Unikalny tekst

„Gdyby”

Autorka: Wanda Majewska

Wydawnictwo: Centrum Biznesowe “Info”

Gatunek: biografia, autobiografia, pamiętnik

Liczba stron: 256

Data wydania: grudzień 2021 r.

Książkę znajdziesz TUTAJ 🙂

   Poruszająca, bardzo bolesna, trudna, przejmująca biografia. Prawdziwa historia o sile, o odwadze, o woli przetrwania i o nadziei.

„… to, czego doświadczyli, trudno jest opisać, a jeszcze trudniej zrozumieć”.

   Marysia Brzozowska jest młodziutką dziewczyną ma całe życie przed sobą. Wszystko, co dobre, kończy się wraz z wybuchem wojny, a deportacja w głąb ZSRR zmienia jej życie na zawsze. Dziewczyna razem z rodziną i tysiącami niczemu niewinnych Polaków w 1941 roku zostaje zesłana na pewną śmierć. Odtąd jej nieustannym towarzyszem staje się głód. Poniżanie, praca ponad siły, choroby, robactwo, przerażające warunki to codzienność zesłańców. Nadzieja tli się coraz słabiej. Marysia jest spokojną, cichą, dobrą dziewczyną, stopniowo zaczyna w niej narastać bunt. Za co to wszystko? Samowolnie zmienia pracę, zostaje skazana na cztery miesiące więzienia. Kiedy nadarza się okazja, dziewczyna ucieka, od teraz oprócz głodu, nieustannie będzie towarzyszył jej strach…

    „Na ile silny może być człowiek, kiedy każdego dnia przyjdzie mu walczyć o życie i jednocześnie zdawać egzamin z człowieczeństwa?”

   Czy nadzieja w niej nie zgaśnie? Jest to biografia, którą czyta się jak przejmująca powieść obyczajową. Autorka podczas pisania tej historii inspirowała się prawdziwymi wydarzeniami. Wspomnieniami swojej Mamy. Jej akcja rozgrywa się w latach 1941 – 1946, ukazuje przerażające rzeczy, jakie człowiek zgotował drugiemu człowiekowi. Autorka ma bardzo lekkie, przyjemne, naturalne pióro. Często miałam wrażenie, że razem z Marysią przemierzałam jej trudne życiowe ścieżki. W tym czasie dziewczyna zmienia się, staje się silną, niezłomną osobą, która starała się w każdej, innej osobie dostrzec człowieka. Na zesłaniu spędziła pięć długich lat. Nieustannie toczyła walkę o każdy dzień, o przetrwanie.

Okrucieństwo i bezduszność ludzka nie ma umiaru. Głód, zniewolenie, okrucieństwo, niewolnicza praca ponad siły, brutalność, szerzące się choroby, gwałty, strach, przerażenie, upodlenie, utrata godności, nieustająca obecność śmierci. Tysiące bezimiennych mogił. Ludzie i ich prawdziwe oblicza. Wojna zabiera wszystko i zmienia wszystko.

Trudna, wymagająca, bolesna, prawdziwa opowieść. Zmusza do refleksji, nie da się przejść obok niej obojętnie. Ukazuje niezwykłą siłę, determinację i wolę walki człowieka o przetrwanie w skrajnie nieludzkich warunkach. Autorce bardzo dziękuję za możliwość jej przeczytania. Z całego serca polecam.

Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

4 komentarze

Leave a Response