Unikalny tekst

„Marzenia Amelii”

Autorka: Agnieszka Olejnik

Wydawnictwo: Książnica

Gatunek: romans historyczny

Liczba stron: 336

Data wydania: czerwiec 2022 r.

Książkę znajdziesz TUTAJ 🙂

Z przyjemnością ponownie wyruszyłam w podróż do czasów dawno minionych. Wciągający, emocjonalny, klimatyczny, pełen życiowych zawirowań romans historyczny. Trzeci tom.

         „Marzenia są jak obłoki… Patrzyłeś kiedyś w niebo w letni dzień? One płyną, są w ruchu, przeistaczają się! Jedne znikają, rodzą się nowe, po prostu znikąd.”

Amelia Rushwood była szczęśliwą narzeczoną, z godziwym posagiem, przynależy do wyższych sfer. Przed czterema laty, niespodziewanie umarł jej niedoszły mąż, dziewczyna pogrążyła się w rozpaczy, nie widzi sensu dalszego życia, jest przekonana, że nic dobrego jej nie spotka. Żyje, a jakby jej nie było, coraz mocniej pogrąża się w melancholii. Los jednak bywa zaskakujący i nieprzewidywalny, już niebawem przed Amelią otwierają się nowe perspektywy, wyjeżdża do Londynu. Czy dziewczyna otrząśnie się z żałoby i podejmie nowe wyzwanie jakie stawia przed nią życie?

    „… wdowieństwo tysiąc razy przewyższa małżeństwo pod względem benefitów.”

Czy uda się pokonać przeszkody jakie narzuca świat zdominowany przez mężczyzn? Przenosimy się do XIX wiecznego Londynu, akcja powieści toczy się swoim rytmem, intryguje, ukazuje świat, w którym niepodzielnie żądzą konwenanse i mężczyźni. Fabuła ciekawie poprowadzona, dopracowana w każdym szczególe, Autorka zadbała o odpowiedni klimat i nastrój. Bardzo podobały mi się nawiązania do bohaterów z poprzednich części, widzimy jak dalej toczy się ich życie. Styl Autorki jest bardzo lekki, płynny, barwny, okraszony subtelnym humorem. Pani Agnieszka bardzo realnie i barwnie oddaje piękno tamtejszych posiadłości ziemskich, krajobrazów. Bardzo ciekawie ukazani bohaterowie, charakterne, silne, naturalne osobowości. Pisarka umiejętnie uchwyciła i ukazała wewnętrzne rozterki, nieśmiałe drgania serca, cierpienie, niemoc Amelii. Polubiłam ją od razu, to serdeczna, szczera, inteligentna dziewczyna, przyszło żyć w czasach, gdy kobiety całkowicie były zależne od mężczyzn. Dziewczyna pragnie się uczyć, zdobyć wiedzę medyczną – co w tamtych czasach niektórych przerażało i było nie do przyjęcia. Jednak krok po kroku, wbrew wszystkiemu, zdeterminowana i sprytna próbuje realizować swoje marzenia. W jej życie wkracza John, mężczyzna, który staje się jej pierwszym pacjentem i już niebawem kimś więcej.

Realia ówczesnego świata nie były przychylne kobiecie. Musiały być posłuszne, nie miały wyboru o wszystkim decydowali mężczyźni. Konwenanse i obowiązujące normy społeczne, zupełnie inny świat, inne realia, a uczucia tak samo pokomplikowane i jednocześnie piękne. Tak łatwo było wywołać skandal towarzyski. Uwagę zwracają ciekawostki medyczne, które Autorka umiejętnie wplotła w całość.

Klimatyczna, wciągająca, subtelna opowieść, od której nie mogłam się oderwać. Przyjemny romans historyczny, napisany z humorem, ukazuje pasję i konsekwentne dążenie do spełniania marzeń. Uczucie, które przychodzi dość niespodziewanie. Zakończenie jest przewidywalne, ale nie wyobrażam sobie innego! Uwielbiam powieści Autorki. Za książkę dziękuję wydawnictwu Książnica. Bardzo polecam, pozycja idealna dla wielbicieli romansów historycznych.

Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

Jeden komentarz

Leave a Response