Unikalny tekst

„Za zasłoną chmur”

Autor: Maria Paszyńska

Cykl: „Wiatr ze wschodu” (tom 4)

Wydawnictwo: Książnica

Gatunek: powieść historyczna

Liczba stron: 358

Data wydania: wrzesień 2021 r.

Książkę znajdziesz TUTAJ 🙂

Gdy w końcu ten długo wyczekiwany przeze mnie finalny tom cyklu „Wiatr ze wschodu” trafił w moje ręce, poczułam radość, ekscytację i jednocześnie ogromny niepokój. Przepiękna historia o miłości, przyjaźni i nienawiści, a w tle burzliwe wydarzenia historyczne początku XX wieku. Porywająca opowieść!

    „Czasu nie można cofnąć, tak jak nie można uniknąć błędów już popełnionych. To co dokonane, pozostaje takim do końca.”

Lata dwudziestolecia międzywojennego, w Związku Radzieckim Stalin umacnia swoją pozycję, z wyrachowaniem niszczy wszystko co stanie mu na drodze. Borys Bogdanow oddany Stalinowi, bezduszny i bezwzględny w swych poczynaniach wykorzystuje do swoich celów Tatianę. Anastazja przeżyła, budzi się w szpitalu, zatraca w swej rozpaczy i niechęci do życia bez ukochanego. Nieoczekiwanie przychodzi jej z pomocą Tatiana, te dwie tak różne kobiety, zaczyna łączyć nić porozumienia. Kazimierz we Warszawie próbuje ułożyć sobie życie, podejmuje pracę na politechnice, w końcu jego zawodowe marzenia nabierają realnych kształtów. Czy uda mu się zapomnieć o Anastazji? A co z jego synem i żoną?

   „Życie toczyło się dalej, choć komuś pękło serce.”

Przejmujące i zaskakujące bywają ludzkie losy. Jedna podjęta pod wpływem emocji zła decyzja i konsekwencje, z którymi musimy mierzyć się już do końca życia. Akcja powieści toczy się swoim rytmem, niesie ogromne bardzo zróżnicowane emocje. Fabuła dopracowana w każdym szczególe, intryguje, całkowicie przykuwa uwagę. Pani Maria z lekkością, barwnie potrafi łączyć fakty historyczne z fikcją literacką. Czuć ogromne zaangażowanie, pasję, talent i ogromną wiedzę historyczną Autorki. Jest to literatura najwyższych lotów. Rewelacyjnie ukazani bohaterowie, ludzie, którym przyszło żyć w strasznych czasach. To pokomplikowane, charakterne osobowości, ze ściśniętym sercem i ogromnym niepokojem śledziłam ich losy. Autorka z empatią oddaje ich wewnętrzne rozterki, zmagania, porywy serca. Anastazja czuje, że życie ją złamało, nie ma sił i woli by walczyć. Odrzucenie Kazimierza tak bardzo boli… Zaskakuje zachowanie Tatiany, która początkowo wydawała się bezwolną lalką. Ta inteligentna, dumna, wrażliwa kobieta staje się ogromnym – tak bardzo początkowo niechcianym – wsparciem dla Anastazji. Zachowanie Kazimierza rozczarowuje, jego decyzje, powodują, że coraz mniej go lubię. Zostawia wszystko i ucieka, jak tchórz. Przerażajcie poczynania Borysa. Czy w końcu dostanie to na co zasłużył?

   „Czas, doświadczenia, radości i cierpienie zmieniają ludzi.”

Przerażająca, złowroga codzienność tamtych czasów i zwykli ludzie, którym dane było w nich żyć. Bardzo mocną stroną powieści jest tło historyczne. Nie przytłacza, jest odpowiednio dawkowane i ściśle współgra z obyczajowością. Ci, co mieli być wyzwolicielami niosą ucisk, terror i zagładę. Głód, który zbiera ogromne żniwo, wyrachowane ludobójstwo, hołodomor – dosł. „zamorzenie głodem”. Nieszczęścia, rozgrywające się dramaty, ból, niemoc, samotność, ludzka podłość. Ulotne szczęście, podjęte decyzje, które stają się początkiem końca. Bezsilność wobec rzeczy, na które nie mamy wpływu. Emocje we mnie buzowały, chwilami dech zapierało w piersi. Niepewność i niedowierzanie ścierało się z nadzieją.

Dramatyczna, ważna, głęboko poruszająca seria, od której trudno się oderwać. Zostanie we mnie na dłużej. Tragiczna historia dwojga kochanków, którym przez chwilę dane było zaznać szczęścia, na tle burzowych historycznych wydarzeń. Całość otulona przejmującym smutkiem, który, aż boli. Zakończenie… nie takiego chciałam, ale wydaje się, że jest słuszne. Tak żal, że to już koniec… Za książkę dziękuję wydawnictwu Książnica. Bardzo polecam całą serię 🙂

Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

4 komentarze

Leave a Response