Unikalny tekst

„Krwawe morze”

Autorka: Maria Paszyńska

Cykl: „Cień sułtana” (tom 2)

Wydawnictwo: Książnica

Gatunek: powieść historyczna

Liczba stron: 408

Data wydania: lipiec 2022 r

Książkę znajdziesz TUTAJ 🙂

Książki Autorki biorę w ciemno, to zawsze są ogromne emocje i wielka przyjemność z czytania. Tym razem Pani Maria zabiera nas do XVI wieku, tajemniczego, pełnego mroku, tak bardzo różnego od naszej rzeczywistości Imperium Osmańskiego. Jest to drugi tom cyklu: „Cień sułtana” i przepiękne wydanie, wznowienie serii.

    „Przetrwa ten, kto potrafi sam ukształtować swój los.”

Płynnie przechodzimy z tomu pierwszego w drugi, jest lato 1571 roku. Dalsze losy Jeleny i Paszy Sokollu, którzy zostają rozdzieleni. Pożar, który wybuchł w Stambule w zastraszającym tempie rozprzestrzenia się, ludzie próbują ratować dobytek życia. Są przekonani, że to kara za okrucieństwo i nieudolność sułtana Selima, dla którego najważniejsza jest własna wygoda. Wkraczające do miasta wojska, zamiast zaprowadzić porządek, dopuszcza się niecnych czynów. Niebawem wychodzi na jaw kto jest sprawcą pożaru.

Wojska osmańskie od prawie roku oblegają wenecką Famagustę. Bohaterska obrona zaczyna upadać, ludzie za murami mają dość, panuje głód, a epidemia zbiera swoje żniwo. Wielki wezyr Mehmed Pasza Sokollu, dla którego najważniejsze jest ocalenie Imperium, ma wielu wrogów. Intrygi, knowania i spiski szerzą się na każdym kroku. Młodziutka, chorwacka księżniczka Jelena trafia do haremu, staje się zaufaną sułtanki. Nie czuje się tam dobrze, a bezwzględna decyzja sułtanki całkowicie burzy jej spokój. Stanie przed trudnymi decyzjami. Już wkrótce dochodzi do krwawej bitwy morskiej.

     „W tym świecie nie ma miejsca na uczucia. Jest tylko władza nad innymi. Kto ją zdobędzie, przetrwa.”

Napisana z rozmachem, wielowątkowa, porywająca opowieść, szeroka perspektywa. Akcja toczy się dynamicznie, nieustannie zaskakuje i wywołuje ogromne emocje. Fabuła ciekawie poprowadzona, dopracowana w każdym szczególe. Styl Autorki jest bardzo płynny, plastyczny, obrazowy, a przy tym lekki, powodował ogromną przyjemność z czytania. Pani Maria pisze z pasją, energią, czuć zaangażowanie i ogromną wiedzę historyczną. To było niesamowite i mocne! Niepodważalnym atutem powieści są bohaterowie. Skomplikowane, rewelacyjnie wykreowane osobowości, wzbudzają w czytelniku wiele sprzecznych emocji, razem z nimi przemierzamy ich życiowe ścieżki.

Klimatyczna, intrygująca, nietuzinkowa opowieść, Autorka wiernie oddaje ducha i realia tamtych, dawno minionych czasów. Tyle się dzieje, wielka polityka, intrygi, spiski, zamachy, nieustająca walka o władzę, o przywództwo. Krwawe, bardzo realne bitwy. Mroczne, głęboko skrywane tajemnice. Bogactwo, przepych siedziby sułtana, zupełnie inna kultura, zwyczaje, codzienność. Bezwzględne posłuszeństwo i poddaństwo. Na tle tego wszystkiego rozgrywają się prawdziwe ludzkie dramaty, wielkie namiętności, dylematy moralne, zwykłe codzienne życie. Piękno i okrucieństwo ówczesnego świata. Chrześcijaństwo, a muzułmanizm.

Genialna, bardzo klimatyczna, pełna pasji i namiętności, napisana z rozmachem opowieść, rewelacyjna kontynuacja, w której prawda historyczna idealnie współgra z obyczajowością. Była to piękna przygoda, której całkowicie dałam się porwać. Z niecierpliwością czekam na kontynuację. Za książkę dziękuję Wydawnictwu Książnica. Z całego serca polecam.

Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

2 komentarze

Leave a Response