Unikalny tekst

„Jesień zapomnianych”

Autorka: Anna Kańtoch

Cykl: „Krystyna Lesińska” (tom 3)

Wydawnictwo: Marginesy

Gatunek: kryminał, sensacja, thriller

Liczba stron: 368

Data wydania: kwiecień 2022 r.

Książkę znajdziesz TUTAJ 🙂

Intrygująca, wciągająca, niepokojąca zagadka kryminalna.

   „Dopóki się o czymś nie myśli, jest tak jakby to w ogóle nie istniało.”

Jest rok 1966, Krystyna Wojciechowska jest studentką prawa. Przed trzema laty w Tatrach w niewyjaśnionych okolicznościach zaginął jej brat. Do dziś bliscy nie potrafią pogodzić się z jego tajemniczym zniknięciem. Niespodziewanie przyjaciel Krystyny z dzieciństwa popełnia samobójstwo. Niebawem wychodzi na jaw, że to kolejna bardzo podobna i bezsensowna śmierć. Lista tych samobójców znacznie wzrasta – to nimi przed swoim zaginięciem interesował się jej brat. Krystyna bardzo chce dociec prawdy, pomaga lokalnemu dziennikarzowi w kontaktach z rodzinami zmarłych. Czy te sprawy są ze sobą powiązane? Czy ci młodzi ludzie rzeczywiście targnęli się na własne życie? I co z tym wszystkim wspólnego ma Wampir z Zagłębia – seryjna zabójca kobiet, którego proces śledzi cała Polska?

    „Czasem nie trzeba pytać, wystarczy słuchać.”

Pytania się mnożą, a sensownych odpowiedzi brak. Czy uda się rozwiązać tę skomplikowaną intrygę? Akcja powieści toczy się swoim rytmem, niepokoi i wzbudza rosnącą ciekawość. Fabuła ciekawie poprowadzona, dopracowana w każdym szczególe, niesie spore, sprzeczne emocje. Autorka ukazuje prawdziwe wydarzenia ze śląskiej rzeczywistości z tamtego okresu idealnie je łącząc z fikcją literacką. Pani Anna ma lekkie, płynne, bardzo naturalne pióro, stopniowo buduje napięcie, które wzrasta w miarę czytania. Wnikliwie i emocjonalnie ukazuje skomplikowaną ludzką naturę i zdolności ludzkiej psychiki. Ciekawie, autentycznie ukazani bohaterowie, Krystynę nie do końca polubiłam, jest uparta, bywa złośliwa, chwilami zbyt natarczywa, za wszelką cenę chce odkryć prawdę. Pomimo tego kibicowałam jej.

Intrygująca, zawiła zagadka kryminalna, tajemnice rodzinne, mrok, niedopowiedzenia. Kto mówi prawdę, a kto kłamie? Liczne wątki początkowo, pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego, w pewnym momencie zaczynają współgrać, dają niepokojący obraz na całość. Autorka umiejętnie wodzi czytelnika za nos, nasze wyobrażenie o prawdzie często jest bardzo chybione. Samobójstwa, tajemnicze zaginięcie, nic tu nie jest oczywiste ani jednoznaczne. Czy w tych samobójstwach brały udział osoby trzecie? Zamknięta, małomiasteczkowa społeczność, czy rzeczywiście nikt nic nie widział i nie słyszał?

Wciągający, niespieszny, chwilami mroczny kryminał, z ciekawie ukazaną obyczajowością. Czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Wnikliwe spojrzenie na ludzką, złożoną psychikę. Niewyjaśnione morderstwa sprzed kilku lat. Zakończenie całkowicie mnie zaskoczyło, nie tego się spodziewałam. Za książkę dziękuję wydawnictwu Marginesy. Czekam na kolejne książki Autorki. Bardzo polecam całą serię.

Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

3 komentarze

Leave a Response