzo polecam 🙂

Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

Jeden komentarz

Leave a Response