Unikalny tekst

„Ostatnie piętro”

Autorka: Louise Candlish

Tłumaczenie: Beata Słama

Wydawnictwo: Muza

Gatunek: thriller psychologiczny

Liczba stron: 384

Data wydania: styczeń 2022 r.

Książkę znajdziesz TUTAJ 🙂

Wciągająca, pełna emocji mieszanka gatunków literackich, powieść obyczajowa, thriller psychologiczny z wątkiem kryminalnym. Czy potrafimy wziąć odpowiedzialność za własne czyny? Do czego może posunąć się osoba ogarnięta obsesyjną żądzą zemsty?

    „Poznałam bezdenną posępność śmierci.”

Kieran i Lukas bardzo różnią się od siebie, Kieran wychowywał się w rodzinie zastępczej, a Lukas to spokojny, zwyczajny nastolatek. Stają się najlepszymi przyjaciółmi, razem spędzają mnóstwo czasu, chodzą do szkoły. Ich codzienność to imprezy, narkotyki, alkohol, gry. Jeden jest tym dobrym, drugi tym złym. Dochodzi do śmiertelnego skutkach wypadku, z którego cało wychodzi Kieran. Chłopak twierdzi, że niczego nie pamięta, zostaje skazany na dwa lata więzienia. Matka Lukasa -Ellen nie zgadza się z takim wyrokiem, uważa, że kara jest nieadekwatna do poniesionej winy. Gdy sprawca wychodzi na wolność, postanawia sama wymierzyć sprawiedliwość. Uważa, że chłopak miał od zawsze destrukcyjny wpływ na jej syna, ogarnięta żądzą zemsty posuwa się do przerażających czynów…

Powieść zaskakuje, niepokoi i wzbudza ogromne emocje. Akcja toczy się swoim rytmem i całkowicie przykuwa uwagę. Fabuła ciekawie poprowadzana, dopracowana w każdym szczególe intryguje i nie pozostawia czytelnika obojętnym. Powieść została podzielona na cztery części. Narracja początkowo poprowadzona jest z perspektywy Ellen, później głos dostaje były partner Ellen Vic, facet, który ma problemy z alkoholem. W całość wplątane zostały artykuły prasowe dotyczące Ellen – jest to bardzo intrygujące połączenie. Rewelacyjnie ukazani bohaterowie, to ludzie bardzo niejednoznaczni, których zachowania bardzo zaskakują. Ich wnikliwy i przejmujący portret psychologiczny. Ellen to kobieta bardzo złożona, po śmierci syna bardzo cierpi, nosi w sobie ogromne poczucie niesprawiedliwości.

Obraz zrozpaczonej matki, która po śmierci dziecka pragnie zemsty. Śmierć ukochanego syna staje się siłą napędową do działania, wyzwala destrukcyjne, złe cechy. Gdy życie pozornie wraca do normalności następuje nieoczekiwana sytuacja, spotkanie, które powodują, że wszystko co złe ponownie do niej wraca. Niepokojąca, wyrachowana gra rozpoczyna się od nowa.

Nietuzinkowa, bardzo emocjonująca powieść o stracie i zemście. Trudno się od niej oderwać. Zakończenie całkowicie zaskakuje, jest mocne, czegoś takiego kompletnie się nie spodziewałam. Za książkę dziękuję wydawnictwu Muza. Jeżeli lubicie dobre thrillery psychologiczne to bardzo polecam!

Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

5 komentarzy

Leave a Response