Unikalny tekst

„Układ z milionerem”

Autor: Pola Kraucz

Wydawnictwo NieZwykłe

Gatunek: literatura obyczajowa, romans.

Liczba stron: 446

Data wydania: grudzień 2020 r.

Udany debiut, pozytywne zaskoczenie. Jest akcja, są emocje, intrygujący romans i dobra powieść obyczajowa.

    „Głowa bolała mnie od szarpania za włosy, w dodatku wciąż mnie mdliło. Czułam się jak śmieć… upokorzona… skrzywdzona… brudna… „

Ivon to dziewiętnastolatka, której życie nigdy nie rozpieszczało. To ona jako najstarsza z rodzeństwa musi się opiekować tymi młodszymi. Głód często towarzyszy jej rodzinie, nie wspominając już o innych ważnych potrzebach. Jej ojciec to alkoholik, który myśli tylko o tym, aby miał co wypić. Dom, dzieci ich potrzeby mało go interesują. Wszystko spada na Ivon, ta radzi sobie jak może, nie jest to łatwe. Zdesperowana, doprowadzona do granicy niemocy podejmuje pewną decyzję, od której nie będzie już odwrotu. Udaje się z prośbą do odgrodzonego od świata wysokim murem człowieka, o którym krążą mało ciekawe plotki. Jedno jest pewne – jest on przeraźliwie bogaty. Olivier budzi w niej strach i niepokój. Jednak Ivon nie ma wyjścia, ku jej ogromnemu zdziwieniu ten zgadza się jej udzielić pomocy. Ale… no właśnie to ale… Czego zażąda w zamian?

Ile jesteśmy w stanie zrobić dla najbliższych? Życie bywa bardzo przewrotne, często wymusza na nas trudne decyzje… Akcja powieści toczy się w Brazylii , jest dynamiczna, zaskakuje i nieustająco rozpala ciekawość. Fabuła przemyślana, dopracowana, intryguje i wzbudza przeróżne emocje. Autorka pisze bardzo płynnie, lekko, przystępnie. Zaskakuje pomysłami, które odbiegają od schematów. Cały czas się coś dzieje. Dobrze wykreowani bohaterowie, różne, pokomplikowane osobowości. Każdy z nich ma za sobą trudną, bolesną przeszłość. Narracja toczy się z perspektywy Ivon, dokładnie widzimy z czym musi się zmagać, znamy jej myśli i uczucia. Trochę zabrakło mi spojrzenia Oliviera – byłoby ciekawie, gdyby autorka i jemu dała głos. Do Ivon poczułam sporą sympatię, jednak były momenty gdy w zbudzała we mnie sporą irytację. Skromna, zaradna, pełna rezerwy dziewczyna, która musiała bardzo szybko dorosnąć i zmierzyć się z problemami, które przerosłyby niejedną doświadczoną osobę. Olivier z jednej strony to spokojny, delikatny, wyrozumiały facet, a z drugiej bezwzględny i przerażający brutal. Były chwile gdy miałam ochotę nim potrząsną, powiedzieć, aby się zastanowił nad swoim postępowaniem.

Ciekawa historia, w której bardzo dużo i intensywnie się dzieje. Liczne intrygi, tajemnice, zawiść, zazdrość. Mafijny świat, prostytucja, żądza pieniądza, niebezpieczne sytuacje. Dwa zupełnie różne światy, całkowity kontrast – skrajna bieda i bogactwo, wręcz luksus. Dwoje ludzi, ich życie całkowicie się różni, mają zupełnie różne problemy i spojrzenie na rzeczywistość. Jednak życie ich nie oszczędza, między nimi rodzi się niespodziewanie uczucie. Dokąd ich zaprowadzi, co z tego wyniknie, czy mają szanse na szczęśliwe zakończenie?

Ciekawa, niebanalna opowieść, bardzo dobrze i szybko się czytało. Zakończenie zaskakuje. Czekam na kolejne powieści autorki. Za książkę dziękuję Wydawnictwu NieZwykłe. Polecam 🙂

Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

Jeden komentarz

Leave a Response