Autorka: Charlotte Roth
Tłumaczenie: Magdalena Jatowska

Wydawnictwo Świat Książki
Gatunek; powieść historyczna
Liczba stron: 526
Data wydania: styczeń 2022 r.
Książkę znajdziesz TUTAJ 🙂
Porywająca, poruszająca, autentyczna lektura, o trudnej miłości w okrutnych wojennych czasach i jeszcze trudniejszych wyborach.
„Skoro nikt nie ma nic do ukrycia, to dlaczego w naszej rodzinie ukrywa się tak wiele?”
Przenosimy się do czasów międzywojennych, przepiękne, malownicze nadmorskie miasta: Gdańsk i Sopot, to tutaj głównie toczy się akcja tej wciągającej opowieści. Młodzi ludzi, Niemcy, których łączy beztroska, zamiłowanie do muzyki, marzenia o wielkiej karierze i przyjaźń. Lore, Gundi, Julius i Erik zaczynają brać życie we własne ręce, zabawiają ludzi skocznymi, wpadającymi w ucho utworami, zaczynają odnosić sukcesy. Zbliżając się wojna, nieodwracalnie zmienia wszystko, niszczy ich marzenia, trudno im zaakceptować coraz trudniejszą rzeczywistość. Gundi zakochuje się w śpiewaku, który jest Polakiem, stoją po przeciwnych stronach barykady. Czy ta miłość ma rację bytu? Wanda córka Gundi po latach, przez przypadek dowiaduje się o skrywanej przeszłości matki. Ma zamiar odkryć prawdę o swoich korzeniach.

Przed tymi młodymi ludźmi świat stał otworem i nagle, brutalnie zostaje im wszystko odebrane. Akcja powieści toczy się swoim rytmem, niezmiennie intryguje i niesie ogromne sprzeczne emocje. Toczy się dwutorowo – powojenne losy Wandy, kiedy to w jej życie wkracza buntowniczy Andreas, ukazuje jej rzeczy, których do tej pory nie widziała, czy nie chciała widzieć. A obok lata młodości jej matki i jej przyjaciół. Fabuła ciekawie utkana, dopracowana w każdym szczególe, ukazuje trudne, poplątane życiowe ścieżki i głęboko skryte tajemnice rodzinne. Autorka pisze lekko, płynnie, barwnie, z łatwością i realizmem przenosi nas w czasie, oddaje emocje, porywy serca, wewnętrzne rozterki, moralne dylematy naszych bohaterów. Narracja toczy się z kilku perspektyw daje nam to szersze spojrzenie na rozwój wydarzeń. Ciekawie wykreowani bohaterowie, to ludzie, którym przyszło żyć w złych czasach, każdy z nich musi się mierzyć z trudną rzeczywistością, popełniają błędy, podejmują decyzje od których nie ma już odwrotu.
„…Większość z nas ma rodziców, którzy dzielą się na ofiary i sprawców.”
Pierwszy raz spotkałam się z powieścią o tematyce wojennej w której główną rolę grają młodzi Niemcy. Ich sposobem na życie staje się muzyka, to z nią wiążą swoją przyszłość. Naziści dochodzą do władzy, poczynają sobie coraz śmielej, narastają konflikty polsko – niemieckie. Młodzi ludzie, przed którymi trudne, złożone decyzje, z ich konsekwencjami będą musieli się długo mierzyć. Mają one nieodwracalny wpływ na ich życie i życie ich bliskich. Liczne niewiadome i niedopowiedzenie w pewnym momencie zaczynają tworzyć spójną całość, a stopniowo odkrywane fakty powodują, że serce szybciej bije.
Piękne opisy ówczesnego Gdańska i Sopotu, robią pozytywne, klimatyczne wrażenie. A w tle pasja jaką jest muzyka.
Klimatyczna, bardzo realna, głęboko poruszająca opowieść. Obyczajowość idealnie współgra z prawdą historyczną. Miłość, zdrada, przebaczenie, wojna, cierpienie, śmierć… Czytanie od początku do końca – pomimo bolesnych tematów – było przyjemnością i niespodzianką. I to zakończenie, nie tego się spodziewałam. Za książkę dziękuję wydawnictwu Świat Książki. Trudno przejść obok niej obojętnie, serdecznie polecam.

Mam ochotę sięgnąć po tę książkę.
Na powieści historyczne zawsze znajdę czas.